Loading...
Isatis tinctoria
שם בוטני  :  Isatis tinctoria
שם סיני  :  Ban Lan Gen
שם עממי  :  Indigo
שם עברי  :  איסטיס הצבעים - שורש
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

האיסטיס הינו שיח פרחוני גדול הצמח משתייך למשפחת המצליבים. פריחתו הצהובה והמרהיבה מתפרסת באופן חופשי על חלקו העליון של השיח המגיע עד למטר וחצי בשיאו. מבנהו מיוחד בעל גבעול חזק העולה גבוה שבבסיסו ישנם עלים גדולים ורחבים ולאורכו המרכזי והעליון יוצאים עלים קטנים ושעירים בעלי גוון ירוק – אפור. בגבעול יוצאים מספר רב של ענפים דקים שצבעם משתנה לצהוב ועלים מספר רב של תפרחות מרוכזות וצהובות.  
אזור גידולו הטבעי של האיסטיס הוא באזורי הקווקאז, מערב אסיה ומרכז אסיה ועד מזרח סיביר. כיום הוא מגודל בסין, טיוואן, יפן, גרמניה, הולנד וצרפת.
השימוש באיסטיס הולך אחורה בזמן אל ההרבלוגיה הסינית בה נעשה שימוש שונה בין עליו התחתונים של האיסטיס הקרויים DA QING YE לבין שורשו של הצמח הקרוי BAN LAN GEN. כיום שורש הצמח הינו אחר הצמחים המעוררי עניין בקרב הרפואה המערבית והמחקר המדעי לאור הממצעים החיוביים שלו לטפל ולייצב מצבים קרצינוגנים או רעילות גבוהה בגוף האדם.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

ספרות מדעית:
Martindale current edition
לצמח פעילות אנטיבקטריאלית, מסייע בטיפול במחלות ויראליות, יכול להגביר את זרימת דם, לשפר את זרימת הדם, מטפל בלחץ דם נמוך, מפחית חדירות נימים, ומפחית את צריכת החמצן של שריר הלב.
בנוסף צמח זה משמש לטיפול בדלקת קרום מוח, חצבת, parotitis, שפעת, טקומה.
ברפואה הסינית מסורתית, BAN LAN GEN משמש כדי לנקות חום רעיל, לקרר את הדם והגרון, ולהפחית את הנפיחות והרעילות. שימש לטיפול בדלקת קרום המוח בשלבים המוקדמים של המחלה.

 
פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: נוגד דלקת, אנטי בקטריאלי , אנט ויראלי , אנטי-סרטני, מוריד חום, ממריץ\משפעל חיסון, נוגד זיהום,
שימושים עיקריים: דלקת אוזניים, זיהומים ודלקות במערכת הנשימה העליונה, חום גבוה, כאבים ודלקות בגרון, מחלות ויראליות (טיפול), שפעת והצטננות,
שימושים משניים: ברונכיטיס (אקוטי), גידולים ממאירים, דלקת הכבד (אקוטי), דלקת כיס\דרכי המרה, דלקת ריאות, הרפס, זיהומים ודלקות במערכת הנשימה התחתונה, סינוסיטיס,

זמן הקציר : תחילת החורף , לאחר "הקיפאון הגדול".
איכות : מר, קר.
מרידיאנים : לב, ריאות וקיבה
קטגוריה : מפסיקי חום ורעילות

פעילות ואינדיקציות:
מייבש חום משחרר אש ורעילות, מקרר את הדם ומטיב עם הגרון : למחלות חום פיברוטיות, חום סיסטמי המלווה בגרון כואב, מודלק, אדום עם קושי בבליעה המשולב עם סימנים של לחות חמה. (לא חייב להיות אך יעיל מאוד לטיפול בשילוב של רעילות ולחות יחד).
 

מרכיבים פעילים

תרכובות איזופרנואידיות:
סטרולים: beta-sitosterol
אלקלואידים: tryptanthrin, וכן פיגמנטים אינדול-אלקלואידיים דוגמת (פיגמנט אדום) indirubin, (פיגמנטים כחולים) isatin ,indigotin
גליקוזידים גלוקוזינולטיים: sinigrin
חומצות אורגניות: palmitic acid
חומצות אמינו: ארגינין, גלוטמין, פרולין, טירוזין, וולין, חומצה גאמא-אמינו-בוטירית
חומרים נוספים : indoxyl-beta-glucoside, , thiocyano-2-hydroxy-3-butene, epigoitrin

תופעת לוואי מינורית אפשרית של שורש הצמח הינה תגובה אלרגית וסחרחורת; שימוש במינון יתר או שימוש ממושך עלול להיות רעיל לכליות.
הריון: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההיריון.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההנקה.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 8-4 מ"ל TID
תמצית יבשה: 5:1, 500-200 מ"ג TID
מרתח: 9-3 גרם TID
כחלק מפורמולה: 30%-25%
 

1. מחקרים קליניים שנערכו בסין ומחקרים מעבדתיים In vitro מעידים כי לשורש (כמו גם לעלי הצמח ולצמח כולו) תכונות אנטי בקטריאליות, אנטי ויראליות ומעוררות חיסוניות. המחקרים מאשרים כי הפעילות האנטי בקטריאלית של מיצוי השורש הינה יותר רחבת טווח מאשר זו של עלי הצמח.

2. תמצית המופקות מהשורש שימשו את הסינים לטיפול בגידולים ובלויקמיה. שימוש מסורתי זה הוביל לבידוד של הרכיב indirubin . סקירת ספרות מחקרית מסין מראה כי מתן פומי של 150-200 מ"ג אינדירובין נקי ליום הוביל לרמיסיה בקרב 60% מחולי לויקמיה מיילוציסטית כרונית.

3. המרכיב האלקלואידי אינדירובין זוהה כמעכב פוטנטי של  Cyclin-dependent kinases . כן נמצא כי אינדירובין מעכב את השגשוג של תאים בפאזה G2/M. גם לאלקלואידים אחרים שבודדו מהצמח יוחסה יכולת עיכוב תפקוד לויקוציטים ולהפחית תגובות דלקתיות.

4. במחקרים שנערכו בעכברים נמצא כי פוליסכרידים שמוצו משורש הצמח גרמו להגדלת משקל הטחול, גדילה במספר התאים הלבנים, ובמיוחד של הלימפוציטים. כמו כן, נמצא שפוליסכרידים אלו נטרלו חלק מדיכוי התגובה החיסונית המושרה על ידי מתן הידרוקורטיזון.


Refrences
1. Bensky D, Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica. Revised Ed. Seattle: Eastland Press; 1993.
2. Wang T, et al. Evaluation on antiendotoxic action and antiviral action in vitro of tetraploid Isatis indigotica. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 2000;25:327-9.
3. Hoessel R, et al. Indirubin, the active constituent of a Chinese antileukaemia medicine, inhibits cyclin-dependent kinases. Nat Cell Biol 1999;1:60-7.
4. Saulny S. In Chinatown, An Outbreak of Fear. The New York Times 2003;April 4:D1
5. Mingzhu M, Bangyuan Y. Progress in indirubin treatment of myelocytic leukemia. J Tradil Chin Med 1983;3:245-248.
6. Molina P, et al. Inhibition of leukocyte functions by the alkaloid isaindigotone from Isatis indigotica and some new synthetic derivatives.J Nat Prod 2001;64:1297-300.
7. Hoessel R, et al. Indirubin, the active constituent of a Chinese antileukaemia medicine, inhibits cyclin-dependent kinases. Nat Cell Biol 1999;1:60-7.
8. Xu YM, Lu PC. Experimental studies on immunostimulatory effects of the Isatis indigotica polysaccharide. Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi 1991;11:357-9, 325-6.


 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 

₪0.00
 

₪0.00
 

₪0.00