Loading...
Angelica sinensis
שם בוטני  :  Angelica sinensis
שם סיני  :  Dang Gui
שם עממי  :  "female ginseng"
שם עברי  :  אנג'ליקה סינית
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

אנג'ליקה הסינית הינו הצמח הפופלרי ביותר בעולם צמחי המרפא עבור רפואת הנשים על כן הוא זכה בשמו הפופולרי "הג'ינסנג הנשי", בעיקר בעקבות סגולותיו לאזן את המערכת ההורמונלית בגופה של האישה. זהו שיח קטן וירקרק עם תפחת לבנה דמויית מטריה, מגיע לכ 2 מטרים ומשתייך למשפחת הסוככיים. מוצאה של האנג'ליקה הסינית בסין, ביפן ובקוריאה וכיום היא מגודלת גם ברחבי אירופה ואסיה למטרות רפואיות.
האנג'ליקה, קרויה בסינית דנג גויי, משמשת ברפואת הצמחים הסינית מזה אלפי שנים להקלה בכאבי מחזור ובתופעות הידועות היום כ- PMS. ברפואה זו הוא לוקח חלק בקטגוריית מחזקי דם או בונה דם אך שורש זה ידוע גם ביכולותיו להניע היטב את הדם במצב של כאבים ואי תנועה.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת האנג'ליקה הסינית לצמח עדין, והוא משמש בה בעיקר לטיפול במגוון בעיות רפואיות שמקורן במערכת ההורמונלית הנשית.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש.

זמו קציר : בסוף הסתיו ,  פעם בשנתיים
איכות : חם , מתוק, חריף ומריר.
מרידיאניים : לב, כבד וטחול
קטגוריה : מחזקי דם

פעילות ואינדיקציות :
 מזין ומחזק את הדם – שורש מזין המתאים לכל מצבי חסר דם המתאפיינים בחיוורון, חוסר ב SHEN MING, טיניטוס, ראיה מטושטשת, פלפיטציות. כמו כן יעיל מאוד מצבים של חסר המשולב עם קושי בתנועה של דם כגון : חסימות בכלי הדם, אמנוריאה, דיסמנוריאה ותופעות PMS.
 מהרמן את זרימת הדם ומפיג קור – צמח חשוב מאוד ועקרי לטיפול בבעיות של תקיעות דם על רקע קור פנימי.
נפוץ מאוד לשימוש בכאב אבדומינלי, פגיעה טראומתית, נודולות וקרבונקלים על רקע סטגנציה של דם. יכול להועיל בפורמולות המטפלות בכאב במפרקים הנובע מרוח ולחות על בסיס חסר דם כללי.
 מלחלח ומניע מעיים – ליובש ותקיעות המעי על רקע של חסר דם ונוזלים.
 מפחית נפיחויות ומחדש את תאי העור – משפר את זרימת הדם והזנת דם לאזור הפגוע.
 מהרמן בין המרידיאניים REN MAI & CHONG MAI – למצבי חוסר הרמוניה פנימית המתאפיינת באי שקט וכאבים בבטן הגורמים לחוסר איזון של המערכת האנדוקרינולוגית (בעיקר בנשים)
קונטרה אינדיקציה : להיזהר במצבי חום פנימי וחסר YIN.

פורמולות בהן מופיע הצמח :
BA ZHEN TANG
BU ZHONG YI QI TANG
GUI PI TANG
SI WU TANG
XIAO YAO SAN
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: isosafrole ferulic acid, safrole.
קומרינים: פוראנוקומרינים angelol, angelicone ,bergapten, psoralens.
תרכובות פוליסכרידיות:
מינרלים: ברזל, מגנזיום, אשלגן
חומרים נוספים : נגזרות של פטאליד - ligustilide (0.5%-5%), angelicide, N-butylidene phthalide. הצמח מכיל שמן נדיף (0.35%-1.9%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.

הצמח עשוי להגביר רגישות לקרינה (פוטוטוקסי). יש לנקוט משנה זהירות בטיפול באנשים בהירים או רגישים בעת חשיפה לשמש או לקרינת UV. תופעות לוואי עשויות לכלול שלשולים וגניקומסטיה (דדנות הזכר; מקרה אחד מדווח); הצמח עשוי להגביר פעילותן של תרופות נוגדות קרישה ואין להשתמש במשלב עם התרופות הבאות: heparin ,ticlopidine, warfarin; מדד רעילות LD 50: בניסוי עם עכברים; 100 גרם לכל קילו משקל.
הריון: אסור בששת החודשים הראשונים להריון.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש בהנקה.

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-4 מ"ל .TID
תמצית יבשה: 5:1,  100-300 מ"ג TID.
מרתח: 1-3 גרם.
כחלק מפורמולה: 20%-30%.
 

1. כיאה לצמח מוביל ברפואה הסינית, קיימים מחקרים סיניים רבים שבחנו את היעילות של פורמולות סיניות למטרות רפואה שונות, בהן נחשב הצמח למרכיב מרכזי. מחקרים אלו התפרסמו במגזינים סיניים שונים. הפעילות של הצמח החלה להיחקר ביתר שאת בשנים האחרונות גם במערב, וכיום ניתן למצוא לא מעט פרסומים מדעיים העוסקים בצמח, גם במגזינים המובילים.

2. ניסוי קליני שנערך בישראל (2003) בדק את ההשפעה של מוצר צמחי שהכיל תמציות של XIAO YAO SAN ו-Matricaria chamomilla על 55 נשים לאחר גיל המעבר שסירבו לקבל טיפול הורמונלי. המחקר נערך במהלך 12 שבועות, היה אקראי וכלל קבוצת ביקורת (פלסבו). הנשים נתבקשו למלא שאלונים על פי מודל קופרמן לגבי שכיחות ועוצמת הסימפטומים של גיל המעבר החל משבוע לפני תחילת הניסוי ועד לסיומו. נמצא כי היה הבדל משמעותי בין הקבוצות באשר לשכיחות ועוצמת גלי החום. בעוד שבקרב קבוצת הפלסבו נרשמה ירידה של 15%-25%, בקבוצת המחקר נרשמה ירידה של90%-96%. כמו כן, בקבוצת המחקר הייתה ירידה בעוצמת הפרעות השינה ובמידת תחושת העייפות.

3. לעומת זאת, בניסוי קליני שנערך בקליפורניה, ארה"ב (1997), נמצא כי טיפול באמצעות  הצמח לבדו לא השפיע על סימפטומים של גיל המעבר בהשוואה לפלסבו. הניסוי, שהיה אקראי, בסמיון כפול ונערך בהשתתפות 71 נשים - עשה גם הוא שימוש בשאלון על פי מודל קופרמן וארך 24 שבועות. בניסוי זה נבדקו גם פרמטרים נוספים, כולל התגובות האסטרוגניות לטיפול וכן עובי הרקמה הפנימית של הרחם, אך בכולם לא נמצא הבדל בין קבוצת המחקר לבין קבוצת הביקורת שקיבלה פלסבו.

4. בניסוי קליני שנערך בסין (1994) נמצאה ירידה ברמות הגסטרין בקרב חולי שחמת הכבד, שטופלו בזריקה של תמצית משורש הצמח. רמות הגסטרין המשיכו לרדת עד קרוב לנורמה לאחר טיפול ארוך טווח.

5. בניסוי בבעלי חיים שנערך בסין (2003) נמצא כי תמצית של הצמח, שהכילה בעיקר פוליסכרידים, הייתה יעילה בקידום ההחלמה של כיבים עיכוליים. בנוסף להפחתת שטח הכיב, גרמה התמצית להגברת ייצור הרירית בהשוואה לקבוצת הביקורת. מנגנון הפעולה הביוכימי שדרכו פועלת התמצית עדיין לא אותר.

6. מחקר שפורסם ב-Biomed Pharmacother דיווח על ירידה במספר התקפי מגרנות (הקשורות למחזור) בזמן נטילה יומיומית של פורמולה שהכילה 60 מ"ג איזופלבון, 100mg אנג'ליקה סינית ו-50mg קוהוש שחור למשך 24 שבועות. השפעתו של האנג'ליקה כצמח בודד אינה ברורה ודרושים מחקרים נוספים.

7. מחקר שנערך במכללת צ'אנגדו לרפואה סינית מסורתית בסין, בדק השפעת אנג'ליקה סינית על עוצמת זרימת הדם ועל המצאות הפרוסטגלנדין F2 alpha במטופלות שסבלו מכאבי מחזור, לאחר שבמחקר קודם נמצא שנשים עם דיסמנוריאה סבלו מזרימת דם לקויה ומרמה גבוה של אותו פרוסטגלנדין. מתן אנג'ליקה במשך שלושה חודשים החזיר את זרימת הדם ואת רמות הפרוסטגלנדין לטווח הנורמה.  


Refrences
1
.Clin Exp Obstet Gynecol. 2003;30(4):203-6.
2.Fertil Steril. 1997 Dec;68(6):981-6.
3.Zhonghua Nei Ke Za Zhi. 1994 Jun;33(6):373-5.
4.Life Sci. 2003 Jan 10;72(8):925-32.
5. Hirata JD,Swiersz LM, Zell B, 1997.
6. Burke BE, Olson RD, Cusack BJ, 2002