Loading...
Cimicifuga (Actaea) racemosa
שם בוטני  :  Cimicifuga (Actaea) racemosa
שם עממי  :  Black Cohosh
שם עברי  :  קוהוש שחור
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

זהו שיח הגדל לכל אורך ימות השנה, גודלו הממוצע משתרע לכ 2 מטרים.
מוצאו של הקוהוש השחור בארה"ב ובקנדה. זמן הקציר המקובל הוא לקראת תחילתו של הסתיו ומשמש בחלק גדול מהמקרים בתמצית רפואיות מגוונות צמחים (משתלב היטב עם צמחים נוספים בפורמולה).
הקוהוש נחשב לאחד מצמחי המרפא החשובים של הרפואה האינדיאנית המסורתית. הוא יועד ברפואה זו לטיפול במגוון בעיות נשים, ובעיקר שימש להקלה בעוצמת הכאב של צירי הלידה. הצמח שימש ברפואה זו גם לטיפול בהכשות נחשים.
כיום ברפואת הצמחים המודרנית הקוהוש השחור כינו אחד הצמחים הפופולרים והיעילים ביותר לשילוב בפורמולות צמחים לאיזון המערך ההורמונאלי בגופה של אישה ומשמש להקלה על סימנים של גיל המעבר, בדלקות מפרקים וביתר לחץ דם.


 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

קנה שורש

ספרות מדעית :
Martindale current edition
הצמח משמש לטיפול בבעיות גניקולוגיות, מנופאוזה (מטפל בגלי חום) וכרכיב בהכנות לטיפול בשיעול.

 


פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: מוריד לחץ דם, ממריץ\מניע, נוגד דלקת, מאזן\מזין מערכת הורמונלית (נשים), מקדם אסטרוגן, מקדם\מסדיר מחזור חודשי, מקרר, מרגיע, מרחיב כלי-דם, משכך כאבים, נוגד עווית, נוגד עווית (רחם), נוגד פרכוסים, נוגד שיעול, תומך בלידה,
שימושים עיקריים: לחץ דם גבוה, גלי חום של גיל המעבר, כאבי מחזור, כאבי מפרקים\שרירים, תסמונת גיל המעבר (מנופאוזה),
שימושים משניים: שיעול מגורה\עוויתי, זיהומים ודלקות במערכת הרבייה , עוויתות שרירים, תסמונת קדם ויסתית (PMS), אי-סדירות מחזור חודשי, אישיאס (סיאטיקה), אי-שקט, אל-וסת (אמנוריאה), אנדומטריוזיס, דופק מואץ (טכיקרדיה), דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס), דלקת מפרקים ניוונית (OA), דלקת מפרקים ריאומטית (RA), חוסר איזון הורמונלי (נשים), טנטון, כפיון (אפילפסיה), לידה (תמיכה), ליקויי פוריות (נשים), מחלות דלקתיות של רקמת החיבור, נדודי שינה (אינסומניה), פלפיטציות, צירי לידה מוקדמים, שחלה פוליציסטית,

זמן קציר : תחילת הסתיו 
איכות : חריף, מריר, קריר.
מרידיאנים : טחול, פריקרדיום, כבד
קטגוריה : מווסתי QI  

פעילות ואינדיקציות:
• מהרמן את הרחם : לתקיעות של QI  ברחם , דימום רחמי בין ווסתי, כאבי מחזור, חוסר שקט, מתח נפשי, מחזור מאחר, אל וסת, תסמונת קדם וסתית, תסמונת גיל המעבר, גלי חום, הפרשות וגינאליות לבנות, כאבי גב תחתון.
• מניע את ה BAO MAI וה:  CHONG  מניע QI ומקל כאבים, מסלק ועוויתות, מתח נפשי, פלפיטציות, חרדה, מתח נפשי, כאבי ראש, טנטון, יתר לחץ דם, התכווצויות ופרכוסים, אפילפסיה, כאבי מפרקים ושרירים, כאב גב, פיברומיאלגיה.
• מזין את הדם ומטפל בחום חסר :  גלי חום, חוסר שקט, חרדה, הפרעות שינה, דופק מהיר.
• LUNG YIN XU : שיעול יבש, ברונכיטיס אקוטי, שעלת, שיעול עוויתי, צפצופים, אסטמה, ברונכיטיס.
• מחזק את רמת ה WEI : מייזע, מסלק רוח חום, כאבי פרקים ושרירים, כאב אוזניים, חום, כאב גרון, שיעול.


 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: salicylic acid , caffeic acid, isoferulic acid
טאנינים:
תרכובות פלבונואידיות: formononetin, keampferol.
תרכובות איזופרנואידיות:
ספונינים טריטרפנואידיים: racemoside, actein, cimicifugoside, cimigoside ונוספים.
סטרולים:
אלקלואידים: n-methylcytisine-7
שרפים ואולאורזינים: : (%15%-20) cimicifugin
חומצות אורגניות: acetic acid, butyric acid, formic acid, palmitic acid
מינרלים: אשלגן, מגנזיום, זרחן

מינון יתר עלול לגרום בחילות, הקאות, סחרחורות, כאבי ראש, כאבי מפרקים ודופק חלש; קיימים מספר דיווחים על רעילות בכבד שנגרמה עקב שימוש בצמח, אשר נעלמה עם הפסקת השימוש; מחקרים שנעשו בתנאי מעבדה (in-vitro) הראו הגברה של רעילות תרופות כימותרפיות (doxorubicin, docetaxel ). לא נערכו מחקרים קליניים נוספים שיאשרו/יפריכו רלוונטיות ממצאים אלו; בעבר נטען כי הצמח אסור לשימוש בנשים הסובלות מגידולים תלויי אסטרוגן; מחקרים נוספים שנערכו בשנים האחרונות שללו פעילות אסטרוגנית של הצמח ואף שללו המרצה של גידולים מסוג זה; במספר מחקרים שנעשו לא נתגלתה רעילות גם במינונים גבוהים (ניסוי שנערך בארנבות; 5 גרם לכל קילו משקל במשך 26 שבועות).
הריון: הצמח אסור לשימוש במהלך תקופת ההיריון, למעט שלושה שבועות לפני מועד הלידה.
הנקה: הצמח אסור לשימוש במהלך תקופת ההנקה.

טינקטורה: 1:3, 60% אלכוהול, 3-1 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 2.5% טריטרפנים,  200-100 מ"ג TID.
מרתח: 3-1 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 30%-20%.
 

1. ניסוי קליני אקראי שנערך באיטליה (2005) בדק את יעילותה של תמצית מימית של הצמח על 64 נשים בגיל המעבר הסובלות מגלי חום בהשוואה לאסטרדיול (אסטרוגן). הנשים בקבוצת המחקר קיבלו 40 מ"ג תמצית מהצמח ביום למשך שלושה חודשים, ואילו אלו שבקבוצה השנייה קיבלו 25 מק"ג אסטרדיול פעם אחת בכל שבעה ימים, וב- 12 הימים האחרונים של שלושת חודשי הטיפול קיבלו בנוסף 10 מ"ג ביום של Dihydrogesterone (טיפול הורמונלי). תוצאות הניסוי הראו כי בשתי הקבוצות חלה ירידה משמעותית בתדירות גלי החום כבר בחודש הראשון לטיפול. השפעה חיובית זו של הטיפול נמשכה לכל אורך שלושת החודשים ללא הבדל בין שתי הקבוצות.

2. בנוסף, חל שיפור בתופעות כגון חרדה ודיכאון בשתי קבוצות המחקר. בקבוצה שקיבלה את תמצית הצמח חלה עלייה קלה אך משמעותית ברמות הכולסטרול מסוג HDL וירידה משמעותית ברמות ה-LDL בסוף תקופת הטיפול. לא חלו שינויים ברמות הכולסטרול הכללי והטריגליצרידים. כמו כן, לא חלו שינויים ברמות FSH, LH וקורטיזול בשתי הקבוצות. החוקרים הסיקו כי מתן תמצית מהצמח במינון 40 מ"ג ביום עשוי להוות תחליף לטיפול הורמונלי בנשים בגיל המעבר המסרבות או שאינן יכולות לקבל טיפול קונבנציונלי.

3. ניסוי קליני גרמני (2002) שבדק השפעה של שני מינונים של תמצית מימית מהצמח (39 מ"ג ו 127.3 מ"ג ליום, למשך 24 שבועות) על נשים עם תופעות גיל המעבר, מצא כי התמצית יעילה בהפחתת הסימפטומים וכי אין הבדל בהשפעת שני המינונים. כמו כן נמצא כי התמצית אינה בעלת פעילות כמו-אסטרוגנית.

4. ניסוי בחולדות שנערך בגרמניה (2005) מצא כי לתמצית הצמח במינון של 133 מ"ג ליום למשך שלושה חודשים פעילות מונעת אוסטיאופורוזיס, כפי שנקבע על פי ניתוח ממוחשב של המטפיזה של עצם הטיביה. החוקרים הסיקו כי התמצית עשויה להיות יעילה במניעת המחלה בגברים מבוגרים, אשר ייצור הטסטוסטרון אצלם נמוך. במחקר זה, מינון נמוך יותר של התמצית (33 מ"ג ליום) לא היה יעיל.

5. מחקר גרמני שבוצע בחולדות (2002) מצא כי תמצית מימית מהצמח במינונים שונים אינה מאיצה את קצב הגידול של גידולים סרטניים בחולדות ללא רחם, וזאת בניגוד לתוצאות שהתקבלו בקבוצת הביקורת שקיבלה טיפול הורמונלי קונבנציונלי (Mestranol). בנוסף, לא חלו שינויים ברמות ההורמונים פרולקטין, FSH ו-LH. החוקרים הסיקו כי תוצאות המחקר מעידות על כך שהתמצית בטוחה לשימוש בטיפול בתופעות גיל המעבר בנשים עם היסטוריה של סרטן השד אשר טיפול הורמונלי תחליפי מהווה עבורן קונטרה-אינדיקציה.  


Refrences
PH.WHO
1. Gynecol Endocrinol. 2005 Jan;20(1):30-5.
2. J Womens Health Gend Based Med. 2002 Mar;11(2):163-74.
3Maturitas. 2005 Jun 16;51(2):177-86.
4. Cancer Res. 2002 Jun 15;62(12):3448-52.


 

מוצרים בשימוש הצמח

MOTHER WORT

MOTHER WORT

MOTHER WORT

₪177.99