Loading...
Laminaria spp
שם בוטני  :  Laminaria spp
שם סיני  :  Kun Bu
שם עממי  :  Kelp
שם עברי  :  אצת למינריה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

אצת הלמינריה הינה אמת ים הנפוצה בחופיו של האוקיינוס האטלנטי. מראה האצה הינו שטוח והיא בעלת גוונים חומים בהירים ברובה. שורש הצמח הינו קטן ביחד לגודולו של בצמח ולכן הוא מרבה לצמוח באזורים סלעים בהן השורש נאחז היטב. השיח משתרע כשיח נמוך עם 5-7 זרועות של עלים המגיעים עד מטר וחצי לערך.
האצה רירית וכן היא נקטפת ומיובשת היטב לפני שנעשה בה שימוש למטרות רפואיות או למאכל.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת האצה לצמח בעל עוצמת פעילות מתונה, המותווה לטיפול בבעיות הנובעות מתת-פעילות של בלוטת התריס, ולתמיכה בתהליכי הרזיה.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

הצמח השלם

ספרות מדעית:
Martindale current edition
אנטי-סרטני, מרחיב את צוואר הרחם.
 
פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: מזין, ממריץ בלוטת התריס , מעודד הרזיה, משתן נפח,
שימושים עיקריים: הרזיה (תמיכה), פינוי רעלים (דה-טוקסיפיקציה), תת תריסיות,
שימושים משניים: הרעלת מתכות כבדות, מחסור בוויטמינים\מינרלים, עצירות, שיגרון (ראומטיזם),

זמן הקציר : קיץ או סתיו  
איכות : מלוח, לח, קר.
מרידיאנים : כליות, כבד, קיבה
קטגוריה : מתמירי ליחת חום

פעילות ואינדיקציות:
• מפחית לחות חמה ומרכך התקשיות : האצה משמשת למגוון רחב מאוד של נודולות סביב הצוואר, למלאות באפיגסטריום או כיווץ בחזה שמקורם בלחות חמה שחוסמת את תנועת הצ'י והדם.
• משתן ומפחית נפיחויות : פעילות זו יעילה רק כאשר משלבים את האצה ביחד עם צמחים משתנים נוספים.
• מזין את הדם : עייפות, חיוורון, אנמיה, חולשה, סימני יובש בגוף, תת פעילות בלוטת התריס, התפתחות איטית אצל ילדים, תסמונת גיל המעבר.
• מלחלח את המעיים : צואה יבשה, עצירות.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות איזופרנואידיות:
סטרולים: cholesterol, fucosterol.
קרוטנואידים: carotene
חומרים מוצילגניים (רירה):
תרכובות פוליסכרידיות: algin, alginic acid, fucoidan , laminarin.
ויטמינים: ויטמין C.
מינרלים: יוד, סידן, מגנזיום, אשלגן, נתרן, זרחן.

יש להימנע משימוש לטיפול בבעלי רגישות ליוד (בין 1% ל3% מהאוכלוסייה); תופעות לוואי הן נדירות ביותר ועלולות לכלול דרמטיטיס ובצקות; מינון יתר עלול לגרום לעודף פעילות בלוטת התריס ולעיתים לחוסר פעילות הבלוטה; יש לנקוט זהירות בשילוב הצמח עם תרופות המיועדות לטיפול בתת פעילות בלוטת התריס (אלטרוקסין); הצמח אסור בשילוב עם תרופות המיועדות לטיפול ביתר פעילות של בלוטת התריס (carbimazole) ועם התרופה ליתיום; הצמח אסור לשימוש במצבים של יתר פעילות בלוטת התריס ובמקרים של בעיות לב שמקורן באי סדירות פעילות בלוטת התריס; אצות נוטות לספוח מתכות כבדות הנמצאות במי הים ולכן יש להקפיד על איכות חומר הגלם.
הריון: שימוש מוגבל בנשים לא הראה כל רעילות. יחד עם זאת, יוד יכול לעבור לשלייה ולכן לא מומלץ ליטול מינונים גבוהים ו/או לאורך זמן.
הנקה: הצמח אפשרי לשימוש בהנקה. מכיוון שיוד יכול להצטבר בחלב אם, יש לעשות כן במשנה זהירות ותחת פיקוח מקצועי.
 

טינקטורה: 1:3, 25% אלכוהול, 2-5 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 200-500 מ"ג TID.
חליטה: 10-5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 30%-50%


 

1. במחקרים פיטוכימיים נמצא כי הלמינריה מכילה את הרב-סוכר Laminarin, המצוי בצורה מסיסה ובלתי מסיסה.

2. אצות הקלפ (שלמינריה היא אחת מהן) עשירות גם במרכיב Algin, רב סוכר בעל משקל מולקולרי גבוה היוצר תמיסות קולואידליות צמיגות בבואו במגע עם מים - דבר המהווה בסיס לשימוש הנפוץ באצות מסוג זה כמשלשלות נפח.

3. בלומנטל ואחרים מציינים כי מאחר שאצות הקלפ מכילות ריכוז גבוה של יוד, הן משמשות לטיפול בגוייטר ובמצבי חסר של בלוטת התריס. במחקרים אפידמיולוגיים שנערכו בקרב האוכלוסייה היפנית הצורכת כמויות גבוהות של אצות קלפ בתזונתה, לא נמצאו בפועל מצבי חסר שכאלו.

4. במחקרים שנערכו בבני אדם ובבעלי חיים, נמצא כי המרכיב Algin יכול לסייע במניעת ספיחת חומרים רדיואקטיביים הנמצאים במזון על ידי רקמה חיה - כולל סטרונציום-90, בריום, כספית, אבץ, בדיל, קדמיום ומנגן. סטרונציום-90 מסוכן לגוף בשל האפיניות הגבוהה שיש לו כלפי סידן, כך שהוא נוטה להצטבר ברכיבי מזון העשירים בסידן (מוצרי חלב, ירקות ירוקים עליים וכו'). סידן מזוהם ביסוד זה עלול להגיע למח העצם. אצות הקלפ חוסמות מנגנון זה על ידי מניעת הספיגה של הסטרונציום-90 לגוף. הן יוצרות מלחים בלתי מסיסים על ידי הסרת יוני המתכות הכבדות ממולקולות הסידן. מלחים אלו אינם מסוכנים לגוף, ומופרשים באמצעות השתן והצואה.


Refrences
1. Windholz M, ed. The Merck Index , 10th ed. Rahway, NJ: Merck and Co., Inc.; 1983.
2. Zvyagintseva TN, Shevchenko NM, Chizhou AO, Krupnova TN, Sundukova EV, Isakov VV. Water-soluble polysaccharides of some far-eastern brown seaweeds. Distribution, structure, and their dependence on the development conditions. J Exp Marine Biol Ecol . 2003;294:1-13.
3. Tyler VE. The New Honest Herbal: A Sensible Guide to the Use of Herbs and Related Remedies . Philadelphia, PA: G.F. Stickley Co. 1987.
4. The Drug & Natural Medicine Advisor: The Complete Guide to Alternative & Conventional Medications. Richmond, VA: Time-Life Books; 1997.
5. Lininger SW, Gaby AR, Austin S, Brown DJ, Wright JV, Duncan A, eds. The Natural Pharmacy . Rocklin, CA: Prima Publishing; 1999.
6. van Netten C, Cann SA, Morley DR, van Netten JP. Elemental and radioactive analysis of commercially available seaweed. Sci Total Environ . 2000;255:169-175.
7. Blumenthal, M (Ed.): The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. American Botanical Council. Austin, TX. 1998.
8. http://www.florahealth.com/flora/home/Canada/HealthInformation/Encyclopedias/Kelp.htm
9. Gong, YF et al., Suppression of radioactive strontium absorption by sodium alginate in animals and human subjects. Biomed. Environ. Sci. 1991, 4(3):273-282.

 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 

₪0.00
 

SLEEPI

SLEEPI

₪139.00