Loading...
Eugenia jambolana
שם בוטני  :  Eugenia jambolana
שם עממי  :  Jambul
שם עברי  :  סיזיגיום
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הסיזגיום הינו עץ טרופי ירוק עד השייך למשפחת ההדסיים . איזור הגידול הטבעי המקורי של עץ זה הינו הודו ודרום אסיה אך כיום הוא נפוץ במגוון מדינות בעלות אקלים טרופי  אינדונזיה, סין, הפיליפינים, דרום אמריקה, אוסטרליה, אפריקה ואפילו בישראל (בעיקר לנוי).
זהו עץ גדול מימדים שמגיע עד 30 מטר בעצים בוגרים וחי עד 100 שנה. יש לו עלים גדולים, מוערכים וחלקים ונופלים כלפי מטה ולהם ניחוח ארומטי חזק הנישא ברוח. פריחתו לבנה-ורודה כאשר הפרחים בצורת משפך. הוא מצמיח פירות סגולים (בזמן שהפרי בוסר הוא בצבע ירוק בהיר) וכאשר הם כהים ומשחירים הם בשלים למאכל. גודלו של הפרי הבשל כשל זית וטעמו מתקתק ועפיץ. יש המתארים את ריחו וטעמו של הפרי הבשל כשל פרי האננס. לפני הבשלתו טעמו מר וחריף.
השימוש בו כצמח מרפא מתועד היטב ברפואה המסורתית של ארץ זו, האיור-ודה. כיום הוא נפוץ ברבים מבין האזורים הטרופים על פני הגלובוס, ברפואה המסורתית נהוג להכין מהפרי חומץ, יין, ריבות וחמוצים. בתוך כל פרי ישנו זרע אחד המשמש גם כן למטרות רפואיות. הזרע מכיל בין היתר סידן וברזל.
ברפואת האיור-ודה נחשבת תמצית זרעי הסיזיגיום לתרופה בדוקה כנגד התופעות המזוהות כיום עם מחלת הסוכרת: השתנה מרובה וצימאון גדול. ההודים נהגו לעשות שימוש דומה גם בפרי המיובש, הטחון לאבקה. את פנים הגזע נהגו לשרוף ולהשתמש באפר הלבן כטיפול בסוכרת. חומץ שהופק מהפירות משמש במסורת רפואה זו לטיפול בכאבי בטן ובשלשולים. בפיליפינים הפיקו מהגזע מי פה ששימשו לטיפול בכיבים בפה ובדלקות חניכיים, ובשימוש פנימי לטיפול בכיבים פנימיים. בחלקים של דרום אסיה נהוגים להשתמש בשורשי הצמח לטיפול כנגד אפילפסיה.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשב הסיזיגיום לבעל עוצמת פעילות מתונה, והוא משמש לטיפול תומך במחלת הסוכרת.


 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

פרי, זרע.

זמן הקציר : קיץ
איכות : מריר, מתוק, מעט חריף, ניטרלי.
מרידיאנים : טחול
קטגוריה : מחזקי QI

פעילות ואינדיקציות:
מעצים את צ'י הטחול : הפרעות עיכול, חוסר תיאבון, שלשולים, סוכרת.

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: gallic acid, ellagic acid
טאנינים: 3,6-hexahydroxy-diphenoylglucose, 4,6-hexahydroxy-diphenoylglucose, 1-galloylglucose, 3-galloylglucose, corilagin
תרכובות פלבונואידיות: quercetin
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים :
ססקוויטרפנים:
סטרולים: beta-sitosterol
אלקלואידים: jambosine
שרפים ואולאורזינים:
מינרלים: אשלגן, נתרן, וונדיום, כרום, אבץ, סידן, ברזל.
חומרים נוספים : גליקוזידים שונים, אלבומין, כלורופיל. זרעי הצמח מכילים עקבות שמן נדיף.

לא ידועות כל תופעות לוואי הכרוכות בנטילת הצמח; אין מידע על קיומן של תגובות ביניים עם תרופות כלשהן, התוויות נגד ו\או אזהרות אחרות הנוגעות לשימוש בצמח; יחד עם זאת, ולאור פעילותו ההיפוגליקמית של הצמח, אין להפסיק מתן אינסולין ללא פיקוח רפואי נאות; הצמח אינו נחשב רעיל: סף הרעילות מתחיל ב- 500 מ"ג\ק"ג משקל גוף בבעלי חיים.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 3-5 מ"ל TID.
מרתח: 2-0.5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25%-30%.

1. פעילות הצמח מיוחסת לשני מנגנוני פעולה. בראשון, יש לאלקלואידJambosine תפקיד משמעותי. נמצא כי הוא מונע את הפיכתו של העמילן לסוכר ובכך מפחית ייצור של גלוקוז ומוריד את רמות הסוכר בדם. מנגנון הפעולה השני נוגע לאפשרות שלמיצויים של הזרע והפרי היכולת לשקם תאי לבלב הרוסים עד כדי ייצור מחודש של אינסולין. ממצאים אלו עולים ממחקר בבעלי חיים ואין להם ביסוס מחקרי קליני בבני אדם.

2.  מחקר שנערך ב-2004 בדק את השפעת חלקי הגרעין השונים על חולדות סוכרתיות. הערכים שנמדדו היו רמות הגלוקוז בדם, הכולסטרול הכללי, רמת הסבילות לגלוקוז, רמות הגליקוגן בכבד ורמות האנזימים המעורבים בייצור הגלוקוז. נבדקו בנפרד פעולת הגרעין השלם, ליבת הגרעין וציפוי הגרעין. החולדות קיבלו את חלקי הצמח בכמויות שוות של mg/gk 100. ממצאי המחקר הצביעו על השפעה משמעותית של תמצית ליבת הגרעין: ערכי הגלוקוז בדם ירדו משמעותית וכן רמת הכולסטרול הכללי. בנוסף נצפו עלייה ברמת הגליקוגן בכבד, ירידה ברמות האנזימים והגברה בסבילות הגוף לגלוקוז. כשהחולדות קיבלו את הגרעין כולו נצפתה תגובה דומה, אך מתונה יותר ואילו כלפי ציפוי הגרעין לא נצפתה תגובה כלשהי. ממצאי המחקר הצביעו על יעילות דומה של ליבת הגרעין לזו של התרופה glibeclamide.

3. זרעי הצמח משמשים ברפואה ההודית המסורתית להפחתת סוכר בדם וטיפול בסוכרת, ומיוחסות להם תכונות נוגדות חמצון, מפחיתות רמות שומנים וטריגליצרידים בדם ואף נוגדות דלקת. השפעותיו המועילות של העץ מיוחסות בעיקר לרכיבים הפעילים שבו דוגמת טאנינים, אלקלואידים, סטרואידיםופלבונואידים.


Refrences
1. Brazilian journal of Veterinary Research and Animal Science. ISSN 1413-9596. Vol.41 no.4 July\Aug. 2004.
2. Journal of medicinal Food. Anti-Diabetic Activity of Eugenia jambulana seed kernels on streptzotocin-Inducted Diabetes Rats. Jun 2004, Vol.7,No.2: 187-191
3. Srivastava S, Chandra D, J Sci Food Agric. 2013 Jul;93(9):2084-93