Loading...
Krameria triandra
שם בוטני  :  Krameria triandra
שם עממי  :  רתניה
שם עברי  :  Rhatany
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

רתניה הינו צמח פרחוני השייך למשפחת הרתניים. אזור הגידול הטבעי של שיח קטן ממדים זה הוא במדרונות ההרים של רצועת האנדים בפרו ובבוליביה, בצפון צ'ילה ודרום אקוודור.
רתניה טריאנדרה זהו המין הרפואי הנפוץ ביותר לשימוש כיום בעולם צמחי במרפא המערבי אך ישנם כ 17 סוגים שונים בעלי תכונות דומות שחלקם משמשים את הרפואה המסורתית של שבטים ברחבי דרום אמריקה המזרחית. השימוש הפופולרי ביותר של הרתניה הוא בשילוב עם עלי צמח ה"קוקה" (ממנו מופק סם הקוקאין) עליהם נמכרים יחד עד היום בשווקים הפתוחים של ישובים מרוחקים של פרו ובוליביה כתערובת ממריצה.
הרתניה נראית בשיח קטן המגיע עד מטר בשיאו. עליו קטנים וחלקים כאשר מכל מפרק עלים יוצאים זוג עלים באופן סימטרי לגבעול. העלים גדלים לכל אורכיהם של הגבעולים ובקצהו של כל גבעול פורחים מספר פרחים בגוונים של סגול-אדום עם 4 עלי כותרת, 1-3 עמודי עילי ואבקנים. תכונותיה האסטרג'נטים של הרתניה מספרים על מקורבות למשפחת הקטניות. מקורו של השם העממי בניב המקומי של ילידי דרום אמריקה, והוא מבטא את טבעו המשתרע של הצמח.
היחודיות של השורש ומעטפת השורשים היא גוון אדום חזק מה שצובע את פרחיו באדום ונמכר ברחבי פורטוגל וספרד כשורש המשמש להאדמת והעשרת צבעם של יינות מקומיים.
ברפואת הצמחים המודרנית הוא נחשב לצמח עדין בעל פעילות מתונה.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

זמן הקציר : אחרי החורף 
איכות : מריר, מתקתק, מעט חמוץ, קריר.
מרידיאנים : מעי גס, מעי דק, טחול
קטגוריה : מסלקי לחות חמה

פעילות ואינדיקציות:
• מפסיק שלשולים, הפרשות ודימומים מהמחמם התחתון : שלשול, הפרשות וגינליות, דליפת שתן, שיעול דמי, הקאות דמיות, טחורים מדממים,יציאות דמיות.
• מסלק לחות חמה מהמחמם התחתון ומפחית רעילות : יציאות תכופות, דיזנטריה, יציאות רכות כרוניות עם דם או מוגלה, דלקות וזיהומים חיידקיים ונגיפיים במעיים, נרתיק, גרון, פה, חניכיים.
• מחזק את הטחול ומעודד TNT : חוסר צ'י הטחול עם לחות שופעת, שלשולים, חולשה כללית.
• מחזק את הצ'י הזוקף : מסייע כאשר הטחול מתקשה להחזיק את האיברים במקומם או את הדם בכליו, טחורים, הרניה, צניחת מעיים ורחם.

   

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: ratanhiaphenols I&II, protocatechuic acid,
טאנינים: (10-20%): rhatany -tannic-acid (8-18%), phlobaphene, rhatanin (N-methyl-tyrosine
אנטוציאנידינים ואנטוציאנינים: catechin, epicatechin, gambir-catechin , proanthocyanidins, procyanidins, propelargonidin
ליגנאנים: kramentosan, conocarpan, decurrenal
גומי:
תרכובות פוליסכרידיות: עמילן

לא קיים מחקר עדכני לגבי הצמח. בהתחשב בתכולת הטאנינים הגבוהה שבו, ניתן להניח כי עדיף להימנע משימוש במקרים של עצירות, אנמיה (כתוצאה מחוסר ברזל) ותת-תזונה; יש ליטול הצמח בנפרד מתוספי ברזל, ויטמין B1 ותרופות או צמחים המכילים אלקלואידים דוגמת תרופות המכילות אפדרין, אטרופין או קודאין; תרופות להרחבת סמפונות; פאראצטמול (אקמול, טיילנול).

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול,3-1 מ"ל TID
מרתח: 2-0.5 גרם TID
כחלק מפורמולה: 20%-25%.

1. המחקר הפיטוכימי מצביע על טאנינים שדרגת הפולימריזציה שלהם מעל 5 יחידות כמקור לאסטרינג'נטיות של שורש הצמח.

2. בעבודות פרמקולוגיות נמצא כי לתמצית השורש פעילות אנטי-ויראלית כלפי וירוס ההרפס סימפלקס מסוג 1, ופעילות אנטי-בקטריאלית כנגד מספר חיידקים, דוגמת: יירסיניה, סטאפילוקוקוס אאורוס ואחרים.

3. מחקר מ-2002 מציין את תכולת הטאנינים הגבוהה של הצמח בהתייחס לתכונותיו מכווצות העור, בגינן עלול הצמח לגרום גירוי של העור. עם זאת, לשורש הצמח נמצאו גם תכונות נוגדות חמצון שהן חיוביות בהיבט העורי.

4. ב-1981 דווח על בידוד שתי נגזרות של Benzofuran משורש רתניה: Ratanhiaphenols I&II. שתי תרכובות אלו יעילות בסינון של קרינה אולטרה סגולה (UV) ולפיכך עשויות להתאים לשימוש בתכשירים להגנה מפני השמש.

5. ה-Commission E מאשר שימוש בקליפת הצמח (בחליטה או בשטיפת פה) לטיפול בדלקת החניכיים, בהיותה עשירה בחומרים אסטרינג'נטים (טאנינים) וחומרים אנטי-ספטיים.


Refrences
1. Scholz R et al (1986) Planta Med. 52(6):58P.
2. Lohezic F et al (1999) Pharm. Pharmacol. Res. Comm. 5(3):249.
3. Djipa C et al (2000) J. Ethnopharmacol. 71(1-2):307.
4. Planta Medica, March 2002, pages 193–197.
5. Treas & Evans' , Pharmacognosy 13th Ed. 390-1 
B.H.P (1983) p. 125-6 .6  

כל הזכויות שמורות ליניב מורסיאנו