Loading...

הטיפול במחלות זיהומיות - אז והיום

admin

מעולם לא חיו בני אדם במערב חיים ארוכים ובריאים כל כך, ומעולם לא היו הישגי הרפואה כבירים כל כך כפי שהם בימינו. איש לא יכפור בכך שפריצות הדרך הרפואיות בחמישים השנים האחרונות – שהן שיאה של מסורת ארוכת ימים של הרפואה המדעית – הצילו את חייהם של בני אדם רבים יותר מאשר בכל תקופה אחרת מאז הולדת הרפואה. אבל באופן פרדוקסלי, רק לעתים רחוקות הייתה הרפואה נתונה לספקות גדולים והסבה מורת רוח רבה כל כך כמו בימינו. 

(תולדות הרפואה, מהיפוקרטס עד ימינו. מאת: רוי פורטר)

מהם שלושת ההבדלים המהותיים בין גישות הטיפול הקונבנציונליות לבין המסורתיות/הוליסטיות?

תסמין או מחלה

מצבים רבים אשר מוגדרים כמחלות בגישה המערבית, יוגדרו כתסמינים בלבד בגישה המסורתית. מסיבה זו, גישות מסורתיות רבות אינן דוגלות בדיכוי תסמיני שפעת למשל אלא בעידוד מערכות הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט ב"קידום התסמינים" עד כדי היעלמותם. באופן זה, אנו עוזרים לגופנו לבצע את רצונו מבלי לדכא ולשבש תהליכים טבעיים.

מערכות הגוף השונות מנותקות או קשורות אחת אל השנייה

הרפואה המערבית מחלקת את גוף האדם למערכות שונות אשר לכל אחת מהן ישנו רופא עם התמחות ספציפית לאותה מערכת בלבד, בעוד בגישות המסורתיות ישנו רופא/מטפל אחד לכלל גופו של האדם, מתוך הבנה ששיבוש בכל אחת ממערכות הגוף ישפיע או מושפע ממערכות גוף אחרות, כך שלא ניתן להפריד בין מערכות הגוף השונות.

רפואה אוניברסלית או רפואה אינדיווידואלית

ללא ספק, כמות האנשים בעולם גדלה מיום ליום, ולכן הגישה האוניברסלית הופכת לנוחה והגיונית יותר, אך כמובן שאינה יכולה לתת את הטיפול המתאים והמדויק לכל אדם ואדם על פי מצבו הספציפי.

הזמן אותו יש לרופא המשפחה להעניק לכל מטופל קצר מאוד ואינו מאפשר אבחנה פרטנית וספציפית, בעוד לרוב, הגישות המסורתיות דוגלות בטיפול פרטני בלבד(אחד על אחד) ומקדישה לכל אדם זמן ארוך יותר.

יחד עם זאת, יש לציין שרוב הטיפולים בגישות המסורתיות(נטורופתיה, רפואה סינית, איורוודה) ניתנות בשוק הפרטי, ועלותן הכלכלית גבוהה יותר.

מחלות חום 

כחלק משמירה על ההומאוסטזיס, חום הגוף נשמר בטווח הצר שבין 36-37 מעלות. איזון בין יצור חום על ידי הכבד והשרירים ואיבוד חום פריפרי מוביל לאחידות החום בגוף ובלוטת ההיפותלמוס במח אחראית על ויסותו ושמירתו בטווח הטמפ' התקין.

מחלות חום אקוטיות(בילדים התמונה ברורה יותר) מוגדרות כאשר ישנה עליית חום פתאומית מעבר לנורמה המוגדרת. התופעה מהווה את הביטוי(התסמין) ואינה המחלה עצמה. היא אך חושפת בפנינו את התגייסות מערכת החיסון ומהווה עדות למלחמה כנגד פולש מזהם.

 

גורמים ותסמינים
הגורמים העיקריים, אם כי לבטח לא היחידים, לעליית חום הינם זיהומים חיידקיים ונגיפיים. פלישתם של אלה גוררת מגוון תגובות של מערכת החיסון, ביניהן שחרור של מתווכי דלקת בעלי השפעה על מנגנון ויסות החום במוח Pyrogens) ) אשר מובילים לעלייתו של החום. התוצאה תהיה הפעלה של השרירים עד כדי צמרמורת והצרות כלי דם בכדי להפחית את זרימת הדם לקצוות הגוף במטרה לשמר את החום ומכאן תחושת הקור הנלווית תכופות לחום גבוה.

אנשים שונים מגיבים בצורה שונה לחום, כאשר מנעד הביטויים נע בין התנהגות רגילה דרך חולשה גדולה, בכי (ילדים), נרגנות ועד לכדי פרכוסים.

 

הטיפול רפואי המקובל במחלות חום 

התכשירים המוצעים להורדת חום נמנים עם תרופות מסוג פארצטמול ונוגדי דלקת לא סטרואידיאלים NSAIDS) ) המורידים את החום דרך מנגנונים שונים. הורים רבים ממהרים להוריד את החום גם אם הילד אינו מראה סימנים של אי נוחות גדולה פרט להמצאות החום, דבר המוביל לשימוש מופרז בתרופות שאינן חפות מתופעות לוואי ומפוטנציאל רעלני.

הטיפול הצמחי במחלות חום

רפואת הצמחים הקלינית מתייחסת לעליית החום כתופעה המסייעת להחלמה שיש לתת לה מקום לביטוי- זהו איתות המבשר כי משהו אינו כשורה. בנוסף, החום מגביר את התנועתיות והפעילות של תאי הדם הלבנים, מגביל את התרבותם ופעילותם של חיידקים ונגיפים וככלל מסייע לגוף במלחמתו בפולש.

הטיפול הצמחי במחלות חום בילדים ובכלל יתרכז בשפעול מערכת החיסון להתמודדות עם הגורם המזהם לצד פעילות נוגדת זיהום ישירה הקוטלת אותו. אחד המונחים המקובלים והחשובים ביותר בגישת הטיפול הצמחית/הוליסטית נקרא "לקדם את המחלה".
מחלת חום הינה הזדמנות עבור הגוף לבצע איפוס מערכות ולצאת לדרך חדשה. מחלה שלא מוצתה עד תום, תשאיר ספיחים ושאריות אשר לא יאפשרו לגוף בכלל ולמערכת החיסון בפרט להתנהל במצב תקין. לכן,  צמחים מורידי חום יינתנו אך ורק כאשר החולה פסק מלהיות מסוגל להתמודד עם התופעות הנלוות לחום הגבוה כדוגמת התשה, וכמובן אצל תינוקות וילדים בכי בלתי פוסק וחוסר יכולת להירדם, כמו גם בשעות הלילה בהן הילד זקוק למנוחה כדי להתמודד טוב יותר עם המחלה.

 

צמחי-מרפא והרכבים צמחיים

אין זו מקריות שאנשים רבים וכמובן ילדים, "חולים" יותר בעונות המעבר, בעיקר בסתיו. בגישות מסורתיות רבות הסתיו משתייך לאלמנט המתכת וקשור קשר ישיר לריאות. ניתן לומר שהריאות בגישות המסורתיות(בעיקר על פי הרפואה הסינית) הן המקבילה של המערכת החיסונית, זאת אומרת שריאות חזקות=מערכת חיסון חזקה.

במדינת ישראל, החורף מאופיין בשינויי מזג אוויר רבים ושינויי טמפרטורה קיצוניים ומהירים בין קור לחום, דבר המקשה על הריאה/מערכת החיסון.

אחד מצמחי-המרפא העיקריים שמשמשים מזה אלפי שנים לחיזוק הריאות ברפואה הסינית נקרא

Astragalus membranaceus 

או בשמו הסיני Huang qi.

אין זה מפתיע כלל שבמחקרים רבים אשר נערכו על צמח נפלא זה בעשרות השנים האחרונות, נמצא כי הוא מעורר חיסון אנטי ויראלי ופועל כמווסת חיסוני,לטיפול ומניעה של זיהומים ואף כטיפול תומך בלוקים במחלות ממאירות. האסטרגלוס נחשב לצמח עדין המתאים לשימוש ארוך טווח ואף לטיפול בילדים.

לצמח טעם מתקתק, טמפרטורה חמימה והשפעה מזינה, ולכן הוא משמש בעיקר לחיזוק המערכת החיסונית ולמניעת מחלות חורף ולרוב אסור לשימוש בזמן מחלה פעילה.

דוגמא לשני הרכבים בהם מופיע הצמח:

WINTER DEFENSE

מומלץ ליטול בתקופת הסתיו והחורף 2 כמוסות פעמיים ביום לחיזוק ותמיכה במערכת החיסונית.

הרכב נוסף הינו הרכב קלאסי מהרפואה הסינית המסורתית:

YU PING FENG SAN

הרכב זה משווק בעולם על ידי גופים רבים, אך מומלץ להשתמש במיצוי משולב ונטול אלכוהול מההרכב, בעיקר בשימוש בתינוקות וילדים.

 

בזמן התפרצות מחלת חום, בשלב האקוטי, הטיפול הצמחי שונה לחלוטין, ואז כפי שכתבתי בתחילת המאמר, יש לתת צמחים והרכבים אשר ממריצים את המערכת החיסונית ובעלי השפעה נוגדת זיהום חזקה. לרוב טעמם של צמחים אלו יהיה עוצמתי יותר, חריף ומר, והטמפרטורה שלהם תהיה קרה. השימוש בצמחים/הרכבים אלו יהיה לרוב לפרקי זמן קצרים.

דוגמא לשני צמחי-מרפא העונים על הגדרה זו:

Echinacea angustifolia/Purpurea

Lonicera japonica(Jin yin hua)

דוגמא להרכבים צמחיים מתאימים למחלת חום פעילה:

הרכב מערבי:

SEPTICOOL

הרכב מבוסס צמחים סינים:

GAN MAO RAN

רצוי במיצוי משולב ובריכוז גבוהה.

בברכת חורף בטוח וחמים

 

 

לכל המאמרים