Loading...
Epimedium grandiflorum
שם בוטני  :  Epimedium grandiflorum
שם סיני  :  Yin Yang Huo
שם עממי  :  Horny Goat weed
שם עברי  :  אפימדיום
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

אפימדיום הינו צמח מרפא מרהיב ביופיו. זהו שיח פרחוני קטן מגיע לחצי מטר בשיאו בעל ענפים וענפיפים אדומים, פריחה סגולה-לבנה (לעיתים גם וורודה-צהובה) וייחודית מאוד ועלים ירוקים וגדולים בצורת לב שחלקם התחתון עטוף שעריות . איזור גידולו הטבעי של האפימדיום הוא בסין, יפן וקוריאה.
שמו העממי " העז המופקרת" מספר על השימוש הנפוץ שלו ברפואת הצמחים המודרנית והסינית המסורתית לטיפול בספירת זרע נמוכה ובתפקוד מיני לקוי אצל גברים, ומיוחסת לו עוצמת פעילות בינונית.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלווה.

זמן הקציר : סוף הקיץ או תחילת הסתיו
איכות : חריף, מתוק וחמים.
מרידיאנים : כליות וכבד
קטגוריה : מחזקי YANG

פעילות ואינדיקציות:
מחזק את הכליות ומעצים את ה YANG : למטופלים עם חולשת יאנג הכליות עם תסמינים כגון: אימפוטנציה, השתנה תכופה, ספרמטוריאה, שכחנות ופיזור הדעת, הרניות, קור הגורם לכבים בברכיים ובגב התחתון.

מגרש רוח-לחות קרה : למצבי כיווץ וכאב הנגרמים עקב רוח קור ולחות מה שיגרום לכיווצי שרירים, כאבים ותקיעות, קושי בתנועה, כאבי מפרקים וגידים ורצועות תפוסים ומתוחים, קור ב 5 הכפות וחוסר תחתשתיות בגפיים.

מחזק  YIN &YANG  : כשמו כן הוא. האפימדיום פועל על רמת היין והיאנג יחד בעיקר ברמה של הכבד. כלומר סימני חסר יין בכבד כגון " סחרחורות, כאבי לפני הדימום הווסתי, אי סדירות המחזור, דם ווסתי בהיר ודל, כאבי ראש וכאבי גם עקב אי תנועה של דם על רקע חסר. חשוב לציין כי הצמח מטפל במצב שבו החסר נובע מהכליות ומזין את הכליות והכבד יחדיו ומאפשר תנועה חדשה בכליות והעברה של יין המעגל ההזנה של 5 האלמנטים.

חשוב לציין !
למרות שיש לצמח זה השפעה על רמת היין בכבד אין הוא בונה יין ולכן חשוב נהוג לשלב את הצמח עם מחזקי יין. הסיבה לכך היא למנוע תופעות ללוואי של עליית YANG ללא יכולת לייצבו כגון : אגרסיביות, עצבנות וחום; הצמח עלול לפגוע ביין ואינו מתאים במצבים של אש על רקע של חוסר יין.
 

על-פי מחקרים שנערכו בבעלי-חיים, נטילה ממושכת של תמצית הצמח במינונים גבוהים עלולה לפגוע בתפקוד בלוטת התריס.
הריון: אין מספיק מידע בנושא.
הנקה: אין מספיק מידע בנושא.
 

טינקטורה :  1:3 , 45% אלכוהול, 3-5 מ"ל TID.
תמצית יבשה : 5:1, 150-300 מ"ג TID.
מרתח : 3-5 גרם TID .
כמרכיב בפורמולה: 25%-30%.
 

1.  המחקרים המובאים להלן נערכו במינים שונים של הצמח, הדומים במבנם הכימי ובהשפעתם הרפואית למין E. grandiflorum לו מוקדש המונוגרף.

2.  תוצאות של מחקר סיני (2007) אקראי, מבוקר ובסמיון כפול שארך 24 חודשים, הראו כי פלבנואידים פיטו-אסטרוגניים שבודדו מהצמח (Epimedium brevicornum maxim) היו בעלי השפעה חיובית במניעת דלדול עצם בנשים לאחר גיל המעבר, וזאת מבלי לגרום להתרבות יתר של תאים ברירית הרחם.

3.  ניסוי קליני סיני (1995) בדק את ההשפעה של הצמח (Epimedium Sagittatum) על מטופלים שמחוברים לדיאליזה כתוצאה מכשל כלייתי כרוני. 22 מטופלים צרכו מרתח של הצמח ואילו 12 שימשו כקבוצת ביקורת. נמצא כי לצמח השפעה מעוררת מינית בזכותה שופרה איכות חייהם של המטופלים בקבוצת המחקר.

4.  מחקר קודם באותו נושא, שהתבצע אף הוא בסין (1995), מצא כי בקרב חולים בכשל כלייתי כרוני המחוברים לדיאלזה חלה עלייה ברמות של הרצפטור לציטוקין IL-2 וירידה ברמות הציטוקין IL-6. צריכה של הצמח במשך שלושה חודשים החזירה את הרמות למצבן הנורמלי. ממצאים אלו מצביעים על כך שבקרב חולים בכשל כלייתי כרוני חלה ירידה בתגובה החיסונית אשר מוסדרת באמצעות צריכה של הצמח Epimedium sagittatum.
 

Refrences
1. J Bone Miner Res. 2007 Jul;22(7):1072-9.
. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1995 Apr;15(4):202-4. 2
. Zhonghua Nei Ke Za Zhi. 1995 Feb;34(2):102-4. 3
. Bensky D., Gamble A.(1986) Chinese Herb. Med. Mat. Med. Eastland press, p 341 .4