Loading...
Cinnamomum camphora
שם בוטני  :  Cinnamomum camphora
שם סיני  :  Zhang Nao
שם עממי  :  Camphor
שם עברי  :  קמפור
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

עץ הקמפור עץ גדול שירוק בכל ימות השנה השייך למשפחת העראים הגדל באזורים הקרים של אסיה ובעיקר ביפן ובסין.
הקמפור הרפואי מיוצר על ידי תהליך זיקוק קליפת הגזע של העץ, או מיוצר באופן סינטטי. הוא מסיס לחלוטין באלכוהול, מעט במים וכלל לא מסיס בגליצרין.
זהו צמח חריף וחם מאוד אשר השימוש בו ברפואת צמחי המרפא מוגבל מאוד מאחר ועצמתו חזקה מאוד על גוף האדם בנטילה פנימית (P.O), כמו כן יש בו שימוש רב מאוד בשמנים, תמציות וקרמים המיועדים לשימוש חיצוני למטרות הפגת כאב שמקורו בשרירים, ברקמות החיבור ובשלד או קור.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

קליפת הגזע, גבישי קמפור מזוקק.
 

ספרות מדעית :
Martindale current edition
הצמח בשימוש חיצוני, פועל כנוגד כאב,  מרחיב כלי דם(קפילרות )וגורם לזרימת דם מוגברת. משמש במשחה לטיפול בכאב פיברוטי, נוירולוגי ומצבים דומים.
משמש להורדת גודש באף, יעילותו מוטלת בספק.
השימוש בשמן קמפור אינו מומלץ בגלל היותו רעיל ובארצות רבות אינו נמצא עוד על המדף.
משמש גם בארומתרפיה.
במתן פומי משמש כמכייח ומשולב גם בפורמולות לבעיות קרדווסקולריות.

 
פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: ממריץ\מניע, נוגד דלקת, מגביר תיאבון, מאלחש (חיצוני), מחזק, ממריץ קיבה, מעלה לחץ דם, מפחית ליחה, מפחית נפיחוּת (חיצוני), משפר זרימת דם היקפית, ממריץ עצבי , נוגד דיכאון, נוגד עווית,
שימושים עיקריים: חולשת מערכת העצבים, כאבי מפרקים\שרירים (חיצוני), לחץ דם נמוך, ליקויים באספקת הדם ההיקפית, נקעים (חיצוני),
שימושים משניים: בחילות, דיכאון, זיכרון לקוי, חולשת מערכת העיכול, חוסר תיאבון (אנורקסיה), כאבים ודלקות בגרון, כושר ריכוז לקוי, מחלות דלקתיות של רקמת החיבור, נזלת, רגישות וכאב בגב התחתון, רעד, שיעול ליחתי, שפעת והצטננות, תסמונת המעי הרגיז (IBS), תשישות וחולשה, סינוסיטיס,

זמן קציר : בין החודשים ספטמבר ועד דצמבר בעצים בני 30 ומעלה
איכות : חריף מאוד, רעיל, מריר, חם.
מרידיאנים : לב וטחול
קטגוריה : צמחים לשימוש חיצוני

פעילות ואינדיקציות:
• מגרש רוח ולחות והורג פרזיטים : מסייע לטיפול בסקביאס ותלועים עגולות.
• פותח את הנקבוביות ומנקה את העכור : הארומטיות החזקה הרבויה מאוד במצח זה מאפשרת לא לחדור ביתר קלילות עכירות פנימית וליצור איורור, לכן בלקיחה פנימית הוא חודר ופותח את פתחי הלב ומאורר אותו. מכאן הוא יוצר ניקויון של ה MING וה SHEN ומאפשר ראייה אובייקטיבית ונקייה יותר על החיים ונותן בהירות קיומית (בדומה לנקודת הדיקור ST-40). מסייע לדיכאון, מתח נפשי, אי שקט.
• מניע את האש הפנימית : הצמח חודר אל האברים בעלי האנרגיה העמוקה "אש". הינו בעל יכולת לעורר את תנועת הצ'י הנכונה של המרכז ולהעצים אותו. עקב כך הוא מעורר אותו לזרום מעלה אל בית החזה ולתמוך בזרימה החופשית של הצ'י ובתנועה של התלת מחמם. לכן הוא יסייע לאסטמה, קור בגפיים, חום ססטמי נמוך, בחילות, צואה עם מזון לא מעוכל, צמרמורות, כאבי ראש פרונטאלי (מקור).
 

מרכיבים פעילים

מונוטרפנים :
תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: eugenol, caffeic acid, carvacrol, safrole, cresol
תרכובות פלבונואידיות: kaempferol, quercetin
ליגנאנים: kusunokinin, cinnamonol, kusunokinol
תרכובות איזופרנואידיות:

הצמח אסור לשימוש בסובלים מאפילפסיה; במינון מופרז (1-0.5 גרם), עלול לגרום לסחרחורת, לכאבי- ראש ולתחושת חום וחוסר שקט; לצמח דרגת רעילות גבוהה, ויש לנהוג בו זהירות מרבית בשימוש פנימי. מינון של מעל 2 גרם עלול לגרום לרגיעה זמנית, המתחלפת בגירוי יתר של קליפת המוח ובעוויתות. תיתכן הפסקת הנשימה. מינון של 15-7 גרם מוביל למוות בבני אדם.
הריון: אסור בשימוש.
הנקה: אסור בשימוש.
 

גבישי קמפור מזוקק:
בשימוש פנימי: 200-100 מ"ג גבישי קמפור לפי הצורך, אך ורק תחת פיקוח מקצועי.
בשימוש חיצוני: כשמן, מומס באלכוהול, או במשחה 20%-5%.


 

1. אמנם, הצמח אושר על ידי ה- Commission E הגרמני לשימוש חיצוני לטיפול בריאומטיזם ובמחלות דלקתיות של דרכי הנשימה, ואושר גם על ידי ה- FDA לטיפול מקומי להקלת כאבי שרירים, לשיעול ולגרד- אך כמעט ואין בנמצא מחקרים מודרניים עדכניים על אודותיו.
מחקר קליני בודד נערך בחולים הסובלים מבעיות עיניים שונות. במחקר נעשה שימוש בטיפות עיניים העשויות ממיצוי של מספר צמחים, כולל קמפור, והתקבלו תוצאות מעודדות.
מחקרים מודרניים נוספים מאשרים את יכולתו של שמן הצמח לשמש כדוחה חרקים: יתושים, כנימות ומזיקי ירקות נוספים, וכן חיפושיות המזיקות לגרגרי קטניות בתנאי איסום.

 
Refrences
1. Biswas NR, Gupta SK, Das GK, Kumar N, Mongre PK, Haldar D, et al. Evaluation of Ophthacare® eye drops – a herbal formulation in the management of various ophthalmic disorders. Phytother Res. 2001 Nov;15(7):618-620.
2. Yang YC, Lee EH, Lee HS, Lee DK, Ahn YJ. Repellency of aromatic medicinal plant extracts and a steam distillate to Aedes aegypti. J Am Mosq Control Assoc. 2004 Jun;20(2):146-149.
3. Zhou Q, Liang G.[Effect of plant alcohol extracts on vegetable aphids and their parasitoids.]Ying Yong Shen Tai Xue Bao. 2003 Feb;14(2):249-252.
4. Rajapakse R, Van Emden HF. Potential of four vegetable oils and ten botanical powders for reducing infestation of cowpeas by Callosobruchus maculates, C. chinensis, and C. rhodesianus. J Stored Prod Res. 1997 Jan.33(1):59-68.