Loading...
Cinnamomum cassia cortex
שם בוטני  :  Cinnamomum cassia cortex
שם סיני  :  Rou Gui
שם עממי  :  Cinnamon aromatium
שם עברי  :  קליפת עץ הקינמון
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הקינמון הינו עץ בינוני- קטן בגודלו אשר ירוק לאורך כל ימות השנה. ביום העץ גדל צומח בסרי-לנקה, אינדונזיה, מצרים,סין, ברזיל ובציילון והוא זקוק לאקלים לח ורווי משקעים. ברוב המקרים המינים השונים של הקנמון משמשים כתבלין לבישול ואפייה אך המינים : Cinnamomum zeylanicum  ו cinnamon aromatium משמשים למטרות רפואיות ברפואה שמנית מזה אלפי שנים.
זהו צמח שימושי מאוד בעולמנו והוא מופיע בכתבים היסטוריים של דתות ואמנות שונות : רומא העתיקה, המקרא, הכתבים הסינים ועוד..
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לצמח עוצמת פעילות מתונה, והוא משמש בעיקר להמרצה ולחימום.


 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

קליפת הגזע.

זמן הקציר : בסתיו מעצים שהם בני 7 שנים או יותר (קינמון אשר נקצר באביב הינו בעל איכות ירודה).
איכות : מר, מתוק, חם
מרידיאנים : לב, כליות, כבד, טחול.
קטגוריה : מחממי פנים

פעילות ואינדקציות:
• מחמם את הכליות ומחזק את ה YANG : מאחר והצמח משפעל את YANG הכליות ומעורר את שער הויטליות (CV-6) הוא מתאים לצגוון רחב מאוד של בעיות. סימטומים רבים שניתן לטפל בהם בשילוש של חלק זה של הקינמון יהיו לבעיות של קור : קור בגפיים, כאבי גב תחתון, כאבים בצלעות, פיברומיאלגיה, אימפוטנציה, שפיחה חלשה ועוד. יתכן ונראה גם את חולשת YANG הטחול (הנובעת מחולשת בכליות) עם סימטומים כגון : קור בגפיים, חוסר תאבון ושלשולים.
• מחזק את יכולת הכליות באיגון והחזקת ה QI : קוצר נשימה, אסטמה, נשימה שיטחית.
• מחזיר את האש למקורותיה : זהו צמח בחירה למצבים בהם היאנג המרחף בחיצון אך ללא יכולת לחזור פנימה. חיוורון, ירידה בשמיעה, הזעה ספונטנית וקור בגפיים תחתונות. אופייני מאוד לראות דופק צף אך ללא תחושת שורש.
למעשה רואים כאן באופן ברור חום מדומה אשר יופיע בחלקים העליונים של בגוף אך לעומת זאת קור במחמם התחתון, ברחם ובגפיים התחתונות. יחד עם זאת נראה סימטומים אשר מחמירים יותר בלילה מאחר וה YANG אינו מצליח להשתרש חזרה לתוך ה YIN.
• משחרר קור פנימי, מחמם את המרידיאנים, פותח את זרימתם החופשית של המרידיאנים ומקל על כאב : כאב שמקורו הסטגנציה של צ'י או דם הנגרמים מקור פנימי (זמן הקיפאון הגדול במעגל זרימת האנרגיה) מה שגום לאמנוריאה, דיסמנוריאה, ירידה בשורות הדם, לחות קרה ששוקעת המפרקים ומופיע על גבי העור, חזות חיוורת, שפתיים סגולות, המטומות ותהליכי החלמה איטיים.
• מחדש בנייה של צ'י ודם : מאחר והצמח מכניס חום אל הטחול ומעורר אותו לייצור חדש הוא מחזק את ה YANG ועל ידי כך מחזק גם את רמת ה YIN והדם.


 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: eugenolcinnamic acid, cinnamaldehyde.
טאנינים:
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים : limonene, alpha-terpineol.
דיטרפנים: cinncassiol, cinncassiols, cincassiol D1.
ססקוויטרפנים: pinene
שרפים ואולאורזינים:
גומי:
חומרים מוצילגניים (רירה):
מינרלים: סידן, מגנזיום, זרחן, אשלגן.
חומרים נוספים : הצמח מכיל שמן נדיף (0.5%-4%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.


הצמח עלול לעורר תגובה אלרגית (בשכיחות מאוד נמוכה) ולכן יש להתחיל הטיפול במינון נמוך ביותר ורק לאחר מכן להעלותו למינון הרצוי; הצמח אסור לשימוש באנשים הסובלים מכיבים במערכת העיכול ובמצבים של חום ממקור בלתי ידוע.
הריון: הצמח אסור לשימוש בהריון.
הנקה: אין מספיק מידע בנושא.
 

טינקטורה: 1:3 45% אלכוהול 4-2 מ"ל TID.
מרתח קצר: 4-2 גרם TID.
תמצית יבשה : 5:1 , 1-3 גרם 3 פעמים ביום
כחלק מפורמולה: 25% -20%.
 

1. ניסוי קליני שנערך בפקיסטן (2003) היה הראשון להציג תוצאות על פיהן לצמח יכולת להפחית את רמות הגלוקוז בדם של חולי סוכרת מסוג II. הניסוי כלל 30 גברים ו-30 נשים, אשר חולקו לשש קבוצות. שלוש קבוצות קיבלו מינונים שונים של אבקת קינמון (1, 3, ו- 6 גרם ליום), ושלוש הקבוצות האחרות קיבלו פלסבו בכמות כמוסות המקבילה לאלו שניתנו למטופלים בשלוש קבוצות המחקר. לאחר 40 ימי הטיפול נמצא שבשלושת קבוצות המחקר חלה ירידה ברמת הגלוקוז בדם לאחר צום (18%-29%), ירידה ברמות הטריגליצרידים (23-30%), ירידה בשיעור 7%-27% ברמות כולסטרול מסוג LDL וכן ירידה בכולסטרול הכללי (12%-26%). לעומת זאת לא חלו שינויים משמעותיים בקבוצות הביקורת שקיבלו פלסבו.

2. בעקבות ניסוי זה, שזכה להד תקשורתי, נערך ניסוי קליני חשוב נוסף בגרמניה (2006). הניסוי היה אקראי, בסמיון כפול, ובדק את השפעת תמצית הצמח על 79 בני אדם שאובחנו כחולי סוכרת מסוג II ואשר טופלו בתרופות קונבנציונליות או בתזונה, אך לא נזקקו לטיפולי אינסולין. קבוצת המחקר קיבלה תמצית מימית של הצמח, שוות ערך ל-3 גרם אבקת קינמון למשך 4 חודשים ואילו קבוצת הביקורת קיבלה פלסבו. מהתוצאות עולה, כי הירידה ברמות הגלוקוז בדם לאחר צום היתה גבוהה במידה משמעותית בקבוצת המחקר (10.3%) לעומת קבוצת הביקורת (3.4%). לא נצפו הבדלים משמעותיים בנתונים שהתקבלו בתוך הקבוצות. נמצא כי מטופלים שרמות הגלוקוז בדמם היו גבוהות יותר בתחילת הניסוי עשויים להגיב טוב יותר לטיפול בקינמון. לא נרשמו תופעות לוואי חריגות במהלך הניסוי.

3. מחקר הודי (2003) מצא כי לתמצית מקליפת הגזע שניתנה לחולדות באופן אוראלי, במינונים של 250 ו 500 מ"ג/ק"ג הייתה יכולת מקדמת החלמה של פצעים.

4. מחקר הודי (1999) מצא כי הוספת הצמח לתזונה עשירה בשומנים של חולדות גרמה פעילות נוגדת חמצון. נמצא כי רמות האנזימים נוגדי החמצון עלו באופן משמעותי בתגובה להוספת הצמח לתזונה. כמו כן, רמות הגלוטטיון שוקמו באופן משמעותי. בנוסף מנע הצמח באופן חלקי את העלייה בחמצון השומנים. החוקרים הסיקו כי הפעילות נוגדת החמצון של הצמח נובעת מיכולתו להפעיל את האנזימים נוגדי החמצון בגוף.

5. מחקר ישראלי (1999) מצא כי לתמצית מתילן כלורידית (Methylene chloride) של הצמח יכולת עיכוב על קצב ההתרבות של החיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) בתנאי מעבדה. עיכוב מוחלט הושג בריכוז של 50 מק"ג/מ"ל במדיום מוצק ו 15 מק"ג/מ"ל במדיום נוזלי. עוד נמצא כי לתמצית אלכוהולית (Ethanol) של הצמח יכולת למנוע את הפעילות האוראזית (Urease) של החיידק.


Refrences
1. Diabetes Care. 2003 Dec;26(12):3215-8.
2. Eur J Clin Invest. 2006 May;36(5):340-4.
3. Phytother Res. 2003 Sep;17(8):970-2.
4. Indian J Exp Biol. 1999 Mar;37(3):238-42.
5. J Ethnopharmacol. 1999 Nov 30;67(3):269-77.