Loading...
Isatis tinctoria
שם בוטני  :  Isatis tinctoria
שם סיני  :  Da qing Ye
שם עממי  :  Indigo
שם עברי  :  איסטיס הצבעים - עלים
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

האיסטיס הינו שיח פרחוני גדול ,הצמח משתייך למשפחת המצליבים. פריחתו הצהובה והמרהיבה מתפרסת באופן חופשי בחלקו העליון של השיח המגיע עד למטר וחצי בשיאו. מבנהו מיוחד בעל גבעול חזק העולה גבוה שבבסיסו ישנם עלים גדולים ורחבים ולאורכו המרכזי והעליון יוצאים עלים קטנים ושעירים בעלי גוון ירוק – אפור. בגבעול יוצאים מספר רב של ענפים דקים שצבעם משתנה לצהוב ועליהם מספר רב של תפרחות מרוכזות וצהובות.  
אזור גידולו הטבעי של האיסטיס הוא באזורי הקווקאז, מערב אסיה ומרכז אסיה ועד מזרח סיביר. כיום הוא מגודל בסין, טיוואן , יפן, הודו, גרמניה, הולנד וצרפת.
השימוש באיסטיס הולך אחורה בזמן אל ההרבולוגיה הסינית בה נעשה שימוש שונה בין עליו התחתונים של האיסטיס הקרויים DA QING YE לבין שורשו של הצמח הקרוי BAN LAN GEN. כיום שורש הצמח הינו אחד הצמחים המעוררי עניין בקרב הרפואה המערבית והמחקר המדעי לאור הממצעים החיוביים שלו לטפל ולייצב מצבים קרצינוגנים או רעילות גבוהה בגוף האדם.
העלים של האיסטיס נפוצים לשימוש גם ברפואה האיורוודית מזה שנים רבות. נהוג היה להשתמש בשילוב של העלים עם השורש ובתוספת צמחים נוספים לטיפול בהצטננות, בדלקות ובכאבי גרון, בתחלואי מערכת הנשימה העליונה, בזיהומים במערכת העיכול, במחלות חום וכן לטיפול בגידולים ממאירים.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

עלים

זמן הקציר : סוף הקיץ או תחילת הסתיו 
איכות : מר, קר מאוד
מרידיאנים : לב, ריאות וקיבה
קטגוריה : מפסיקי חום ורעילות

פעילות ואינדיקציות:
מסלק חום ומפחית רעילות : הצמח משמש לכל תופעות החום המשלבות סימנים של חום במחמם העליון, או רעילות בשלושת המחממים. יעילותו המרבית היא במצבי רעילות בריאות או בגרון.
מקרר את הדם ומפחית כתמי עור : עלי האיסטיס מראים יעילות רבה בטיפול בנגעים ורעילות על גבי העור (ריאות) וקשורים יד ביד עם חום ברמת הדם. משתלב היטב בפורמולות המטפלות בחום סיסטמי גבוה, נרגנות וכאבי גרון .
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: נגזרות של חומצה הידרוקסי-צינאמית, דוגמת ferulic acid, sinapic acid
תרכובות איזופרנואידיות:
סטרולים: beta- & gamma-sitosterol
אלקלואידים: tryptanthrin, וכן פיגמנטים אינדול-אלקלואידיים דוגמת (פיגמנט אדום) indirubin, (פיגמנטים כחולים) isatin B, indican, indigotin
חומצות אורגניות: palmitic acid
חומצות אמינו: טריפטופן
חומרים נוספים : אינדולים גלוקוזינולטיים דוגמת glucobrassicin, neoglucobrassicin, glucobrassicin-1-sulfonate וכן 1-thiocyano-2-hydroxy-3-butene הצמח מכיל עכבות שמן נדיף

בחילות והקאות הינן תופעת לוואי אפשרית של הצמח, אם כי לא שכיחה במינונים המקובלים; קיים דיווח בודד על נטילה של הצמח אשר הובילה לדימום ממערכת העיכול העליונה. כמו כן, קיים דיווח על דימום בשתן (המטוריה) בעקבות הזרקה תוך-שרירית של תמצית הצמח.
הריון: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההיריון.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש במהלך ההנקה.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 8-4 מ"ל TID
תמצית יבשה: 5:1, 1  גרם TID
מרתח: 9-3 גרם TID
כחלק מפורמולה: 30%-25%
 

1. מחקרים ותצפיות שנערכו בעיקר בסין מעידים על פעילות אנטי בקטריאלית, אנטיויראלית ומעוררת חיסון, של הצמח כולו ושל העלים בפרט.

2. מחקרים חדישים מגלים כי למרכיב האינדולי גלוקוברסיצין פוטנציאל מניעתי נוגד סרטן. ריכוזו של חומר זה בעלי האיסטיס גבוה פי-20 מאשר בברוקולי, הידוע בהשפעתו המונעת כנגד סרטן. בנוסף, נמצא כי עלים צעירים הם המקור המרוכז ביותר לחומר זה.

3. מחקרים פרמקולוגיים מראים כי לתמצית הצמח פעילות מעכבת על האנזים ציקלו-אוקסיגנאז.

Refrences
1. Bensky D, Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica. Revised Ed. Seattle: Eastland Press; 1993.
2. Wang T, et al. Evaluation on antiendotoxic action and antiviral action in vitro of tetraploid Isatis indigotica. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi 2000;25:327-9.
3. Xu YM, Lu PC. Experimental studies on immunostimulatory effects of the Isatis indigotica polysaccharide. Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi 1991;11:357-9, 325-6.
4. "War paint plant 'tackles cancer'". BBC online, 13 August 2006. Accessed 2007-06-02
5. "Celts' warpaint may be weapon to beat cancer". The Telegraph,14 August 2006. Accessed 2007-06-02
6. Danz H, et al. Identification and isolation of the cyclooxygenase-2 inhibitory principle in Isatis tinctoria. Planta Med 2001;67:411-6.


 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 

₪0.00
 

₪0.00