Loading...
Filipendula ulmaria
שם בוטני  :  Filipendula ulmaria
שם עממי  :  Medowsweet
שם עברי  :  פיליפנדולה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

שיח רב-שנתי ממשפחת הוורדניים המיתמר לגובה של כמטר וחצי או יותר. השיח מגדל עלים גדולים וירוקים עוד בחלקיו התחתונים ושולח מעלה גבעולים גבוהים כשבתמיר השיח גדלה תפרחת לבנה-צהובה ועדינה שהיא החלק השימושי בעולם צמחי המרפא. הגדל בר באירופה ובחלקים מאסיה וכן באופן תרבותי באמריקה הצפונית. הפרחים קטנים ומרובים וצבעם לבן\צהבהב. הפריחה הינה בקיץ, ובמהלכה הצמח נאסף לשימוש רפואי.
השימוש הרפואי בפיליפנדולה החל בשנות השלושים של המאה התשע עשרה כאשר החלו להפיק מהצמח רכיבים נוגדי דלקת בשם סליצילאטים, וכשישים שנה לאחר מכן ייצרה חברת "באייר" הגרמנית את האצטיל-סליצילאט. ל"תרופת הפלא" החדשה הם קראו אספירין; על שם "ספיריאה" - שמו הבוטני הישן של הצמח. 
ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת הפיליפנדולה כספציפית לטיפול בחומציות יתר בקיבה ובריפלוקס, וכצמח עדין המתאים אף לטיפול בילדים.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלווה.

ספרות רפואית :
Martindale current edition
נחשב ברפואת הצמחים כחומר משתן, ומשמש לטיפול בהפרעות במערכת העיכול ובשיגרון.

הצמח מותר לשיווק ומכירה בבתי מרקחת בלבד


פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: נוגד דלקת, מחטא (דרכי השתן), מצמת, משקם\מזין רקמות ריריות, נוגד זיהום, סותר חומצה,
שימושים עיקריים: שלשול (אקוטי), חומציות יתר בקיבה, כיב פפטי (אולקוס), צרבת, ריפלוקס,
שימושים משניים: מחלות מעיים דלקתיות (IBD), דלקת המעי הגס (קוליטיס), דלקת המעי הדק (מחלת קרוהן), זיהומים ודלקות בדרכי השתן (אקוטי), כאבי מפרקים\שרירים, קשיי עיכול (דיספפסיה), קשיי עיכול עם גזים, שלשול (כרוני),

זמן הקציר : באביב 
איכות : מריר, מלוח וקריר.
מרידיאנים : שלפוחית השתן, כבד, ריאות וטחול
קטגוריה : מסלקי רוח לחות

פעילות ואינדיקציות:
• מסלק רוח-לחות-קור ומקל על כאבים : מיזע ומוריד חום סיסטמי, כאבי מפרקים, שרירים, עצבים, אודם מקומי, נפיחות, כאבים בגוף, כאב ראש, חום.
• משתן ומנקה רעילות : מסייע לרעלת מטבולית, יציאות עם ריח חריף, פריחות בעור, עייפות, דלקות מפרקים ורקמת חיבור.
• מסלק חום ורעילות מהכבד והקיבה : פצעים מוגלתיים, קרבונקלים, דלקות - עיניים, חניכיים, עור, שרירים, מפרקים, דרכי שתן, רעב מוגבר, צימאון, פצעים בפה, חניכיים מודלקות, חומציות יתר בקיבה, כיב בקיבה.
• מפחית חום ולחות המחמם התחתון : חום ולחות בשלפוחית: שתן כהה, השתנה כואבת, כאב ודחיפות ביציאות, הפרשות וגינליות, שלשולים כרוניים, דם בצואה או בשתן.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: salicin, salicylaldehyde, methyl salicylate, spiraein ,ethyl salicylate.
טאנינים:
קומרינים:
תרכובות פלבונואידיות: quercetin, rutin
חומרים נוספים : הצמח מכיל שמן נדיף הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.

יש להימנע ממתן הצמח לאנשים הרגישים לאספירין; אין מידע על תופעות לוואי; יש לנקוט זהירות בשילוב עם תרופות נוגדות קרישה; יש לקחת את הצמח בנפרד מתוספי ברזל, ויטמיןB1 ותרופות או צמחים המכילים אלקלואידים (דוגמת תרופות המכילות אפדרין, אטרופין או קודאין), תרופות להרחבת סמפונות, טיילנול ואקמול. בשל תכולת הטאנינים הגבוהה עדיף להימנע משימוש במקרים של עצירות, אנמיה (כתוצאה מחוסר ברזל) ותת תזונה. כמו כן, יש לנקוט זהירות במצבים כיביים או דלקתיים במערכת העיכול; מחקרים שבוצעו עם הצמח השלם לא הצביעו על רעילות. בניסויים שנערכו עם החומר salicylaldehyde נמדד מדד רעילות LD 50: בניסוי עם עכברים; 0.5 גרם לכל קילו משקל.
הריון: שימוש מוגבל שנערך בנשים בתקופת ההריון לא הצביע על כל רעילות. מחקרים שנערכו בבעלי חיים בהם ניתנו מינונים גבוהים מאוד (400 מ"ג/ק"ג של salicylaldehyde) הצביע על רעילות לעוברים, אולם לא ברורה הרלוונטיות של ממצאים אלו לבני-אדם .
הנקה: הצמח אפשרי לשימוש בהנקה, אולם יש לעשות כן במשנה זהירות ותחת פיקוח מקצועי.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 3-1 מ"ל TID.
חליטה: 2-5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 30%-25%.
 

1. מחקר רוסי (1993) מצא כי צריכה פומית של תמציות מפרחי או זרעי הצמח הציגו פעילות נוגדת קרישה (Anti-coagulant) בתנאי מעבדה ובגוף החי.

2. מחקר רוסי נוסף (1993) מצא כי שימוש חיצוני מקומי במרתח מהצמח הוביל לירידה בשיעור 39% בתדירות ההופעה של גידולים סרטניים בצוואר הרחם ואיברי המין בעכברים ממין נקבה שנחשפו לחומר מסרטן. באותו הפרסום דווח גם כי בניסוי שבדק את השפעת משחה שהוכנה מהצמח על 48 מטופלים שסבלו מדיספלזיה של צוואר הרחם נמצא כי אצל 32 (67%) מטופלים חל שיפור במצב וב-25 (52%) מטופלים הייתה נסיגה מלאה של הדיספלזיה. המצב נשאר כך גם לאחר מעקב של 12 חודשים ב- 10 מהמטופלים מתוך ה-25 שבהם חלה נסיגה מלאה.2 מרתחים מהצמח היו יעילים במניעת כיבים בקיבה של חולדות כתוצאה מחשיפה לאספירין וכמו כן קידמו את ההחלמה של כיבים שנבעו מחשיפה לאתנול (אלכוהול).

3. מרכיבי הצמח בעלי ההרכב הסליצילאטי אינם גורמים במיצויים אלו להשפעה דומה לזו הנגרמת מסליצילאיטים אחרים בהקשר זה, קרי גירוי רירית הקיבה. מחקר פינלנדי (2000) מצא כי תמצית מהצמח הציגה פעילות אנטי-מיקרוביאלית כנגד בקטריות שונות בתנאי מעבדה.5 הטנינים שבצמח הוכחו במעבדה (In vitro) כבעלי פעילות נגד מגוון של חיידקים6, ביניהם: Corynebacterium Diphtheria, Shigella Dysentericae ו Diplococcus Pneumoniae.

Refrences
1. Izv Akad Nauk Ser Biol. 1993 Jul-Aug;(4):625-8.
2. Vopr Onkol. 1993;39(7-12):291-5.
3. Farmakol Toksikol. 1980 Nov-Dec;43(6):700-5.
4. Rastit Resur. 1977;13(4):661.
5. Int J Food Microbiol. 2000 May 25;56(1):3-12.
6. Tr. Khar'kovsk Farmats. Inst. 1962;2:23.


 

מוצרים בשימוש הצמח

DIGESTEA

DIGESTEA

DIGESTEA

₪49.00