Loading...

(מאמר דעה) איזה עצבים! רוח סוערת בכל נושא האבחון

admin

מאמר דעה מאת : עידן מרגולין,

Dipl. CM (I.A.TCM), KT Therapist

מומחה לרפואה סינית אורתופדיה וכאב

מכירים את זה שיש כאב שלא מוצאים את המקור שלו, ורק עוברים עוד ועוד בדיקות?

אני נתקל בזה כל הזמן. ושמח שלא מעט פעמים אני עולה על הפתרון בזכות האבחון הסיני. שי (שם בדוי) בן 26 הגיע אלי עם כאב חד וחוסר תפקוד בכף רגל ימין. תוך כדי אבחון הבנתי שלא מדובר בבעיה אורתופדית ועלה בי החשד ששי סובל מ-  MS, מחלה אוטואימונית אשר גוררת תקיפה של מערכת החיסון ושל שכבת המגן של העצבים - מיאלין. עם התקדמות התשאול והאבחון גיליתי תסמינים שאיששו את החשד שלי: קפיצות בעיניים ובנוסף רעשים לא רצונייים ולא נשלטים. בחינת ההיסטוריה הרפואית שלו העלתה ששי סובל מטורט מגיל צעיר. וככל שהתקדמתי באבחון הסיני התחדד חוסר איזון , כששאלתי אותו על מתח ועצבים העיד שי שהוא חי על "פטיל קצר מאוד, עמוס בתסכולים ובחוסר סבלנות".

באמצעות האבחון הסיני הגעתי למסקנה כי מדובר בחוסר תנועה של הצ'י, חום ולחות אשר חוסמים את אותה תנועה ומתבטאים בעליה של רוח פנימית. המושג הזה, רוח פנימית, מתאר מצב של סימפטומים אשר באים והולכים, מופיעים בפתאומיות ונעלמים. האבחנה הזו בדרך כלל מתארת פגיעה במערך העצבי בגוף האדם. דבר שהתחבר מאוד לסמפטומים שהראה שי.

אחרי שלב האבחון בניתי תוכנית טיפול שכללה איזון זזרימה של המרידיאנים תוך סילוק והרגעה של "הרוח הפנימית" בשפה הסינית. האסטרטגיה הטיפולית הייתה להרגיע את מערכת העצבים, לאזן את מערכת החיסון בכדי למנוע תהליך אוטואימוני רלוונטי לMS ותמיכה בשיקום תאי העצב במוח. אותן אסטרטגיות הנחו אותי בבחירת הטיפול הצמחי.

20

Tian ma

15

Gou teng

15

Zhi zi

15

Huang qin

15

Sheng di huang

20

Gan cao

 

הרעיון בבחירת טיפול צמחי בגישה סינית לרוב קשור לקלאסיקות הסיניות, של רפואה בת אלפי שנים. במקרה של שי החלטתי לבחור כבסיס בפורמולה אשר מטפלת בכללי ב"רוח פנימית" תוך התאמה לפרופיל הטיפולי שלו. צירוף הצמחים הראשוני כלל כ11 צמחים. אותן רציתי לצמצם למקסימום אפקטיבי כדי שלא יקרה שצמח אחד מבטל השפעה של אחר.

יצרתי פורמולה בשילוב סופי של 6 צמחים אשר עובדים יחד על כל האסטרטגיה הטיפולית ונותנים מענה מדוייק לשי. הצמח שהוביל את השילוב ופנה לשיקום מערכת העצבים, שיכוח כאב, הרגעת ההולכה העיצבית הוא TIAN MA (gastrodiae). בכדי לתמוך בחוסר האיזון של מערכת החיסון הכנסתי לשילוב הצמחי את HUANG QIN (scutellria baicalensis) זהו צמח אשר מייחסים  לו יכולות ריפוי רבות. מטרתו בפורמולה הייתה לאזן את התגובה החיסונית הכללית ובכך להרגיע אותה. שילוב הצמחים GAN CAO + SHENG DI HUANG בא לאזן את התגובה האוטואימונית המבוססת דלקת. אלו צמחים אשר משלימים אחד את השני. הGAN CAO (glycyrrhizae) נוגד דלקת דמוי סטרודיאלי ובנוסף נחשב כצמח אדפתוגן אשר עובד על תגובת הדחק בגוף על ידי איזון הפרשת ההורמון קורטיזול. יחד עם SHENG DI HUANG (rehmanniae) משלימים אחד את השני. לרמניה יכולת אדפתוגנית דומה ועל פי הסינים נחשב כ"מקרר" בעיניים קונבנציונאליות הצמח מעקב מספר תהליכי פירוק של הקורטיזול מה שיוצר פעולה אנטי אוטואימונית יחד עם הGAN CAO.

כך למעשה שי קיבל מענה מקיף הן למערכת העצבים שעבדה ביתר וחוסר סנכרון (טיקים ותנועות לא רצוניות) יחד עם שיקום המערכת עצמה וחידוש המיאלין (אותה שכבת מגן של העצבים). כל אלו בשילוב של ריסון והרמון המערכת החיסונית. אני שמח לבשר שהאבחון והתוכנית הטיפולית הביאו לתוצאות מרקיעות שחקים. אנחנו בתחילת הדרך אבל הכיוון בטוח. בכל הסימנים והסימפטומים חל שינוי יוצא דופן ואחרי זמן מה  שי הפסיק את השימוש (על דעת עצמו כמובן) בתרופה לMS והמשיך לתחזק את הגוף בתוספות הטבעיות.

לכל המאמרים