Loading...
Ligusticum spp
שם בוטני  :  Ligusticum spp
שם סיני  :  Chuan Xiong
שם עממי  :  ligutri
שם עברי  :  ליגוסטיקום
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הליגוסיקום הינו שיח עונתי הגדל לרוב בסוף החורף או לאחר העונה הגשומה במזג אוויר מונסוני השייך למשפחת הסוככיים. זהו שיח יפייפה בעל תפרחת לבנה דמויית כיפה בעל מגוון רחב של תתי זנים שאחד מהם אף גדל ברחבי ישראל בשיאו של האביב. עליו גדולים ומשוננים ולרוב הוא גדל בסמול לעשבים שוטים נוספים. לכל שיח יש 5-8 גבעולים גבוהים עולים לגובה של מטר וחצי או יותר שבקצהו מסודרת לה תפרחת של 20-30 פקחים קטנים המתכנסים יחד ליצירת כיפה לבנה המשמשת מקלט ובית לחיפושיות משה רבינו וחרקים נוספים.
איזור הגידול הטבעי שלו הוא במחוז סצ'ואן שבסין, אך כיום הוא מגודל ברחבי אסיה (בעיקר סין וטוויאן) ואף מעט בהולנד וגרמניה.
ברפואה הסינית המסורתית משמשים רבות מאוד בצמח זה כצמח שיודע לפתוח ולהניע את הדם מבלי להחלישו ולכן ניתן לראות אותו משולב בהרבה פורמולות צמחים כבדות ומזינות במטרה לשמור על תנועה נכונה של מחזור הדם.
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לו עוצמת פעילות בינונית.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

ספרות מדעית:
Martindale current edition
מגביר התכווצות שריר לב ומאט את קצב הלב, אבל עם הליך vagotomy אין השפעה על הלב. צמח זה משפר את זרימת הדם הכלילית ומפחית את צריכת החמצן לשריר לב.   מעכב את ייצור אנדותלין וגורם להתרחבות משמעותית בעורקים הכליליים. גורם גם להתרחבות של כלי הדם ההיקפיים ומוריד את לחץ דם.הצמח מוריד את ההתנגדות של כלי דם וכתוצאה מכך עלייה בזרימת דם באב העורקים וגפיים התחתונים .
 
 
פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: נוגד דלקת, נוגד קרישה, ממריץ קיבה, ממריץ\מחמם, משפר זרימת דם היקפית, נוגד אנמיה, נוגד אסטמה, נוגד חמצון, נוגד עווית, נוגד עווית (מערכת נשימה),
שימושים עיקריים: אל-וסת (אמנוריאה), אנמיה, זיהומים ודלקות בדרכי השתן (כרוני\מניעה), כאב ראש (אקוטי), כאבי מחזור,
שימושים משניים: אסטמה, הפרשות וגינליות , זיהומים ודלקות במערכת הרבייה , יתר קרישות הדם, ברונכיטיס (אקוטי), ברונכיטיס (כרוני), זיהומים ודלקות במערכת הנשימה העליונה, זיהומים ודלקות במערכת הנשימה התחתונה, חולשת מערכת העיכול, כאבי בטן עוויתיים (Colic), כאבי ביוץ, ליקויים באספקת הדם ההיקפית, מגרנה, נזלת, רגישות וכאב בגב התחתון, שפעת והצטננות, תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס), סינוסיטיס,

זמן הקציר : בתחילת הקיץ כאשר הגבעול החל להתייבש 
איכות : חריף וחם
מרידיאנים : כבד, כיס מרה ומעטפת הלב
קטגוריה : מניעי דם

פעילות ואינדיקציות:
• מניע את הדם ומקדם תנועה חופשית של צ'י : הצמח מתאים לכל מצבי הסטאזיס של הדם. צמח חשוב מאוד ועקרי בכל הקשור לגיניקולוגיה ולרפואת נשים – אמנוריאה, דיסמנוריאה, עקרות, קושי בקליטה להריון. כמו כן זהו צמח נפלא המסייע לכאבים בבטן התחתונה, בחזה בצלעות ובהיפוכונדריום הנגרמים מחוסר תנועה של צ'י או דם.
• מגרש רוח ומשחרר כאב : צמח עקרי למצבים של כאב וכיווץ הנגרמים עקב רוח חיצונית קרה המתאפיינת בסימפטומים כגון כאבי ראש, סחרחורות , כיווצי שרירים כואבים ותפיסות של העורף והשכמות.
• מסייע לבעיות עוריות הנגרמות מרוח חיצונית.
• צמח עקרי לטיפול בכאבי ראש : הצמח מניע את מרידיאן כיס המרה החובק את הראש ומשחרר בו תקיעיות של רוח, יאנג, צ'י או דם התקועים בראש ואינם יכולים לרדת. הוא יכול להשתלב עם צמחים נוספים ומטפל בכאב ראש בחסר או מעודף .


 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: ferulic acid, caffeic acid, vanillin, vanillic acid, protocatechuic acid נגזרות של פטאליד דוגמת - ligustilides, senkyunolides, butylphthalides, butylidene phthalides, diligustilides, wallichilides, neocnidilide, cnidiumlactone
אנטראקינונים: chrysophanol
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים : pinene, myrcene, phellandrene, p-cymene, limonene, terpinene
סטרולים: beta-sitosterol
אלקלואידים: chuanxiongzine, tetramethyl pyrazine
חומצות אורגניות: palmitic acid, linolenic acid,
חומצות אמינו: וולין, איזולאוצין
ויטמינים: חומצה פולית, ויטמין A
חומרים נוספים : הצמח מכיל שמן נדיף הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות, החשובה שביניהן Z-ligustilide.

יש לנקוט זהירות בשימוש בצמח במקביל לנוגדי קרישה; מינון יתר עלול לגרום להקאות ולסחרחורות.

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-6 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 100-250 מ"ג TID.
מרתח: 3-1 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 20%-25%.
 

1. תוצאות מחקר השוואתי שנערך בסין בהשתתפות 158 חולים שסבלו מאוטם מוחי זמני - TIA transient ischemic attack, עולה כי הצמח גורם להגברת זרימת הדם המוחית, להאצת מהירות זרימת הדם בגוף, להרפיית עווית בשרירי העורקים ולהפחתת ההתנגדות העורקית ההיקפית. השפעת הצמח הייתה טובה יותר בכל המדדים ביחס לאספירין.

2. במחקר סיני שנערך בשרקנים (קביות) נעשה ניסיון להעריך את פעילות הצמח ומנגנון השפעתו במקרים של אסטמה ברונכיאלית. במחקר נצפתה השפעה מעכבת של הצמח על עווית הסמפונות, הנגרמת על ידי היסטמין ואצטיל-כולין, וירידה משמעותית ברמות TXB2 ובתקופת הדגירה שחלפה מזמן שאיפת האנטיגן ועד להתקף האסטמתי, שהתמשכה יותר בקרב השרקנים שקיבלו את הצמח. שכיחות האסטמה והתמותה פחתו בקבוצת הניסוי יחסית לקבוצת הביקורת, P < 0.01. ובנוסף השתפר התפקוד הריאתי באופן משמעותי בקבוצת הניסוי. שיעור היעילות המשוקלל של הטיפול היה 92% לעומת 62% בקבוצת הביקורת. הניסוי הראה עוד כי שימוש בצמח גורם להרפיית השריר החלק של הסמפונות, משפר מדדים ריאתיים ומעכב שחרור וייצור של TXA2, ללא כל תופעות לוואי.

3. החומרים Butylidenephthalide, ligustilide, butylphthalide בודדו משמן אשר הופק מליגוסטיקום. Butylidenephthalide נמצא כיעיל ביותר מביניהם בעיכוב התכווצויות של רחם חולדות אשר נגרמו עקב חשיפה לחומרים:prostaglandin F2 alpha, oxytocin , Ach. ההשפעה נוגדת העווית של המרכיב Butylidenephthalide דמתה לזו שהושרתה ע"י מתן פאפאברין.

4. ההשפעה של המרכיב ligustrazine שמוצה מהצמח נבדקה על מודל עכברי של פגיעה ריאתית. העכברים במחקר לקו בפנקריאטיטיס נמקי המוביל לתגובה דלקתית סיסטמית, המאופיינת בשפעול מפושט של לויקוציטים, מה שגורם לפגיעה ריאתית. במחקר הודגם כי ליגוסטרזין יכול לשפר את מצב הנזק המיקרו-צירקולטורי ולהפחית את היקף הנזק הריאתי.


Refrences
1. Chen DR, Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1992 Nov;12(11):672-4, 645-6.
2. Shao CR, Chen FM, Tang YX. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1994 Aug;14(8):465-8.
3. Ko WC 1980 Jpn J Pharmacol. 1980 Feb;30(1):85-91.
4. Zhang JX et al. Hepatobiliary Pancreat Dis Int. 2006 Nov;5(4):605-9.


 

מוצרים בשימוש הצמח

DEEP ROOTS

DEEP ROOTS

DEEP ROOTS

₪149.00