Loading...
Eleutherococcus senticosus
שם בוטני  :  Eleutherococcus senticosus
שם סיני  :  Ci Wu Jia
שם עממי  :  Sibirian Ginseng
שם עברי  :  ג'ינסנג סיבירי
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

ג'ינסנג סיבירי הינו עץ ירוק עד ממשפחת הקיסוסיים. העץ מגיע לגובה של 3 מטרים הוא בעל עלים ירוקים היוצאים בראשו של על ענפיף בקבוצות של 5 . מאותו קצה עניף מתפתחת קונוקנת קטנה אשר הופכת עם הזמו לאשכול פירות. פירותיו בגוונים של סגול כהה או שחור ובגידולים טובים ניתן לראותו עגול והרמוני.
איזור הגידול הטבעי של הצמח הוא במזרח אסיה ובעיקר במזרח סיביר, בקוריאה ובסין.
למרות שאופי פעילותו של הג'ינסנג הסיבירי דומה במהותו לזה של הג'ינסנג הקוריאני, הרי שצמח זה נחשב למתון יותר וממריץ פחות, ולכן מתאים יותר לטיפול באנשים צעירים.
ברפואת הצמחים המודרנית מקובל הצמח כאדפטוגן, והוא מותווה לטיפול בתופעות של מתח ושל תשישות מתמשכים. עוצמת פעילותו מתונה והוא מיועד לטיפול בן מספר חודשים.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

זמן הקציר : סתיו 
איכות : מתוק, מריר, חמים.
מרידיאנים : כבד, כליות, טחול, ריאות
קטגוריה : מחזקי QI

פעילות ואינדיקציות:
• מגרש רוח-לחות ומזין את הכבד והכליות : למצבים כרוניים של חסימות רוח-לחות עם חוסר של הכליות והכבד ותקיעות צ'י ודם- כאבי מפרקים, בצקות, עוויתות של שרירים, כאב גב תחתון.
• מעצים את הצ'י של שכבת ה TAI YIN : חולשה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, רמות גבוהות של סוכר בדם, קוצר נשימה, חולשה חיסונית, הזעה ספונטנית.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: caffeic acid, coniferyl aldehyde.
קומרינים: isofraxidine.
תרכובות איזופרנואידיות:
ספונינים טריטרפנואידיים: גליקוזידים של protoprimulagenin , Eleutherosides A-F (0.6-0.9%).
סטרולים: beta-sitosterol.
תרכובות פוליסכרידיות: eleutherans A-G.


תופעות לוואי (בשכיחות נמוכה) עשויות לכלול הפרעות שינה, עצבנות, כאב ראש, דופק מואץ ולחץ דם גבוה; יש לנקוט זהירות בטיפול באנשים הסובלים מבעיות בתפקודי הלב; הצמח אסור לנטילה בשילוב עם דיגוקסין; יש לנקוט זהירות בעת טיפול באנשים הנוטלים תרופות לוויסות רמת הסוכר בדם עקב הפעילות ההיפוגליקמית של הצמח; הצמח אסור לשימוש בזמן זיהומים אקוטיים ובאנשים הסובלים מיתר לחץ דם; מדד רעילות LD 50: בניסוי עם עכברים; 31 גרם לכל קילו משקל.
הריון: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההיריון.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש בתקופת ההנקה.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-4 מ"ל TID.
תמצית יבשה:5:1  9% אליאוטרוזידים, 150-300 מ"ג TID.
מרתח: 1-2 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25%-30%.
 

1.  בצמח נמצאו Ginsenosides השונים במבנה הכימי שלהם מאלה המצויים במין הקוריאני, אולם פעילותם הרפואית דומה באופן כללי. ניסוי מבוקר בתנאי סימיון כפול הראה שג'נסנג סיבירי הגביר את התפוקה באתלטים בשיעור 23% בהשוואה לקבוצת הביקורת אשר קבלה פלצבו, בה נמדדה עלייה בתפוקה של 7.5% בלבד תוצאות אלו מוסברות בחלקן באמצעות מחקר ,שהצביע על עליה במספר המיטוכונדריות בתאי שריר הלב בעקבות נטילת הצמח, ומכאן שהצמח מגביר ניצולת החמצן באיבר זה.

2. מחקר מבוקר נוסף אשר עסק באתלטים, הראה שהג'ינסנג הסיבירי הגביר את עוצמת השרירים הגדולים, אם כי במידה פחותה מאשר סוגי הג'ינסנג האחרים, דוגמת הג'ינסנג הקוריאני.

3.  בניסוי מבוקר במהלכו נטלו כ-1000 פועלים במפעל בסיביר תמצית של הצמח במשך 30 יום, נצפתה ירידה בשיעור 40% בשיעורי ההיעדרות מעבודה, והפחתה בשיעור 50% במספר ימי המחלה במהלך השנה בה נערך הניסוי.

4.  מחקר קליני הדגים המרצה משמעותית של פעילות חיסונית בחולי סרטן.(5) ממצאים אלו נתמכים על-ידי מחקר משנת 1987 בו נצפתה עלייה ברמות של Natural killer cells ו- T-helper cells בעקבות נטילת תמצית הצמח.(6)


Refrences
PH.EUR
. Asano, K. et al (1986) Planta Medica ,52(3):175-177 .1
. Afanesjeva, et al. (1985) Proc 2nd Inter Symp Eleu, Moscow .2
. McNaughton, L. et al (1989) Int Clin Nutr Rev,9(1):32-35 .3
. Farnsworth, N.R. et al. (1985) Econ Med Plant Res, Vol 1. Academic Press P.178 .4
. Kupin, VI, Polevaia, EB, (1986)Vopr Onkol,32(7):21-26 .5
6. Bohn, B., Nebe, C.T. (1987) Arzneim Forsch , 37(10):1193-1196
 

מוצרים בשימוש הצמח

BOOSTEA

BOOSTEA

BOOSTEA

₪52.99