Loading...
Psoralea corylifolia
שם בוטני  :  Psoralea corylifolia
שם סיני  :  Bu Gu Zhi
שם עממי  :  Babchi
שם עברי  :  שרעול
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

שרעול הינו שיח קטן קומה השייך למשפחת הקטניות. למרות שמוצאו ואזור גידולו הטבעי הוא בצפון מזרח סין זהו צמח המוצא את דרכו לרפואה האיורוודית ולרפואה הסינית כאחד והינו חשוב ועיקרי בשתי רפואות הצמחים הללו.
עליו דמויי לב, קטנים ומשוננים בקצותיהם בעלי גוון ירוק, פרחיו עגולים ומיוחדים ונראים ככדורים קוצניים ופורחים על ענפיף קטן הנפרד מהגבעול המרכזי. פירותיו נראים כזרעים קטנים בעלי גוון כהה של סגול-שחור.
למרות שמינים אחדים של צמח זה גדלים בר בארץ, אין תיעוד כלשהו לשימוש רפואי בהם ברפואות המסורתיות של האזור.
ברפואת הצמחים המודרנית נחשב השרעול לצמח עדין, המותווה בעיקר לטיפול בתפקוד מיני לקוי בקרב גברים.

חלקי הצמח בשימוש רפואי

פירות.

זמן הקציר : בסתיו – לאחר הבשלת הפירות.
איכות : חריף, מריר, חם מאוד.
מרידיאנים : כליות וטחול.
קטגוריה : מחזקי YANG.

פעילות ואינדיקציות;
• מחזק את הכליות ומעצים את ה YANG : לחולשת יאנג הכליה המלווה בתסמינים דוגמת אימפוטנציה, שפיכה מוקדמת, כאב על רקע קור (פנימי או חיצוני) וחולשה בגב התחתון.
• משמר את ה JING : זהו אחד הצמחים החיחדים מבין קטגוריה זו המאושרים לשימוש בישראל ויוצרים מצב של שימור ה YIN והתמציות במקביל לחיזוק ה YANG לכן הוא מסייע לשתן תכוף, אי שליטה על סוגרים, הפרשות מאיבר המין (בעיקר לגברים) כאב במתן שתן, ובריחת שתן ספונטנית.
• מחמם את המרכז ומחזק את YANG הטחול : לקור פנימי הגורם לסימנים של חולשת טחול כגון : שלשולים קרים, בורגוריטמוס, כאב אבדומינאלי. חשוב לציין כי במצבים רבים של סימנים אלו נראה את חולשת הטחול מופיע כתוצאה לחושת YANG הכליות או קור בכליות בהם צמח זה הוא עקרי לשימוש.
• עוזר לכליות בתפקיד החזקת הצ'י : צמח חשוב במצבים שהקשר בהם הריאות לכליות ניתק בעקבות חולשת הכליות כאשר הריאות מורידות את הצ'י בתהליך הנשימה והכליות אינן חזקות דיין לאחוז ולעגן את השאיפה פנימה. יכול לסייע בקוצר נשימה או נשימה שטחית הנובעת מחולשת הכליות או במצבים שאין בנייה של YIN עקב חולשת YANG (בזמן שבין שאיפה לנשיפה הוא זמן שבו נבנה ה YIN )
• בשימוש חיצוני : מקל על נגעים של פסוריאזיס או וטיליגו.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
קומרינים: psoralen, isopsoralen, psoralidin, isopsoralidin, corylidin, bavacoumestan A, bavacoumestan B, sophoracoumestan A
תרכובות פלבונואידיות: bavachin, coryfolin, corylifolinin, bavachinin, isobavachin, neobavaisoflavone, bavachromene, corylin, bavachalcone, neobavachalcone
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים : bakuchiol, limonene, linalool, terpineol-4, geranyl acetate
ססקוויטרפנים: beta-caryophyllene
סטרולים: stigmasterol, daucosterol
שרפים ואולאורזינים:
חומצות אורגניות: octadecenoic acid, tetradecanoic acid, octadecanoic acid, docosanic acid, octadecatrienoic acid
חומרים נוספים : triacontane

הצמח עשוי להגביר רגישות לקרינה. יש לנקוט משנה זהירות בשימוש בקרב בהירי עור או בעלי רגישות בעור בעת חשיפה לשמש או לקרינת UV.
הריון : הצמח אסור לשימוש במהלך תקופה זו.
הנקה : אין מספיק מידע אולם מוטב שלא להשתמש במהלך תקופה זו.


 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-4 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 150-300 מ"ג TID.
מרתח: 1-3 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25%-30%.


 

1. אין בנמצא סימוכין ממחקרים קליניים או מניסויי מעבדה, התומכים בשימוש המסורתי בצמח כמשפר את התפקוד המיני. למרות זאת , נערכו ניסויים בסין המתעדים פעילות אנטיביוטית כוללת כנגד חיידקים העמידים לפניצילין וביניהם Staphylococcus aureus ו- Staphylococcus albus.1 כמו כן, נצפתה השפעה ממריצה על השריר החלק של המעי ומנגד השפעה מרגיעה על השריר החלק של הרחם.

2. בנוסף נערכו ניסויים קליניים המראים יעילות בטיפול חיצוני בפסוריאזיס. באחד המחקרים שכלל 800 משתתפים נרשמה הצלחה ב- 93% מהמקרים בעקבות הזרקה לתוך השריר של תמצית אלכוהולית מהצמח פעם ביום למשך 10 ימים.

3. הצמח נמצא יעיל גם בטיפול בוויטילגו ואלופציה. באחד המחקרים שכלל 45 משתתפים נרשמה הצלחה בשיעור 84.4% מהמקרים בעקבות טיפול בהזרקה לשריר של תמצית מהצמח בשילוב עם טיפולי קרינה מסוג UV.3 סביר להניח שניתן לייחס את היעילות בטיפול לנוכחותם בצמח של חומרים פעילים מסוג פסוראלנים.

4. ניסוי סיני (1973) שכלל 326 משתתפים שסבלו מדימום בשלפוחית השתן מצא כי טיפול בתערובת של שני צמחים 1.5 גרם של Psoralea corylifolia ו- 1.5 גרם של Halloysitum rubrum, 3 פעמים ביום למשך 3 ימים או יותר, השיג 90% הצלחה.


 
Refrences
1. Chinese Herbology. 1998;804:806.
2. Journal of Chinese Medicine. 1982;9:31.
3. Journal of Chinese Herbal Medicine. 1972;1:41.
4. Tianjing Medicine and Herbology. 1973;1:36.