Loading...
Dioscorea Villosa spp
שם בוטני  :  Dioscorea Villosa spp
שם עממי  :  Wild Yam Root
שם עברי  :  בטטה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

בטטת בר הינה צמח מרפא חשוב מאוד ברפואת הצמחים המסורתית והמודרנית. אזור הגידול הטבעי של הצמח הוא בצפון אמריקה אך ביום הוא מגודל באירופה, אסיה ובסין בשפע רב. רוב הצמח גדל מתחת לפני הקרקע בשורש לבן צהבהב שממנו יוצאים עלים גדולים ויפים בצורת לב המקיימים בכל שעת שמש פנויה תהליך פוטוסינתזה המאפשר לשורש לאגור אנרגיה וסוכרים ולגדול.  לבטטה היסטוריה ארוכה ומגוונת של שימוש רפואי במסורות ריפוי שונות. האינדיאנים משבט האצטקים במכסיקו השתמשו בה לטיפול בבעיות מפרקים וכנוגד כאבים. שבטים אינדיאנים אחרים במרכז אמריקה טיפלו באמצעות הבטטה בבעיות נשים, ובעיקר להקלת כאבי מחזור ולידה. בנוסף הרבו להשתמש בצמח להקלת בחילות ומצבים עוויתיים, כמו שיעולים, הקאות ועוויתות שרירים - וכן למניעת הפלה מוקדמת. המרפאים הפיזיומדיקלים של תחילת המאה הגדירו את הצמח כמרגיע למערכת העצבים האוטונומית, והתייחסו אליו כאל מרגיע כללי, עם התמחות בבעיות של מערכת העיכול ושל מערכת השלד, הנובעות משיבושים בתפקודי הכבד והמעיים.
הרפואה המודרנית גילתה את הצמח במחצית המאה ה-20. הספונין דיוסג'נין (Diosgenin), אחד החומרים הפעילים בצמח, התגלה כחומר מוצא לייצור ולסינתזה של קורטיזון ופרוגסטרון במעבדה. נכון להיום מספק הדיוסג'נין חלק ניכר מכלל חומר הגלם לייצור של סטרואידים. שימוש זה בחומר הוביל לייצורם של קרמים מבוססי בטטה, המיועדים לטיפול במגוון בעיות נשים וטוענים להעלאת רמות הפרוגסטרון בגוף. אך לא זו בלבד שאין בנמצא הוכחה כלשהי לפעולתם זו של הקרמים, אלא שנראה שהרעיון מקורו בטעות ומבחינה כימית הוא אינו סביר בעליל. הדעות חלוקות גם באשר לסוג ההשפעה ההורמונלית שיש לצמח כשהוא נלקח בבליעה. על כל פנים, נכון להיום אין הוכחה כלשהי ליכולתו להעלות רמות של פרוגסטרון בגוף החי (In Vivo).
ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת הבטטה לצמח עדין, המתאים לשימוש לטווח ארוך ובינוני, והוא מותווה לטיפול בטווח רחב ביותר של בעיות. פעילותו מקבילה במידה רבה לזו של צמח אחר שמקורו במסורת האינדיאנית, הקוהוש השחור, אך לבטטה מיוחסת עוצמת פעילות מתונה יותר.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

ספרות מדעית :
Martindale current edition
הצמח נוגד עוויתות, אנטי-דלקתי, ממריץ הפרשה של מיצי מרה מכיס המרה (cholagogue ) , מכייח , מעודד הזעה.


פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: ממריץ מרה, מייזע, נוגד דלקת, מאזן\מזין מערכת הורמונלית (נשים), מקדם\מסדיר מחזור חודשי, מרגיע, משלשל עדין, נוגד עווית, נוגד עווית (רחם), תומך בלידה,
שימושים עיקריים: תסמונת קדם ויסתית (PMS), אבני מרה, תסמונת גיל המעבר (מנופאוזה), תסמונת המעי הרגיז (IBS),
שימושים משניים: דימומים לא תקינים מהרחם, אי-סדירות מחזור חודשי, אי-שקט, אל-וסת (אמנוריאה), אנדומטריוזיס, בחילות, בחילות הריון, גלי חום של גיל המעבר, דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס), דלקת המעי הגס (קוליטיס), דלקת המעי הדק (מחלת קרוהן), דלקת כיס\דרכי המרה, חוסר איזון הורמונלי (נשים), יובש וגינלי, כאבי בטן עוויתיים (Colic), כאבי ביוץ, כאבי מחזור, לידה (תמיכה), מחלות דלקתיות של רקמת החיבור, נדודי שינה (אינסומניה), פיברומיאלגיה, צירי לידה מוקדמים, קשיי עיכול (דיספפסיה), שחלה פוליציסטית, שיגדון (גאוט), שיגרון (ראומטיזם), שמירת הריון (חשש מהפלה), זיהומים ודלקות מערכת רבייה (נשים),

זמן הקציר : בסתיו (עם קמלות העלים) 
איכות : מריר, מתוק נייטרלי
מרידיאנים : כבד, מעי דק, טחול וכיס מרה
קטגוריה : מניעי QI

פעילות ואינדיקציות:
• מניע את צ'י הכבד והמעיים : כאב בצלעות ובגב העליון בצד הגוף הימני, כאב ראש, כאב בכיס המרה, אבנים בכיס המרה, עצבנות, כאבים עוויתיים במעיים ובאיברים שונים.
• מהרמן את המרכז : כאב בטן, כאב ברום הבטן, בעיות עיכול, גזים, בחילות, הקאות, גיהוקים, תסמונת המעי הרגיז, קוליטיס.
• מניע צ'י של ה bao mai ומקל על כאבים : כאבי מחזור, כאבי ביוץ, התכווצויות וכאבים במהלך ההיריון, הלידה ולאחר לידה.
• תומך ב KID QI : כאבי גב תחתון, הפרשות וגינאליות, מחזור לא סדיר, תסמונת קדם וסתית, חוסר חשק מיני, השתנה תכופה, תסמונת גיל המעבר, בחילות הריון.
• מחזק SP QI :  חוסר תיאבון, עייפות, חולשה בגפיים,שלשולים, הקאות.
• מסייע לרוח לחות (B.SYNDROM) : דלקות מפרקים ורקמת חיבור.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות איזופרנואידיות:
ספונינים טריטרפנואידיים: Dioscorin, dioscin, gracillin, diosgenin.
אלקלואידים:
מינרלים: סידן, אשלגן, זרחן, מגנזיום.

ידועים מקרים מעטים בהם הופיעה תגובה אלרגית מקומית, תופעת לוואי אפשרית היא שלשולים, מינון יתר עלול לגרום הקאה יש לנקוט זהירות במתן הצמח לאנשים הסובלים מעיכול חלש או בעלי נטייה לשלשולים.
הריון: בעבר היה נהוג השימוש בצמח בתקופת ההיריון בכדי למנוע בחילות ובכדי להימנע מהפלה, כיום הועלו ספקות לגבי הבטיחות של נוהג שימוש זה. בכל מקרה, יש לנהוג זהירות בשימוש בזמן ההריון.
הנקה: הצמח אינו מתאים לשימוש במהלך תקופת ההנקה.
 

טינקטורה : 1:3, 45% אלכוהול, 2-8 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 1 גרם TID.
מרתח : 2-4 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 30%-40%
 

1.  בשנת 1992 הוכיחו כי לדיוסג'נין ישנה השפעה אסטרוגנית אך השפעה פרוגסטרונית אין לו כלל.

2.  מחקר אחר משנת 1998 תמך בטיעון כי הדיוסג'נין אינו מומר בפרוגסטרון בגוף האדם2, וכך גם לגבי שימוש חיצוני בקרם המכיל את הצמח.

3.  מחקר משנת 1994 הראה כי מתן של תמצית יבשה המכילה מעל 95% ספונינים סטרואידלים וביניהם דיוסג'נין, הפחיתה בשיעור 18%-22% את רמת הכולסטרול בקרב חולדות, ללא כל השפעה על רמת הטריגליצרידים.

4.  בשנת 1996 פורסם כי לבטטה תכונות נוגדות חמצון. מיצוי של הצמח ניתן למתנדבים בגילאי 65-82 והתוצאות הראו ירידה ברמת חמצון השומנים, ירידה ברמת טריגליצרידים ופוספוליפידים ועליה ברמת ה-HDL.

.5 מחקר שנערך בעכברים (2005) מצא כי Diosgenin, המרכיב הפעיל בצמח, הוא בעל יכולת להשפיע לחיוב על תהליך היווצרות כלי דם חדשים (Angiogenesis) המספקים מזון וחמצן לתאי עצם (Osteoblasts). פעילות זו מוסברת בין היתר על ידי היכולת של Diosgenin להיצמד לרצפטורים של אסטרוגן ועל ידי כך להשפיע על מנגנונים שונים שמקדמים את תהליך היווצרות כלי הדם החדשים בתאי עצם. משמעות הדבר היא כי Diosgenin עשוי לסייע בתהליך היצירה של עצמות וכן בתהליכי ההחלמה של עצמות שבורות או פגועות.  

Refrences
. A, Rao, AR, Kale, RK, , Indian J Exp Biol. 30(5): pp 367-70, 1992 .1
. Zava, DT, Dollbaum, CM, Blen, M, Proc Society for Experimental Biology and .2
. Medicine, 217(3), pp 369-78, 1998 .3
. Dollbaum, C, Townsend Letter for Doctors, 10, p 104, 1996 .4
Sauvaire, Y, Ribes, G, Baissac, Y, et al, 1994 .5
. Araghiniknam, M, Chung, S, Nelson-White, T, et al, Life Sci, 59(11) pp 147-57, 1996 .6
Mol Pharmacol. 2005 Oct;68(4):1061-73. Epub 2005 July  .