Loading...
Centella (Hydrocotyl) asiatica
שם בוטני  :  Centella (Hydrocotyl) asiatica
שם סיני  :  Ji Xue Cao
שם עממי  :  Gotu kola
שם עברי  :  ספלילה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

זהו שיח קטן ממשפחת הסוככיים שמוצאו בהודו ובפקיסטן.
הוא נוטה לצמוח באקלים לח ובגובה של כ - 600 מטר מעל פני הים, ועלוותו משמשת למטרות רפואיות.
ברפואה המסורתית ההודית (איורוודה), משמש הצמח (Brahmi) לטיפול באפילפסיה, בסניליות, בהזדקנות מוקדמת, באבדן שיער ובמחלות עור ומין.
הצמח זוכה בשנים האחרונות להתעניינות רבה, בעיקר בשל השפעתו המעוררת והמחזקת, בדומה לג'ינסנג הקוריאני אדום.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשב הספלילה לצמח בעל עוצמת פעילות בינונית, המותווה בעיקר לטיפול בחולשה ובתשישות פיזית ומנטלית. הצמח מתאים לשימוש ארוך טווח.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלווה.

 
איכות : מריר, ניטראלי.
מרידיאנים : שלפוחית השתן, מעי דק ולב
קטגוריה : מנקזי לחות משתנים

פעילות ואינדיקציות:
• חום ולחות בדרכי השתן : צמח עקרי וחשוב לטיפול וצמניעה של דלקות חוזרות בדרכי השתן – מזין את היין ומקרר את הוצאת החום שמקורה בלב,  לכן הצמח נמצא גם יעיל למצבים נפשיים כגון : דכאון או בעיות ריכוז.
• מעורר את טחול : עייפות, קושי בריכוז, חולשה, תחושת חוסר חשק.
• מפחית אדמומיות וגרד העור : יעיל להרגעת העור בשימוש חיצוני ופנימי.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
טאנינים:
תרכובות פלבונואידיות: quercetin, kaempferol
תרכובות איזופרנואידיות:
ססקוויטרפנים: Caryophyllene, trans-B-farnesene
טריטרפנים: asiatic acid, madecassic acid, betulic acid, isobrahmic acid
ספונינים טריטרפנואידיים: brahminoside, brahmoside, asiaticosides, madecassoside,
סטרולים: stigmasterol, sitosterol, beta-sitosterol
קרוטנואידים: beta-carotene
אלקלואידים: hydrocotyline
חומצות אורגניות: linoleic acid, oleic acid
חומצות אמינו: alanine, serine
מינרלים: אשלגן, סידן מגנזיום, נתרן, זרחן
חומרים נוספים : vallerine הצמח מכיל שמן נדיף הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.

קיימים דיווחים נדירים על מקרים של אלרגיה מקומית (Contact dermatitis) בשימוש חיצוני; נטילת הצמח עלולה לעתים רחוקות לגרום לתחושת אי-נוחות במערכת העיכול; מינון יתר עלול לגרום לכאב ראש; קיים דווח על שלושה מקרים של נשים שלקו בצהבת עם עלייה משמעותית בתוצאות המעבדה של רמת אנזימי הכבד. הערכים חזרו לנורמה עם הפסקת השימוש; הצמח אינו מומלץ לשימוש באנשים הסובלים מבעיות של ספיגת שומנים ו/או בחוסר של ויטמיני A, D, E, K; מדד רעילות LD 50: בניסוי עם חולדות; מעל 4 גרם לכל קילו משקל.
הריון: הצמח מתאים לשימוש בהיריון; לא ידוע על נזק או רעילות עקב שימוש בתקופה זו. הצמח משמש ברפואה העממית בבנגל לשיפור הפריון. מחקר שנערך בבעלי-חיים לבדיקת מינונים גבוהים (20-80 גרם לקילו משקל) הראה השפעה נוגדת הפריה. לא ברורה מידת הרלוונטיות לבני אדם.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש בהנקה.
 

טינקטורה: 1:3 , 45% אלכוהול, 4-2 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 200-100 מ"ג TID.
חליטה: 4-2 גרם TID.
כמרכיב בפורמולה: 30%-25%.
 


1.מחקר בחולדות, שנערך בקנדה (2006), הראה השפעה מובהקת של ההידרוקוטיל על הפחתת חרדה, וזאת מבלי לפגוע בערנות.1 מחקר קליני מצומצם (20 משתתפים) שבדק את השפעת ההידרוקוטיל כנוגד חרדה אקוטי (רמת החרדה של המשתתפים נבדקה חצי שעה ושעתיים לאחר מתן החומר) לא מצא השפעה כלשהי על רמת החרדה של המשתתפים.

2. במחקר אחר (2005) נבדקה השפעת הצמח על שיקום תאי מח אנושיים (במבחנה), וכן על תאי מח של עכברים שקיבלו את התמצית האלכוהולית של ההידרוקוטיל במי השתייה. על פי המחקר הביא ההידרוקוטיל לשיקום תאי העצב לאחר שנגרם להם נזק.

3. מחקר נוסף משנת 2005, שנערך בעכברים, הראה שיפור מובהק ביכולות למידה וזיכרון לאחר נטילה של תמצית נוזלית של ההידרוקוטיל במשך 15 יום.

4. במחקר קליני שנערך ב-2005, נבדקה השפעת ההידרוקוטיל יחד עם Punica granatum, על חולים בדלקת חניכיים שהשלימו טיפול קונבנציונלי. הוא הוכח כמשפר תסמינים קליניים ומדדי דלקת אצל אותם חולים, יחסית לחולים שלא נטלו אותו.

5. ברפואה ההודית המסורתית משמש צמח הספלילה לטיפול באפילפסיה, בסניליות, בהזדקנות מוקדמת, באובדן שיער ובמחלות עור ומין. המחקר הנוכחי בדק את ההשפעות השונות של תמצית הצמח על תאי העור בתנאי מעבדה. נמצא כי לחומרים הפעילים asiatic acid ו- asiaticosides המצויים בצמח תכונות משקמות תאי עור ולפיכך הם עשויים להוות פוטנציאל טיפולי ושיקומי לעור.

 

Refrences
1. Wijeweera P, Arnason JT, Koszycki D, Merali Z. Evaluation of anxiolytic properties of Gotukola--(Centella asiatica) extracts and asiaticoside in rat behavioral models. Phytomedicine. 2006 Nov;13(9-10):668-76.
2. Bradwejn JC, Zhou Y, Koszycki D, Shlik JA. Double-blind, placebo-controlled study on the effects of Gotu Kola (Centella asiatica) on acoustic startle response in healthy subjects. J Clin Psychopharmacol 2000; 20: 680-684.
3. Soumyanath A, Zhong YP, Gold SA, Yu X, Koop DR, Bourdette D, Gold BG. Centella asiatica accelerates nerve regeneration upon oral administration and contains multiple active fractions increasing neurite elongation in-vitro. J Pharm Pharmacol. 2005 Sep;57(9):1221-9.
4. Rao SB, Chetana M, Uma Devi P. Centella asiatica treatment during postnatal period enhances learning and memory in mice. Physiol Behav. 2005 Nov 15;86(4):449-57.
5. Sastravaha G, Gassmann G, Sangtherapitikul P, Grimm WD. Adjunctive periodontal treatment with Centella asiatica and Punica granatum extracts in supportive periodontal therapy.J Int Acad Periodontol. 2005 Jul;7(3):70-9.
6. Nema NK, Maity N, Sarkar BK, Mukherjee PK, Pharm Biol. 2013 Sep;51(9):1182-7.

 

 

מוצרים בשימוש הצמח

FOCUS UP

FOCUS UP

FOCUS UP

₪207.22
 
BOOSTEA

BOOSTEA

BOOSTEA

₪52.99
 
MOODI

MOODI

MOODI

₪109.00
 
חידודית

חידודית

חידודית

₪109.00