Loading...

(מאמר דעה) על פיסורה, עצירות וגישה טיפולית משולבת

admin

תוספי תזונה מומלצים לסובלים מפיסורה
ישנם מספר תוספי תזונה העשויים להקל על פעילות העיכול אך אלה לא יכולים להחליף טיפולים והנחיות לאורח החיים בריא ולריפוי אזור הבעיה. שמן זית, אנזימי עיכול, מגנזיום להרפיית שרירי הסוגרים, הם חלק מהתוספים המומלצים לאנשים עם בעיות עיכול ככלל ובעיית עצירות בפרט, אך, כאמור, אינם מחליפים את הטיפול המקצועי הכולל אימוץ הרגלים נכונים ולעתים טיפול זמני עם צמחי מרפא.

המלצות הרגלים לסובלים מפיסורה
המטרה העיקרית היא מניעת עצירות המחמירה ופוצעת את רקמת פי הטבעת.  מכאן שחשוב להימנע מישיבה ממושכת בשירותים. כמו כן, חשוב להקפיד ולהיכנס לשירותים ברגיעה ובזמן קבוע של היום (מומלץ לבחור זמן בו ניתן להימצא בשקט בשירותים ולא כשהעבודה או הילדים לוחצים). יש לאמץ הרגלים המשפרים פעילות מעיים כדוגמת פעילות גופנית מתונה (כמו הליכה), תרגילי נשימה וטיפול יומי עצמי בבטן (עיסוי או שיאצו). חשוב, במיוחד בילדים, להקפיד על  גזירת ציפורניים על מנת שלא יפצעו עצמם בטעות. בנוסף, כדאי להשתמש בבגדי כותנה רפויים וזאת כדי לאפשר אוורור של האזור הרגיש.

המלצות לטיפול מקומי אצל הסובלים מפיסורה
כיוון שהכאב הינו אחד הגורמים המחמירים את העצירות שהיא, מצידה, תורמת למעגל קסמים המחמיר את הפיסורה, חשוב להקפיד על מניעת כאבים מקומיים בזמן היציאה. סיכוך פי הטבעת וקצה החלחולת עם משחה מתאימה מתאים למשימה זו. אמנם משחות על בסיס מים נחשבות לבטיחותיות יחסית משום שהן נוטות פחות לצבור זיהומים אך מאידך, משחה על בסיס שומני מסככת יותר וניתן לשלב בה חומרים המקלים על הדלקת ומחישים את ריפוי הרקמה הפגועה, כדוגמת אבץ, אלנטואין ותמציות צמחים בעלות תכונות מצמתות (אסטרינג'נטים).
עדיף להשתמש, בעדינות רבה, בניר טואלט לח ולהקפיד על שטיפת האזור במים פושרים ובזרם חלש בתום כל יציאה. חשוב להיזהר מכל ניגוב אגרסיבי או שימוש בקילוח מים חזק מידי שעלול להחמיר או לעורר את הפציעה. לאחר השטיפה, חשוב לנגב באמצעות ניר טואלט עדין ובטפיחות עדינות. ייבוש באמצעים טבעיים (אוויר ורוח בתינוקות, למשל) עדיף. ניתן גם לבצע אמבט עם מים חמימים ולהוסיף שמן אתרי כדוגמת לבנדר להרפיה ולנינוחות. בכל מקרה, יש להימנע מסיבון ישיר של האזור או שימוש בספוגים או סוגי סבון גסים.

גישות טיפול קונוונציונאליות
הטיפול הקונבנציונלי מתייחס, אף הוא, לבעיה השורשית של התופעה. כמו כן, קיים טיפול מקומי הכולל משחות להרחבת הסוגר המוצר (למשל עם משחת ניטרוגליצרין), זריקת בוטקוס להרפיית השריר ולשיפור זרימת הדם המקומית ובמקרים שטיפולים אילו לא נשאו פרי, גם ספינקטרקטומיה שהיא פעולה כירורגית המצמצמת את ההתכווצות של הסוגר הפנימי. לטיפול זה יעילות רבה מזו של ההתערבות התרופתית אך בחלק מהמטופלים מתגלים סיבוכים דוגמת אבדן שליטה על הסוגר וגזים.

הגישה הטיפולית על פי הרפואה הסינית
הגישה המסורתית הסינית מתמקדת בגורם שמוביל להיווצרות הפיסורה. אבחנה מדויקת ובדיקה פיזיקאלית מקיפה שכוללת בדיקת דופק, לשון, מרידיאנים ובטן, מאפשרת גיבוש אסטרטגיה טיפולית אישית. גם כאן הטיפול מתמקד הן בענפים (התסמינים החיצוניים) והן בשורשים (גורמי המחלה).במהלך לימודי רפואה סינית מקבל המטפל הכשרה להבחין בין המצבים להלן:

חום ואש: מדובר בתופעות המתאפיינות ביציאות יבשות וקשות המוכתמות בדם אדום טרי. בנוסף, אל הבעיה מתלווים תסמינים דוגמת צמא, יובש בפה, לשון אדומה ודופק מהיר ומתוח. במצבים אלה נידרש לטהר את החום והאש מהמעיים, לרכך את היציאה ולהפסיק את הכאב. צמחים מקררים ומטהרי אש דוגמת (Da Huang (Radix et Rhizome Rhei או צמחים מזינים ומלחלחים דוגמת (Mai men Dong (Tuber Opiopogonis נחשבים לחלק מפורמולות צמחים מוכרות המתאימות לטיפול במצבים אלה. על המטפל לזכור שטיפול זה מקרר במיוחד ולכן ניתן לתת אותו לזמן מוגבל בלבד.

חום ולחות: מדובר בתופעות המתאפיינות בהחמרה של דלקת מקומית ומתבטאות בכאב מקומי, גרד, נפיחות ותחושת צריבה, קשיי התרוקנות המלווה ביציאות רכות, דביקות ובעלות ריח חריף. הבטן נפוחה והשתן מרוכז ובעל ריח חריף. הלשון אדומה והדופק מהיר ומתגלגל. במצבים אלה נידרש לטהר את החום מהמעי ולייבש לחות. צמח דוגמת Radix Sophorae Flavescentis) Ku Shen) מסלק חום ורעילות וצמח דוגמת (Sheng Yi Ren (Semen Coicis Lachrymal-jobi מקרר ומייבש את הליחה תוך תמיכה בתהליכי העיכול. גם כאן הטיפול מוגבל בזמן אך יכול, בהתאמה מסוימת, להימשך לאורך מספר שבועות ויותר.


חסר יין ודם: מדובר בתופעות שכיחות המובילות בקושי בלחלוח המעי הגס ומכאן לעצירות כרונית. חסר זה מאפיין גם פגיעה בתהליך השיקום של הרקמות הריריות של מערכת העיכול. תופעות אלו מלוות בעצירות יבשה וביובש כללי של העור, השיער, העיניים והרקמות הריריות. במצבים של חוסר יין נראה תופעות של חום מדומה והלשון צפויה להיות אדומה. במצבים של חוסר דם הלשון צפויה להיות חיוורת. הטיפול, במקרה זה, דורש הזנת היין ודם ולכן הינו ממושך יותר. מטרה זו ניתנת להשגה באמצעות פורמולות המכילות צמחים דוגמת (Shu Di Huang (Radix Rehnammiae Glutinosae Conquitae המזינה את היין והדם ומלחלחת רקמות, או (Bai Shao (Radix Paeoniae Lactiflora התורמת, בנוסף לחיזוק הדם, גם להרגעה ולהרפיית שרירים (בעיקר חלקים).


לסיכום
הטיפול בפיסורה דורש ראיה רחבה של הבעיה הן ברובד של הענפים: התסמינים המפריעים למטופל והן ברובד של שורשי הבעיה. על הטיפול להסתמך, לא רק על צמחי מרפא ושינוי תזונתי אלא גם, בחינוך המטופל לאורח חיים שיאפשר לו לקיים פעילות מעיים סדירה לאורך זמן. ניתן לשלב מענה באמצעות טיפול מקומי ומרגיע. אין לשלול התערבות רפואית קונבנציונלית ובכל מקרה הכרחי לעבור אבחנה מלאה על ידי בעל מקצוע.

 

לכל המאמרים