Loading...

(מאמר דעה) פורחים ובוכים

admin

מאמר דעה מאת: יניב מורסיאנו, הרבליסט קליני ונטורופת


כחמישה-עשר עד עשרים אחוז מאוכלוסיית ישראל סובלים מתופעות אלרגיות. אלרגיה היא תגובה מופרזת ולא מאוזנת של מערכת החיסון. תפקידה של מערכת החיסון להגן על גופנו מפני פלישתם של גופים זרים, דוגמת חיידקים, נגיפים וטפילים. לעתים חל שיבוש בתפקוד מערכת החיסון והיא מגיבה ברגישות ובעוצמה יתרים כנגד גורמים יומיומיים הסובבים אותנו, שברגיל אינם מעוררים כל תגובה מצדה של המערכת החיסונית. זוהי התגובה האלרגית.

חדירת חומר זר (אלרגן) לגוף והתקשרותו לחלבון סגולי הסובב בדם (נוגדן) מחוללת שורה של תהליכים כימיים, המפעילים תאים מיוחדים הנקראים "תאי פיטום"(תאי-mast). תאים אלה משחררים מגוון רחב של חומרים כימיים, ביניהם חומר המכונה "היסטמין". חומרים אלה גורמים לתסמינים האלרגיים, כמו גרד, עיטוש, פריחה ואף קוצר נשימה.

שורה של מחלות אלרגיות נקראות מחלות "אטופיות". ביניהן "קדחת השחת" (hay fever), אסטמה וכן דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס). בין התופעות האלרגיות הנפוצות ביותר ניתן למנות דלקת עיניים, שסימניה הם אודם, גרד ודמע; נזלת אלרגית וקדחת השחת הבאות לידי ביטוי בנזלת שקופה, עיטוש וגרד בחיך ובאף; אסטמה שביטוייה העיקריים הם שיעול ליחתי, קוצר נשימה וצפצופים, וכן תופעות עוריות הכוללות אקזמה (גרב) וסרפדת (urticaria), המתבטאות בפריחה אדומה ובגרד.

בין האלרגנים השכיחים ביותר בולט את אבק הבית. למעשה מדובר בחרק זעיר הנמצא באבק ונקרא קרדית אבק הבית. אלרגנים שכיחים אחרים הם אבקות פריחה, נבגי עובש ופטריות, סוגי מזון שונים, בעיקר חלב, ביצים, משמרי מזון מלאכותיים וצבעי מאכל וכן פרוות או נוצות של בעלי חיים, עקיצות חרקים וכמובן תרופות שונות.

בהנחה שגופנו הוא חלק בלתי נפרד מהטבע

מעבר לזיהוי וסילוק גורמי האלרגיה השונים, על המטפל בגישה הטבעית לנסות להבין מדוע מייצר הגוף את התגובה האלרגית ולעשות זאת בצורה פרטנית לגבי כל אדם ואדם.

אין ספק שבזמן התפרצותה של תופעה אלרגית באזור כלשהו בגוף, לרפואה הקונבנציונאלית יש כלים אפקטיביים ביותר לטיפול בתסמינים (אנטי היסטמינים ותכשירים סטרואידיאליים), בעוד שבידי המרפא הטבעי כלים מועטים לטיפול ישיר בתסמינים.

אחד מצמחי המרפא העיקריים ששימשו (ועדיין משמשים במדינות מסוימות) לטיפול סימפטומתי בקדחת השחת ואסטמה הוא השרביטן הסיני (Ephedra sinica), אשר משרד הבריאות הישראלי אוסר כיום את השימוש בו.

יתרונו הגדול של המטפל הטבעי הוא הטיפול באדם השלם ולאורך זמן, במטרה להפחית בתדירות ההתקפים ובעוצמתם. על מנת להשיג מטרה זאת חשוב ביותר לתמוך באיברים בעלי משמעות מטבולית, כגון: הכבד, הלימפה, הכליות והריאות. כאשר איברים אלו מבצעים את מלאכתם כהלכה, יוכל הגוף לנקז גורמים שליליים על בסיס יומי, באמצעות יציאות (מלחי המרה המיוצרים בכבד מגבירים את פעילות המעיים), שתן (כליה) ומחלות עונתיות (ריאה,לימפה) המעידות גם הן על ניסיונות ניקוי של הגוף. חשוב לזכור זאת כאשר אנו רואים במחלה עונתית תופעה שלילית ומנסים לדכא את תסמיניה.

ברגע שפעילות זו נחלשת, מתחילים רעלנים שונים לשקוע ברקמות הגוף. גוף האדם חכם ביותר ובמקרים אלו הוא מייצר תגובות שונות, אותן אנו נוהגים לכנות מחלות. מצבים דוגמת אלרגיות, שיגדון (גאוט) ומגרנה, ברוב המקרים הם אינם אלא ניסיונות של הגוף לטפל בעצמו באמצעות ניקוז עודפים אשר לא פונו דרך המנגנונים המקובלים.

לא בכדי אנו עדים להתפרצויות אלרגיות בעיקר בעונות מעבר. בסתיו יפתחו אנשים רבים קוצר נשימה ובאביב מחלות עור או קדחת השחת. ברפואה המסורתית מזוהה הריאה עם הסתיו. לכן בעונה זו, בהנחה שגופנו הוא חלק בלתי נפרד מן היקום ומן הטבע, הריאה מנצלת את המומנטום של השינוי החיצוני (שלכת) ומנסה להשיר מעליה גורמים שליליים. כך גם לגבי הכבד, המזוהה עם עונת האביב. האביב הינו תקופת התחדשות, פריחה ושינוי ולכן נפגוש לא מעט תסמינים (אלרגיות, פריחות עוריות) המעידים על ניסיונות פינוי של גופנו. לכן בעונות מעבר ננסה לקדם תהליכים אלו ולא לעכבם.

לסיכום, אנו מבינים כי אמנם לרפואה הטבעית אין בהכרח כלים חזקים לטיפול בתסמינים, אך טיפול שטחי מהסוג שמציעה הרפואה הקונבנציונלית עלול לדכא את מנגנוני הפינוי הטבעיים של הגוף ולהותיר את הפסולת בגופנו.

סרפד (.Urtica spp)

ללא ספק, מצבים אלרגיים ראוי שיטופלו על-ידי אנשי מקצוע מתאימים, אך בכל זאת "טיפ" קטן לכל האלרגיים באשר הם: אחד מצמחי המרפא הזמינים ביותר בארצנו הקטנה לטיפול במצבים אלרגיים (עוריים ונשימתיים) הוא הסרפד.

כבר מימי קדם שימשו עלי הסרפד לטיפול בבעיות עור (urticaria), ואמנם מחקרים מודרניים תומכים בשימוש המסורתי בצמח. שימוש ביתי יכול להיעשות באמצעות עלים אשר נקנו בבית-הטבע. חובבי הטבע שביניכם מוזמנים לצאת לגינה או לשדה הקרוב ולקטוף את העלים בעצמם (יש להשתמש בכפפות על מנת להגן על הידיים מפני מגעו הארסי של הצמח).

בעונות מעבר ובמיוחד באביב, או בזמן התפרצות, יש לחלוט 30 גרם צמח בחצי ליטר מים רתוחים במשך כ-15-20 דקות. מסננים את הנוזל ושותים את הכמות במהלך היום (כשלוש מנות) על קיבה ריקה לפני ארוחות. הסרפד נחשב לצמח בטוח ונטול רעילות ותופעות לוואי.
 
 

לכל המאמרים