Loading...

(מאמר דעה) הטיפול באנדומטריוזיס בראי הרפואה הסינית

admin

מאמר דעה מאת : מור אפריאט נטורופתית ומטפלת ברפואה סינית.

אנדומטריוזיס (התפשטות רירית הרחם), הינה מחלה המוגדרת עדיין בגניקולוגיה המערבית כחידה וזאת על אף העובדה שאחת מתוך חמש נשים לוקה בה. האבחון עשוי לקחת זמן רב, לעיתים חודשים ואף שנים, ובמהלכו נשים רבות עוברות מסכת של ייסורים. המחלה עלולה לגרום לבעיות פריון ולנזקים באיברים פנימיים. התסמין הנפוץ ביותר הינו כאבים קשים בתקופת המחזור, עד כדי פגיעה משמעותית באיכות החיים.
התיאוריה הקלאסית גורסת כי אנדומטריוזיס נובע מדמם ויסתי הזורם “אחורה” לכיוון האגן, כך שחלק מדם הווסת והרקמה המרפדת את הרחם חוזרים אל החצוצרות, ולאחר מכן משתרשים ברקמת האגן ומתחילים לשגשג.
בזמן מחזורי ווסת חודשיים, הרקמה הרירית היוצרת את רפידת הרחם צומחת בתוך חלל הרחם. כאשר רקמת האנדומטריום (רקמת רירית הרחם) גדלה מחוץ לחלל הרחם, המצב נקרא אנדומטריוזיס. האזורים הנפוצים ביותר לגדילה של רקמת אנדומטריום מחוץ לרחם הם איברי הרבייה, קרי השחלות, החצוצרות, באגן על פני קרום הצפק, סביב לחצוצרות והרחם ולעיתים גם על המעיים.
במקומות בהם רירית הרחם גדלה, היא מגיבה לגירוי ההורמונאלי בזמן המחזור החודשי. במקרה של אנדומטריוזיס הדימום אינו מופרש החוצה אלא נשאר בחלל הבטן ובמקביל לו מוקדים אלו ידממו. לעיתים, המוקדים ממשיכים להתפשט באגן ובבטן ומתפתחים במקומות נוספים. במצב שבו מוקדי האנדומטורוזיס מתפתחים בחצוצרה או בשחלה עלולות להיווצר ציסטות המכילות דם ישן בצבע חום כהה – מצב אשר עלול לפגוע בתפקוד השחלות והחצוצרות ולגרום לבעיות פריון.

תסמינים שכיחים

1. כאבי מחזור המחמירים עם הזמן.
2. כאב בזמן מגע מיני או לאחריו.
3. כאב בבטן התחתונה, באגן ולעיתים בגב התחתון לפני ובמהלך המחזור.
4. כאב בזמן הטלת שתן.
5. דימום ווסתי כבד.
6. דימומים בין מחזוריים.
7. הפרעות פוריות.
8. דימום מפי הטבעת בעת הווסת.
9. הפרעות עיכול דוגמת עצירות, כאבים ושלשולים המופיעים בזמן הווסת.

אבחנה

 אנדומטריוזיס של חלל הבטן ניתן לאבחן באמצעות לפרוסקופיה, ובמקרים נדירים גם באמצעות בדיקה ידנית של האגן במידה וצוואר הרחם או הנרתיק נגועים.למרבה הצער, מחקרים מראים כי האישה הממוצעת הסובלת מאנדומטריוזיס עוברת כחמישה רופאים לפני האבחון הנכון, היות ולעיתים מדווח על תסמינים של תסמונת המעי הרגיז המזכירים את אלה של האנדומטריוזיס.

אנדומטריוזיס – הגישה הסינית

ברפואה הסינית דם הוא צורה דחוסה של צ’י (אנרגיית החיים) וככזה, צריך לזרום באופן אחיד וסדיר, בלא שתנועתו תהיה קפואה או בלתי אחידה. אם הזרימה החלקה של הדם נחסמת עלול להיווצר מצב של תקיעות דם אשר מביא במקרים רבים לליקויים גניקולוגיים.
נמצא כי מצבן של הסובלות מאנדומטריוזיס משתפר כאשר הן זוכות לטיפול התומך של הרפואה הסינית וכאשר הן מגלות פתיחות ומוכנות לברר מה עליהן לשנות בחייהן. הטיפול כולל דיקור, הדרכה תזונתית ושימוש בצמחי מרפא.

דיקור                                                       

 הדיקור הסיני מניע את צ’י הכבד, מווסת את יאנג הכבד, מרגיע ומקל על כאבים שונים.

תזונה

מומלץ להימנע (או לפחות להפחית) מאכילת מוצרי חלב ובשר, כיוון שאלה עשירים בחומצה ארכידונית פרו-דלקתית. רצוי להימנע גם מצריכת שומן צמחי מוקשה ושומני טראנס דוגמת מרגרינה.
• יש להוציא כליל מהתפריט את כל המשקאות המכילים קפאין ונגזרותיו: תה, קפה, קולה וכדומה.
• יש להגביר צריכה של מזונות המווסתים את רמות האסטרוגן דוגמת: כרוב, ברוקולי ולפת.
• תפריט עשיר בסיבים יכול לצמצם את הכמות הכוללת של האסטרוגנים בזרם הדם: שעועית, אורז מלא, ירקות ופירות אורגניים, שיבולת שועל וחיטה גרוסה.
• מאכלי סויה גם כן מומלצים: טופו, טמפה, רוטב סויה ומיסו.

צמחי מרפא

הצמחים המומלצים לנטילה נרקחים בהתאמה אישית ואין לצרוך אותם ללא הנחיית מטפל. השימוש בהם מתבצע במקביל לדיקור הסיני ודורש מעקב.
להלן דוגמא לצמחים המקובלים בטיפול באישה הסובלת מאנדומטריוזיס:

אדמונית - Paeonia lactiflora - Bai Shao
ברפואה הסינית המסורתית נודע הצמח כמעצים דם (blood tonic) וכמסדיר מחזור חודשי. במסורת המערבית שימש הצמח כנוגד עווית, כמחזק וכמצמת. ברפואת הצמחים המודרנית מקובל כצמח עדין, המותווה בעיקר לטיפול במצבים עוויתיים ודלקתיים. מחקרים מודרניים מצאו כי לחומר Paeoniflorin, המופק מן הצמח, פעילות מרגיעה, נוגדת דלקת, נוגדת עווית, מרחיבת כלי דם וממריצה פעילות חיסונית.

מרווה סינית - Salvia miltiorrhiz - Dan shen
השורש האדום של צמח זה, ממשפחת השפתניים, נאסף בסוף הסתיו ובתחילת האביב ומשמש למטרות רפואה. זהו אחד מהצמחים מעצימי ומניעי הדם המקובלים ביותר כיום בשימוש ברפואה הסינית המסורתית. בניסוי משנת 2006 נמצא כי לחומר הפעיל Salvianolic acid B, אחד מהחומרים הפעילים העיקריים בשורש המרווה, השפעה נוגדת חמצון על תאי הכבד של חולדות, וזאת על-ידי עיכוב חמצון של שומנים וסילוק רדיקלים חופשיים (ROS).

גומא הפקעים - Cyperus rotundus - Xiang Fu
הצמח, ממשפחת הגומאיים, נפוץ ביותר וגדל גם בישראל. הפקעות נאספות בסתיו.  ברפואה הסינית המסורתית נחשב גומא הפקעים לאחד מהצמחים מניעי הצ'י המקובלים ביותר בשימוש. ברפואת הצמחים המודרנית הוא נחשב לצמח עדין, המותווה בעיקר לטיפול במצבים עוויתיים ובבעיות נשים. הצמח מתאים לשימוש ממושך ויש להשתמש במינונים גבוהים של תמצית הצמח על מנת להשיג השפעה רפואית.

אחרית דבר

הטיפול באישה הסובלת מאנדומטריוזיס הינו מורכב ודורש התאמה פרטנית ורגישות לצרכים האישיים של המטופלת. בידי הרפואה הסינית המסורתית, והמטפלת הקשובה והרגישה, היכולת לסייע ולתמוך בתהליך ההחלמה, ולאפשר גישה טיפולית מקיפה ויעילה.

לכל המאמרים