Loading...
Potentilla erecta
שם בוטני  :  Potentilla erecta
שם עממי  :  Tormentil
שם עברי  :  חמשן
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

חמשן הינו שיח פרחוני רב-שנתי השייך למשפחת הוורדניים.
זהו צמח קטן קומה שגובהו אינו עולה על 30 ס"מ בדרך כלל . עליו ירוקים ומשוננים בצורתם וגדלים בקבוצות של 5 עלים מכל מפרק בגבעול כאשר באביב (מאי – יולי) בקצהו של כל גבעול פורח פרח צהוב אחד בעל 4 עלי כותרת ומספר רב של עמודי עילי המשמשים את הצמח לרבייה ומושך דבורים להאבקה ולצוף.
אזור הגידול הטבעי של החמשן משתרע מצפון סקנדינביה ועד צפון אפריקה מדרום. שמו העברי נגזר מעליו בעלי הצורה המאוצבעת בת חמישה עלעלים הצומחים באופן סימטרי בכל מפרק הגבעול.
פעילותו של הצמח נובעת בעיקרה מפעילותן של תרכובות טאניניות שהוא מכיל. כמו כן, קיימת השערה לגבי פעילות מעכבת שגשוג חיידקים של הפיגמנט האדום שבצמח.
ברפואת הצמחים המודרנית הוא משמש בעיקר לטיפול בזיהומים ובדלקות של מערכת העיכול. עוצמת פעילותו מתונה.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

קנה שורש

זמן הקציר : סתיו
איכות : חמוץ, מעט מתוק ומריר, קריר.
מרידיאנים : מעי גס, טחול
קטגוריה : מסלקי לחות חמה

פעילות ואינדיקציות:
1. מסלק חום ומיבש לחות : מטפל בלחות חמה ששקעה למחמם התחתון עם סימנים של יציאות תכופות, דיזנטריה, יציאות רכות כרוניות עם דם או מוגלה, דלקות וזיהומים חיידקיים ונגיפיים במעיים, נרתיק, גרון, עיניים, פה, חניכיים.
2. מעצים את צ'י הטחול ומעורר TNT : חולשת טחול עם סימני לחות של שלשולים עם מזון לא מעוכל , בחילות, חוסר תיאבון, עייפות.
3. סופח ומפסיק הפרשות ודימומים : טעמו החמוץ מעודד כיווץ והפסקה של שלשול, הפרשות וגינליות, דליפת שתן, שיעול דמי, הקאות דמיות, טחורים מדממים ויציאות דמיות.
4. זוקף את צ'י המרכז ומטפל בצניחת איברים : מחזק את הטחול השומר על האברים במקומם ומקל על סימפטומים תחושת כבדות בבטן תחתונה, טחורים, הרניה, צניחת מעיים ורחם


 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: ellagic acid
טאנינים: 15%-20% catechol tannins
תרכובות פלבונואידיות: kaempferol
תרכובות איזופרנואידיות:
טריטרפנים: quinovic acid,
ספונינים טריטרפנואידיים: tormentoside, epipomolic acid וכן כאלה המבוססים על oleanolic acid ועל ursolic acid
חומרים מרירים : tormentilline
שרפים ואולאורזינים:
גומי:
חומרים נוספים : 18% פיגמנט אדום בשם phlobaphene

לא קיים מחקר עדכני לגבי הצמח המעיד על כך, אך בהתחשב בתכולת הטאנינים הגבוהה שהוא מכיל, ניתן להניח כי עדיף להימנע משימוש במקרים של עצירות, אנמיה (כתוצאה מחוסר ברזל) ותת-תזונה; יש ליטול הצמח בנפרד מתוספי ברזל, ויטמין B1 ותרופות או צמחים המכילים אלקלואידים, דוגמת תרופות המכילות אפדרין, אטרופין או קודאין; תרופות להרחבת סמפונות; פאראצטמול (אקמול, טיילנול).

טינקטורה : 1:3, 45% אלכוהול, 3-1 מ"ל TID.
מרתח : 4-2 גרם TID.
כחלק מפורמולה : 20%-25%.
 

1. במחקר קליני אקראי, כפול סמיות ומבוקר שנערך ברוסיה בהשתתפות 40 ילדים בני 3 חודשים עד 7 שנים קיצר מתן תמצית שורש הצמח במידה משמעותית את משך המחלה בילדים שלקו בשלשול שמקורו ברוטה וירוס (בממוצע מ-5 ל-3 ימים). בנוסף, הטיפול בצמח גם הפחית את הצורך בתמיסות רה-הידרציה למניעת התייבשות.

2. בתצפית קלינית שנערכה ב-53 חולים עם מחלה דלקתית של חלל הפה (Oral lichen planus) סייעה שטיפת פה באמצעות תמצית הצמח בהחלמה.

3. במחקר שנערך בחולדות נמצא כי תמציות של 6 צמחים, ביניהם גם החמשן, שניתנו פומית, סיפקו הגנה משמעותית לקיבת החולדות, שנחשפה בתנאי הניסוי לכיב קיבתי שהושרה על ידי מתן אתנול.

4. מחקר עדכני מ-2007 מציג את אפשרות השימוש בצמח למקרים של דלקת מעי כיבית, כאשר הצמח משמש כגורם המקל על תופעת השלשול האופיינית למחלה.

Refrences
1. Subbotina MD et al. Pediatr Infect Dis J. 2003 Aug;22(8):706-11.
2. Volodina EV et al. Stomatologiia (Mosk). 1997;76(2):28-32.
3. Gurbuz I et al. J Ethnopharmacol. 2005 Oct 3;101(1-3):313-8.
2007 Oct;41(9):797-8.
4. Moss AC J et al Clin Gastroenterol
- B.H.P (1983) p. 169-170


 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 

₪0.00
 

₪0.00