Loading...
Schisandra chinensis
שם בוטני  :  Schisandra chinensis
שם סיני  :  Wu Wei Zi
שם עממי  :  Schisandra
שם עברי  :  שכיזנדרה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

השכיזנדרה הינו צמח מרפא המגיע מעולם הרפואה הסינית ומכונה "זרע חמשת הטעמים" על כך שיודע להגיע אל כל טעם בגופינו. זהו עץ יפייפה בעל עלים ירוקים וגדולים, פרחיו בעלי 4 עלי כותרת בגוונים של לבן וצהוב ופירותיו האדומים נתלים על אשכולות פרי גדולים .
הצמח משמש במשך אלפי שנים את העוסקים ברפואת הצמחים, בעיקר זו האסייתית: השכיזנדרה נחשבת לצמח מרכזי ברפואה הסינית, היפנית והקוריאנית.
מספרים שבימי הקיסרויות של סין, היה הצמח יקר ערך ושימש בידי אנשי המלוכה לשם שמירה על החיוניות והמראה הצעיר. הוא היה אהוד גם על נשות החצר, בשל יכולתו ללחלח ולהגביר רגישותם של האיברים האינטימיים.
ברפואה הסינית מוכר הצמח כ"צמח חמשת הטעמים" ויש בו מן האיכויות של כל הטעמים, למרות שהטעם החמוץ הוא הדומיננטי ביותר. תכונה זו מרמזת על פעילותו הרב גונית של הצמח.
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לצמח עוצמת פעילות בינונית, וגם בה הוא משמש במגוון הרכבים המיועדים למצבים שונים. נהוג לכלול בהרכבים אלה גם את שורש השוש, בכדי למנוע פגיעה ברירית הקיבה בשל חמיצותו הגבוהה של פרי השכיזנדרה.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

פרי

זמן הקציר : בקיץ
איכות : חמוץ וחמים
מרידיאנים : לב, כליות וריאות
קטגוריה : סופחים

שימושים ואינדיקציות:
• מכווץ ושומר על צ'י הריאות : טעמו החמוץ והעז של צמח זה יוצר כיווץ חזק השומר על צ'י הריאות במצבים של שיעול כרוני וצפצופי נשימה הנגרמים בעקבות חולשה הריאות ואובדן הקשר בין ריאות וכליות.
• שומר על ה JING  ומחזק את יכולת ההחזקה של הכליות : שיעול כרוני, פליטת זרע, הפרשות ווגינליות, ספרמטוריאה, תכיפות במתן שתן, ערמונית מוגדלת, שלשול כרוני המופיע עם שחר.
• מפסיק הזעה ספוטנית ושומר על JIN YE : מסייע במצבים של הזעה מרובה המלווה בצמאות ויובש בפה ובגרון. יכול לסייע בפורמולות המטפלות בכל סוגי ההעות.
• מרגיע SHEN : שומר על היין ובכך שומר על ההזנה הנכונה אל הלב, לכן טוב לנירגנות, אינסומניה, פלפיטציות וחלומות מרובים.

לא מתאים כשיש חולי הרמת החיצון.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים:
טאנינים:
ליגנאנים: (5%): schizandrin, gama-schizandrin, pseudo-gama-schizandrin, neoschizandrin, schizandrol A & B, deoxyschizandrin, gomisin A-H, J-Q, wuweizisu A-C, schizandrate B, nordihydroguaiaretic acid
תרכובות איזופרנואידיות:
מונוטרפנים : citral וכן כמויות מועטות של מונוטרפנים רבים אחרים.
ססקוויטרפנים: sesquicarene, beta-2-bisabolene, beta-chamigrene alpha-ylangene
טריטרפנים: nigranoic acid
סטרולים: beta-sitosterol, stigmasterol
שרפים ואולאורזינים:
חומצות אורגניות: (9.1%): ,oleic acid, linoleic acid, citric acid, malic acid tartaric acid, succinic acid
ויטמינים: פרו-ויטמין A, ויטמיני C, E
חומרים נוספים : כלורופיל הצמח מכיל שמן נדיף (0.9%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות. הצמח מכיל שמן נדיף (0.9%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.

בשל חמיצותו הגבוהה עלול הצמח לגרות את רירית הקיבה ולגרום תסמינים של צרבת וכאב אפיגסטרי; תופעות הלוואי נדירות אך הן עשויות לכלול תחושת אי נוחות בבטן, תיאבון מופחת ועור מגורה; תסמינים של מינון יתר כוללים חוסר מנוחה, הפרעות שינה וקוצר נשימה; על פי הרפואה הסינית המסורתית הצמח אסור לשימוש במצבים של עודף חום (כיבים פפטים, יתר לחץ דם, התקפים אפילפטיים, והתרגשות יתר) ובשלבים הראשונים של שיעול ופריחה; מדד רעילות LD 50: בניסוי עם עכברים; 10.5 גרם לכל קילו משקל.
הריון: שימוש מוגבל בנשים בתקופה זו לא הראה רעילות לעוברים. מחקרים שנערכו בבעלי חיים לא הצביעו על רעילות לעוברים. הצמח מותווה ספציפית לעזרה בתהליך הלידה והתוויה זו מגובה מחקרית. מחקר נוסף הראה ששימוש בצמח בתקופת ההריון שיפר תסמינים לבביים של נשים שסבלו מלחץ דם נמוך במהלך ההיריון. למרות האמור, ברפואה המסורתית הצמח אסור לשימוש במהלך תקופה זו.
הנקה: אין מספיק מידע.
 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 2-4 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 5:1, 100-300 מ"ג TID.
מרתח: 0.5-3 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 20%-25%.
 

1. עוד הודגמה היכולת של הליגנאן SCISANDRIN B להגן על רקמת הכבד כנגד הרעלה של (CC14) CARBON TERACHLORIDE. במחקר נתגלה שההגנה שיוצר ה-SCISANDRIN B פועלת דרך מנגנון של המרצת האנזימים היוצרים את הגלוטטיון במיטוכונדריות. הגלוטטיון הוא חומר נוגד חמצון חשוב. החוקרים גילו רמות גבוהות של גלוטטיון תקין לעומת רמות נמוכות של גלוטטיון מחומצן.

2. במחקר אחר שנערך באוניברסיטה זו נאספו ממצאים המצביעים על הגנה מפני הרעלת (THA) TACRINEבאמצעות שימוש ב- SCISANDRIN B שלושה ימים לפני החדרת הרעלנים. החומר TACRINE משמש לטיפול במחלת האלצהיימר, והמחקר מצביע על אפשרות שימוש בצמח בכדי להגן מפני השפעות הלוואי השליליות שלו.

3. במחקר מעבדה שעסק בהגנה מפני רעילות ונערך ב-2004 באוניברסיטת סיאול, הודגמה יכולתו של הצמח בהגנה ובתיקון של CORTICAL CELLS בחולדות מפני הרעלה נוירולוגית שבוצעה באמצעות החדרת L-GLUTAMATE. במחקר אף בודדו חמישה ליגנאנים ופעילות כל אחד מהם הוערכה בנפרד. החוקרים מצאו השפעה מהותית של הליגנאנים.deoxyschisandrin, gomisin N, and wuweizisu C

4. במחקרים (2002) שנערכו באוניברסיטת אריזונה הן בתא החי והן בתנאי מעבדה, נצפתה  הגנה על כבד של חולדות מפני הרעלה של כלורופורם.5 בניסוי החי חולקו החולדות לארבע קבוצות אשר קיבלו במשך שבוע את הטיפול הבא: (יש לציין כי כמות של 200 יחידות שקולה למנה המתאימה יחסית לאדם):
קבוצה 1: 50 יחידות של טינקטורת שכיזנדרה
קבוצה 2: 200 יחידות של טינקטורת שכיזנדרה
קבוצה 3: 500 יחידות של טינקטורת שכיזנדרה
קבוצה 4: 500 יחידות של פלצבו.
ביום השמיני קיבלו החולדות מנה נוספת של הטינקטורה ואז הוזרקו להם 16 ג'/ק' E. coli LPS .
רקמת הכבד הוצאה ונבחנה במשך מספר תקופות (24 ש', 48 ש', ו- 72 ש'). המדד היה כמות האשלגן (POTTASIUM+) – מדד ידוע לתפקוד רקמת כבד. התוצאות: בקב' 1 נצפתה עלייה בשיעור של 31%, בקב' 2 עלייה של 39% ובקבוצה 3 עלייה של 20% לעומת קב'.
לסיכום מחקר זה, ניתן לראות כי טינקטורה של שכיזנדרה הגנה על רקמת כבד מפני רעילות IN-VIVO ויש לציין את הירידה בפעילות דווקא עם הגדלת המינון (קב' 3).

5. מחקר שנערך בטאיוון ופורסם ב-1996 מראה פעילות משמעותית של החומרים GOMISIN B , GOMISIN Gו- GOSIMIN K כנגד דלקת כבד נגיפית מסוג.B

6. מחקר יפני משנת 2000 התבסס על יעילות של פורמולת צמחים מרפואת ה- KAMPO בפעילות כנגד דלקת כבד נגיפית מסוג C. הפורמולה שנבדקה כללה שלושה צמחים, אחד מהם כמובן שכיזנדרה. החוקרים בדקו את יעילות פעילותו של כל צמח בנפרד ומצאו כי לשכיזנדרה ההשפעה המשמעותית ביותר.

7. שני מחקרים קליניים (IN-VIVO) שנערכו בסין (1977) הראו גם הם יכולת של הצמח לסייע בריפוי דלקת כבד ויראלית כרונית על רקע ויראלי. מחקרים נוספים מסין משנת 1989 הראו השפעה כנגד דלקת כבד ויראלית וכימית.

8. במחקר (2004) שנערך בקוריאה ברקמות של חולדות נצפתה הרפיה של כלי דם מכווצים (בהשפעת אפינפרין) לאחר ש"טופלו" ע"י שכיזנדרה. החוקרים אף מצאו כי המנגנון האחראי לכך הוא הפעלה של רצפטורים של אסטרוגן. עם זאת רצפטורים של אנדרוגן לא הופעלו. עובדות אלו יכולות להצביע על אפשרות שלשכיזנדרה השפעה פיטואסטרוגנית.

Refrences
1. Ip SP, Poon MK, Che CT, Ng KH, Kong YC, Ko KM. Department of Biochemistry, Hong Kong University of Science & Technology, Hong Kong.
Pharmacol Toxicol. 1996 Jun;78(6):413-6.
2. Department of Biochemistry, Hong Kong University of Science & Technology, Hong Kong. Radic Biol Med. 1996;21(5):709-12.
3. Department of Biochemistry, Hong Kong University of Science & Technology, Hong Kong. : Planta Med. 2002 Mar;68(3):217-20.
4. College of Pharmacy and Research Institute of Pharmaceutical Science, Seoul National University, Seoul, Korea. J Neurosci Res. 2004 May 1;76(3):397-405.
5. http://www.blc.arizona.edu/UBRP/conference02/abstracts/45.html
6. Department of Chemistry, National Sun Yat-Sen University, Kaohsiung, Taiwan. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2003 Nov;51(11):1233-6.
7. Department of Bioregulatory Function, Graduate School of Medicine, University of Tokyo, Japan. Am J Chin Med. 2000;28(3-4):351-60.
8. Liu KT. Studies on fructus Schizandrae chinensis. Annex 12: Studies on fructus Schizandrae chinensis. Plenary lecture, World Health Organization (WHO) Seminar on the Use of Medicinal Plants in Health Care, Sept 1977, Tokyo, Japan.
In: WHO Regional Office for the Western Pacific, Final Report, November 1977, Manila, 101–12.
9. Liu GT. Pharmacological actions and clinical use of fructus Schizandrae. Chin Med J 1989;102:740-749.
10. Sejong University, Seoul, Korea.
Biol Pharm Bull. 2004 Jul;27(7):1066-9
11. Li XY. Bioactivity of neolignans from fructus Schizandrae. Mem Inst Oswaldo Cruz 1991;86:31-37.
12. Li XJ, Zhao BL, Liu GT, Xin WJ. Scavenging effects on active oxygen radicals by schizandrins with different structures and configurations. Free Radic Biol Med 1990;9:99-104.
13. Hong YH. Oriental Materia Medica: A Concise Guide. Long Beach, CA: Oriental Healing Arts Institute; 1986.

 

מוצרים בשימוש הצמח

FOCUS UP

FOCUS UP

FOCUS UP

₪207.22
 

₪0.00