Loading...
Escholzia California
שם בוטני  :  Escholzia California
שם עממי  :  California Poppy
שם עברי  :  פרג קליפורניה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

פרג קליפורניה הינו שיח פרחוני קטן עם פריחה כתומה בצבעים דומיננטים השייך למשפחת הפרגים. הוא מגיע לכ 60 ס"מ בשיאו, פריחתו הצבעונית בניה מ 4 עלי כותרת גדולים הנסגרים בשעות הלילה ונפתחים עם אור ראשון ,הוא בעל עלים ירוקים קטנים היוצאים כסגמנט מפותח אחר (בדומה לשיבא) .
איזור הגידול הטבעי שלו הוא בצפון ארצות הברית וכיום הוא חלק חשוב בתרבות האמריקאית מאחר והוא הפרח הלאומי של מדינת קליפורניה.
פרג קליפוניה שימש ברפואה המסורתית של הילידים האינדיאניים כמרגיע כללי וכמשכך כאבים. רפואת הצמחים המודרנית עושה בצמח שימוש דומה למדי, והיא מייחסת לו עוצמת פעילות בינונית.

 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלווה

ספרות רפואית :
Martindale current edition
משמש בתכשירים צמחיים להפרעות חרדה ונדודי שינה.

 אסור לשיווק במדינת ישראל, ע"פ   רשימת   הצמחים , תקנות הרוקחים.
פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: מעכב עצבי, מרגיע, משכך כאבים, משרה שינה, נוגד חרדה, נוגד עווית,
שימושים עיקריים: אי-שקט, נדודי שינה (אינסומניה),
שימושים משניים: עוויתות שרירים, היפראקטיביות,

זמן הקציר : באביב 
איכות : מריר, קריר.
מרידיאנים : לב, כבד
קטגוריה : מווסתי QI

פעילות ואינדיקציות:
• מווסת נכונה את QI הלב : פלפיטציות, דופק מהיר, חרדה, יתר לחץ דם, הפרעות שינה.
•  LIVER YANG RASING: כאב ראש, מתח שרירי, חוסר שקט.
 

מרכיבים פעילים

אלקלואידים: californidine, eschscholizine ,Californin ,Protopin ונוספים.

לא ידוע על קיומן של תופעות לוואי; יש לנקוט זהירות במקרים של דיכאון, פסיכוזה, מחלות כבד או כליות; הצמח אינו מיועד לשימוש ארוך טווח.
הריון: הצמח אינו מתאים לשימוש בהריון.
הנקה: הצמח אפשרי לשימוש בהנקה, אולם יש לעשות כן במשנה זהירות ותחת פיקוח מקצועי.
 

טינקטורה : 1:3 45% אלכוהול 2-5 מ"ל TID.
תמצית יבשה : 5:1 , 500-200 מ"ג TID.
חליטה : 5-2 גרם TID.
כחלק מפורמולה : 25%-20%.
 

1. ניסוי קליני צרפתי (2004) אקראי, מבוקר ובסמיון כפול בדק את ההשפעה של מוצר מסחרי המכיל את הצמחים Eschscholtzia californica ו- Crataegus oxyacantha בשילוב עם המינרל מגנזיום בהפרעות חרדה בדרגה קלה עד בינונית שלוו בקשיים תפקודיים. הניסוי כלל 264 מטופלים, 81% מהן נשים, אשר חולקו לשתי קבוצות, 130 איש קיבלו את המוצר הצמחי ו-134 פלסבו (2 טבליות, פעמיים ביום למשך 3 חודשים). בכל המדדים שנבדקו חלה ירידה גדולה יותר ברמת החרדה בקבוצת המחקר יחסית לקבוצת הביקורת. גם היחס בין יעילות לסיכון, שנקבע על פי תופעות הלוואי שהופיעו בשתי הקבוצות, היה גבוה יותר בקבוצת המחקר באופן משמעותי. החוקרים סיכמו כי המוצר הצמחי הוכח כבטוח ויעיל יותר מאשר פלסבו בטיפול בהפרעות חרדה ברמה קלה-בינונית.

2. מחקר צרפתי (1991) שהתבצע בעכברים מצא כי תמצית מימית מהצמח הפחיתה פרמטרים התנהגותיים שנמדדו הן בסביבה מוכרת, והן בסביבה זרה לעכברי המחקר. כמו כן התמצית במינונים מעל 100 מ"ג/ק"ג עודדה שינה בקרב העכברים. ממצאים אלו מאששים את המקובל ברפואה המסורתית לגבי הפעילות המרגיעה (Sedative) של הצמח. תוצאות של מבדקים נוספים הראו כי התמצית הינה בעלת השפעה נוגדת חרדה (Anxiolytic) בעכברים במינון של 25 מ"ג/ק"ג. החקורים ציינו כי התמצית נבדקה ונמצאה בטוחה ולא גרמה לתופעות רעילות בעכברים.

3. לאלקלואידים Californin ו-Protopin מיוחסת עיקר ההשפעה המרגיעה ונוגדת העווית של הצמח. לפי בדיקות כרומטוגרפיות שנערכו על שני האלקלואידים, הדרך הטובה ביותר למיצוי החומרים הפעילים מן הצמח היא טינקטורה בריכוז 30% אלכוהול.

4. ניסויים בבעלי חיים שהתמקדו בהשפעתו נוגדת החרדה והמרגיעה של הצמח העלו כי לתמצית הצמח השפעה מובהקת על מוטיבים התנהגותיים במינונים של 100עד 200 מ"ג/ק"ג ליום. במינונים נמוכים יותר הראתה התמצית השפעה נוגדת חרדה.


Refrences
. Curr Med Res Opin. 2004 Jan;20(1):63-71 .1
. Planta Med. 1991 Jun;57(3):212-6 .2
. Chromatogr. 1991;587(2):314 - 317 .3
4. Planta. Med. 1991;57. 4(3):242-216.