Loading...
Althea officinalis
שם בוטני  :  Althea officinalis
שם עממי  :  Marshmallow Root
שם עברי  :  נטופית רפואית
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הנטופית הינה שיח המגיע לכמטר ופרחים לבנים עם 5 עלי כותרת (בסיס עלי הכותרת הוא בגוון ורוד כהה) היוצאים מכל ראשו של תחילתו של ענפיף חדש. היא גדלה בבר וכגידול חקלאי מסחרי ברחבי אירופה. זהו צמח ותיק אשר זכה גם לשימושים מסורתיים בתרבות האירופאית וזוכה לשימושים מודרנים עד היום.  המינון הגבוה של חומרים ריריים (מוצילגים) בצמח הופך אותו ליעיל ביותר בהרגעת שיעולים ולמכייח.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת הנטופית לצמח עדין, המתאים גם לטיפול בילדים.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש, עלים.

איכות : מתקתק, קריר, לח.
מרידיאנים : ריאות, קיבה, מעי גס
קטגוריה : מחזקי YIN

פעילות ואינדיקציות :
·מזין את ה  YINהכללי : צימאון, פה וגרון יבשים, יובש של השיער והעור (מלחלח), התייבשויות, הפרעות שינה, גלי חום.
· מזין את יין הריאות : שיעול יבש, שיעול דמי, שעלת, דלקת ריאות, דלקת האדר, ברונכיטיס.
· יובש בקיבה ובמעיים : רגישות ברום הבטן, רעב ללא תיאבון, צואה קשה ויבשה, כיב פפטי.
· מסלק חום : תיאבון רב, ריח רע מהפה, חניכיים נפוחות וכואבות, עודף חומציות בקיבה.
· חום ותקיעות בשלפוחית השתן : השתנה תכופה וכואבת, דלקת בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן.  
· מזין ב  JIN YE – יובש או דלקתיות במפרקים, נוקשות וכאב במפרקים, ירידה סינוביאלית , בעיות עור, כוויות, כיבים, מורסות,   עקיצות חרקים.

 

לא ידועות תופעות לוואי, התוויות נגד או רעילות כלשהי של הצמח; בשל כמות הסיבים הגבוהה בצמח, רצוי ליטול את הצמח בהפרש של שעות אחדות מתרופות\תוספי מזון אחרים; בהכנת הפורמולה הצמחית יש להימנע משילוב עם צמחים הממוצים בריכוז אלכוהולי גבוה, שעלול לפגום במוצילגים. 
הריון: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההיריון.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההנקה.

טינקטורה: 1:3, 25% אלכוהול, או: 50% גליצרין, 3-7 מ"ל TID.
מרתח: 4-2 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25% -30%.
 

1. מחקר סלובקי (2007) מצא כי לפוליסכרידים שבודדו מפרחים של הצמח פעילות נוגדת שיעול (Antitussive). בניסוי, שבוצע בחתולים משני המינים, נמצא כי הפוליסכרידים במינון של 50 מ"ג/ק"ג גרמו להפחתה במספר ניסיונות השיעול כמו גם בעוצמת התקפי השיעול, ויעילות גבוהה יותר מזו של התרופה הלא-נרקוטית Dropropizine. ככל הנראה אחראי האופי המוצילגני של הפוליסכרידים מהצמח, העשירים בחומצה אורונית (Uronic acid), לפעילותם זו באמצעות יצירת שיכבה המגנה על הרצפטורים לשיעול מפני גירויים.

2. מחקר סלובקי נוסף של אותה קבוצת מחקר (2006) מצא כי לפוליסכרידים מעלי הצמח, בשם glucuronoxylans, פעילות נוגדת חמצון השווה לכ- 69% מזו של alpha-tocopherol (ויטמין E) ששימש כביקורת.

3. מחקר בריטי עדכני (2007) בדק את ההשפעה של 16 צמחים על שני זנים של החיידק Escherichia coli בתנאי מעבדה. במחקר נמצא כי לטינקטורה (1:4, 25% ethanol) של הצמח השלם (Herb) פעילות אנטי-בקטריאלית הגבוהה עד פי-3 מהביקורת  (אתנול נקי).3 הפעילות האנטי-בקטריאלית של תמצית מתנולית (Methanol) של שורשי הצמח נבדקה בתנאי מעבדה על 18 זנים של חיידקים שבודדו מכיסים באזור מיסב השן של חולים במחלות חניכיים. במחקר איטלקי (2003) זה, יוחסה לתמצית הצמח פעילות מעכבת בעלת עוצמה בינונית על התפתחותם של רבים מזני החיידקים שנבדקו.

4. מחקר יפני (2002) חקר את ההשפעות של תמצית משורשי הצמח על מנגנוני פיגמנטציה בעור המושפעים מחשיפה לקרניים אולטרה-סגוליות מסוג UVB. מהמחקר עלה, כי החומר Endothelin-1 (ET-1) ממלא תפקיד מרכזי בתהליך הפיגמנטציה בעור ורמתו עולה כתוצאה מחשיפה לקרני UVB. ET-1 פועל על תאים מלנוציטים וגורם לניוד גבוה יותר של סידן בתוך התא. בדרך זו מופעלים מנגנונים שונים המובילים לפיגמנטציה של העור. נמצא כי תמצית משורשי הצמח מעכבת את ההפרשה שלET-1 מתאים קרטינוציטים, וכן את פעילותו על תאים מלנוציטים. התוצאה היא עיכוב הניוד של סידן הנובע מפעילות ET-1. ממצאים אלו מרמזים על כך שתמצית זו עשויה לשמש כמרכיב בפורמולות שמטרתן הבהרה של העור.
 

Refrences
PH.FR
1. Bratisl Lek Listy. 2007;108(2):93-9.
2. Fitoterapia. 2006 Jul;77(5):367-73. Epub 2006 May 24.
3. Phytother Res. 2007 Jul 27; [Epub ahead of print].
4. Phytother Res. 2003 Jun;17(6):599-604.
5. Biol Pharm Bull. 2002 Feb;25(2):229-34

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 
סירופ תמר למבוגרים

סירופ תמר למבוגרים

סירופ תמר למבוגרים

₪58.50
 

₪0.00
 
COMP. DROSERA & ALTHEA

COMP. DROSERA & ALTHEA

COMP. DROSERA & ALTHEA

₪149.00