Loading...
Angelica archangelica Radix
שם בוטני  :  Angelica archangelica Radix
שם עממי  :  Angelica Garden
שם עברי  :  אנג'ליקה אירופאית
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

אנג'ליקה הינו צמח שימושי מאוד בעולם צמחי המרפא והוא בעל מינים שונים ומגוונים ממשפחת הסוככיים, נמצאים בשימוש באירופה, בארה"ב ובסין. זן זה של אנג'ליקה קיבל את שמו מאחר ושימושו הראשוני החל האירופה בתחילת המאה ה 10.
זהו שיח ירוק עם עלים נמוכים וגבעול גבוה המגיע למטר וחצי שמראשו תפרחת מפוצלת של פרחים קטנים הבונים מספר תפרחות בולטות בצבעים של לבן, ירוק וצהוב.
בעת העתיקה כונה הצמח "שורש רוח הקודש", מאחר שיוחסו לו סגולות ריפוי מופלגות, בעיקר בכל הנוגע להרעלות ולמחלות זיהומיות, כמו גם לטיהור הדם ולהגנה מפני מחלות מידבקות. פרצלוס, הרופא והאלכימאי השוויצרי בן המאה ה-16, עשה בצמח שימוש נרחב כנגד מגיפת הדבר שהשתוללה אז באירופה, בניסיון למתן התפשטות המחלה ולמנוע ההדבקה.
אולם, גם בתקופות היסטוריות שימשה האנג'ליקה בעיקר לטיפול בבעיות מערכת העיכול, כצמח סופח גזים וממריץ קיבה, וכן כמייזע – בעיקר להורדת חום אצל ילדים, כמכייח ולטיפול במחלות זיהומיות של מערכת העיכול, כדוגמת טיפוס המעיים. בארצות סקנדינביה יועד הצמח להרגעה, והוא שימש לטיפול בהפרעות שינה ובעצבנות. הוא יועד שם גם לשימוש חיצוני לטיפול בשיגרון, כמקדם מחזור חודשי (אמנגוג) וכרכיב בליקרים ששימשו בטקסים דתיים. 
ברחבי אירופה שימשה האנג'ליקה גם לצרכים לא רפואיים. היא מרכיב נפוץ בליקרים ידועים, כדוגמת הוורמות', הבנדיקטין והקרטרוז. זרעי הצמח משמשים לשיפור טעמם של יינות ומשקאות חריפים. השורש היה נפוץ בהכנות של ליקרים מרים ששימשו כממריצי עיכול. בארצות סקנדינביה נהגו לאכול את השורש טרי עם חמאה ואילו הגבעול נכתש ויובש ושימש להכנת תה. שימושים מסורתיים אלה בצמח מקורם במסורת ארוכה של אכילת צמחים מרים במטרה לתחזק את מערכת העיכול. כיום נעלמה מסורת זו כמעט לחלוטין. 
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לצמח עוצמת פעילות בינונית, והוא נחשב לשימושי ביותר בטיפול בבעיות במערכת העיכול ובדרכי הנשימה אצל אנשים הסובלים מקור ומחולשה. לאחדים ממרכיבי הצמח מיוחסת פעילות חזקה של הרחבת העורקים הכליליים.

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

איכות : חמים וארומטי, מריר, מתוק, יבש.
מרידיאנים : טחול, קיבה, ריאות, מעטפת הלב
קטגוריה : מניעי דם

פעילות ואינדיקציות :
· תומך בצ'י וביאנג הטחול : חוסר תיאבון, חולשה, כאבי בטן עוויתיים, שלשול, בעיות עיכול, גזים, צואה רירית, בטן נפוחה,
  תחושת לאות כללית.
· מחמם פנים : תחושת קור בקיבה (מורגש כדופק איטי בעמדת הקיבה), כאב אפיגסטרי עמום המתמשך לאורך זמן אשר
  מוטב באכילה בעיסוי מקומי.
· מניע צ'י ומסלק ולחות : שיעול פרודוקטיבי עם כיח לבן, כאבים בחזה, ברונכיטיס, אסטמה וקוצר נשימה.
· מעודד זרימת צ'י ברמת ה WEI : מטפל ברוח קור המתאפיינת בצמרמורות, כאבים בגוף, כאבי ראש, רתיעה מקור, שיעול.
  גודש באף ובסינוסים, כאב ראש, כאבי שרירים ועצבים.
· מניע דם ברחם ובמחמם התחתון : "רחם קרה", מחזור דל שנוטה לאחר, התכווצויות בבטן תחתונה, אמנוראה, תסמונת
  קדם וסתית, דיכאון, קושי בהתקדמות בלידה.
· לחות קרה במחמם התחתון : הפרשות וגינליות לבנות, קשיי השתנה, כאבים בהשתנה, דליפת שתן.

 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
תרכובות פלבונואידיות:
קומרינים: פוראנוקומרינים דוגמת- marmesin, apterin, angelicin, umbelliferone, psoralen, bergapten, xanthotoxol ורבים נוספים
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים : alpha-phellandrene (2%-14%), alpha-pinene (14%-31%) beta-phellandrene (13%-28%), limonene
ססקוויטרפנים: beta-Bisabalone, bisabolol, beta-caryopphyllene
סטרולים:
תרכובות פוליסכרידיות:
חומרים נוספים : הצמח מכיל שמן נדיף (0.35%-1.9%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות, מהן 80%-90% מונוטרפנים

הצמח עשוי להגביר רגישות לקרינה (פוטוטוקסי). יש לנקוט משנה זהירות עם אנשים בהירים או רגישים בעת חשיפה לשמש או קרינת UV; אסור לשימוש לסובלים מכיבים פפטיים (אולקוס).
הריון: אסור לשימוש במהלך ששת חודשי ההיריון הראשונים.
הנקה: אין מספיק מידע.

 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2 – 0.5 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1 , 200-100 מ"ג TID. 
מרתח: 2-0.5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 15%-20%
 

1. ניסוי בעכברים שנערך בפולין (2007) מצא כי Imperatorin, פורנו-קומרין שבודד מהצמח, הוא בעל השפעה נוגדת פרכוסים (Anticonvulsant) באופן שעומד ביחס ישר לריכוז החומר.

2. טינקטורה של פירות הצמח נמצאה כבעלת פעילות מעכבת שגשוג של תאי לבלב סרטניים בתנאי מעבדה (2004). פעילות זו מיוחסת בעיקר לשני פורנו-קומרינים שבודדו מהצמח, Xanthotoxin ו-Imperatorin. בניסוי נוסף של אותה קבוצת מחקר איסלנדית (2005) נמצא כי לתמצית מעלי הצמח השפעה מעכבת על קצב הגידול של תאי שד סרטניים של עכברים, הן בתנאי מעבדה (iv vitro) והן ברקמה החיה (in vivo). במקרה הזה, לא ניתן היה לייחס את הפעילות נוגדת הגידולים לנוכחותם של פורנו-קומרינים בתמצית.

3. מחקר שנערך בטייוואן (2003) הגדיר את הצמח כבעל פעילות מגנת-כבד (Hepato-protective). במחקר נמצא כי הצמח מנטרל את ההשפעה המזיקה של מתן אתנול לבעלי החיים בניסוי. החוקרים קבעו, כי הצמח הפחית את רמות הרדיקלים המחמצנים ועל ידי כך גרם בעקיפין להגנה על הכבד מפני פגיעה כתוצאה מעקה חמצונית.


Refrences

PH.EUR
1. Neurosci Res. 2007 Sep;59(1):18-22. Epub 2007 May 25.
2. Z Naturforsch [C]. 2004 Jul-Aug;59(7-8):523-7.
3. In Vivo. 2005 Jan-Feb;19(1):191-4.
4. Pharmacology. 2003 Jun;68(2):70-3.