Loading...
Serenoa serrulata
שם בוטני  :  Serenoa serrulata
שם עממי  :  Saw palmetto
שם עברי  :  דקל ננסי
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הדקל הננסי כשמו הינו עץ דקל קטן שאינו עולה על מטר וחצי השייך למשפחת הדקליים. הוא נפוץ באדמות חוליות ממזרח קרוליינה ועד פלורידה.
ברפואת הצמחים המודרנית הוא מוגדר כצמח עדין, הנחשב ספציפי לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

פרי

ספרות מדעית:
PDR FOR Herbal Medicines
בספרות המדעית המקובלת לא קיימים מחקרים אשר תומכים בפעילויות המסורתיות של הצמח.
שימוש עיקרי: לתמיכה בתסמיני הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.

פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: מחזק שלפוחית השתן, נוגד דלקת, מאזן\מזין מערכת הורמונלית (גברים), מחטא (דרכי השתן), מעכב האנזים 5-אלפא רדוקטז , מעלה ספירת זרע, משפר תנובת חלב אם, נוגד עווית,
שימושים עיקריים: דלקת הערמונית, הגדלה של הערמונית (BPH),
שימושים משניים: אין אונות (אימפוטנציה), הנקה (תמיכה), זיהומים ודלקות בדרכי השתן (כרוני\מניעה), נשירת שיער, ספירת זרע נמוכה ,

זמן הקציר : תחילת הקיץ
איכות  :  מתוק, חריף וחמים
מרידיאנים : כליות, שלפוחית השתן, טחול וריאות
קטגוריה : מחזקי QI

שימושים ואינדיקציות:
• מחזק את יאנג הכליות – מעורר את התנועה הקיימת בין הכליות ומעורר את ה MING MEN. מסייע לסימפטומים כגון חוסר חשק מיני, אין אונות, רחם קרה, וסת קצרה ודלה, מחזור מאחר, לא סדיר, כאב בשחלות, קרירות מינית, חוסר פוריות, חוסר חלב אם.
• מסלק חום ורעילות מהמחמם התחתון – המצבים בהם הדלקתיות נובעת מחוסר תנועה של QI . דלקת או הגדלה של בלוטת הערמונית. דלקות בחצוצרות, בשחלות, באשכים, בשלפוחית ודרכי השתן.
• מחזק את הטחול ואת המחמם האמצעי - חוסר צ'י הטחול, עייפות, ירידה במשקל, חוסר תיאבון. מסייע טיפול בתת התפתחות של שרירים, שדיים, שחלות, אשכים.
• מסלק ליחת קור מריאות: שיעול עם כיח לבן, קוצר נשימה, ברונכיטיס כרוני.
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
פנולים פשוטים: anthranilic acid, ferulic acid
טאנינים:
תרכובות פלבונואידיות:
תרכובות איזופרנואידיות:
טריטרפנים: lupeol, lupenone
סטרולים: beta-sitosterol, campesterol, stigmasterol, cycloartenol
קרוטנואידים:
שרפים ואולאורזינים:
תרכובות פוליסכרידיות: הטרופוליסכרידים, אוליגוסכרידים
חומצות אורגניות: caproic acid, capric acid, caprylic acid, laoric acid, palmitic acid, cis-linoleic acid, oleic acid, myristic acid, stearic acid
אנזימים: lipase
ויטמינים: B1, B2, B3
מינרלים: אבץ, זרחן, כרום, ברזל, מגנזיום, מנגן, אשלגן, סלניום, צורן
חומרים נוספים : שומנים נייטרלים מסוג טריגליצרידים, דיגליצרידים, מונוגליצרידים. הצמח מכיל שמן נדיף (1%-2%) הכולל מגוון תרכובות פיטוכימיות.

תופעות לוואי נדירות עלולות לכלול בחילות וכאבי בטן. תופעות אלה נעלמות כאשר הנטילה מתרחשת במקביל לאכילה; תופעת לוואי נוספת יכולה להיות ירידה בעוצמת היצר המיני; יש לנקוט זהירות בשימוש משולב עם תרופות נוגדות קרישה או לפני הליכים כירורגיים; ידוע על מקרה בודד של דימום מוגבר בעת ניתוח אשר קושר לנטילה של תמצית הצמח. בנוסף, ידוע על מקרה בו אדם בן 61 אשר נטל תרופה נוגדת קרישה (warfarin) החל לקחת תמצית שכללה את הצמח יחד עם זרעי דלעת, במינון של 5 כמוסות ליום (לא ידוע כמה הכילה כל תמצית). בתגובה נצפתה עלייה במדד קרישיות הדם (INR) מ- 2.4 ל-3.4. שבוע לאחר הפסקת נטילת הצמחים חזר המדד למצבו הקודם; יש לנקוט זהירות בשימוש בסובלים מסרטן הערמונית. שימוש בצמח עשוי להפחית את התסמינים הנגרמים ממחלה זו, אך לא לשנות מדדים בדם כגון PSA, ובכך לגרום להטעיה באשר לחומרת המחלה; במחקרים (שימוש פומי באנשים) הודגם כי תמצית הצמח היא אנטגוניסטית של רצפטורים אדרנרגיים מסוג A1A – alpha1-adrenoceptor.
הריון: הצמח אפשרי לשימוש במהלך תקופה זו.
הנקה: הצמח אפשרי לשימוש במהלך תקופה זו.


 

טינקטורה: 1:3, 45% אלכוהול, 1-3 מ"ל TID.
תמצית יבשה: 45% חומצות שומן, 100-300 מ"ג TID.
מרתח: 1-0.5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 20%-30%.
 

1. נערכו עשרות מחקרים לגבי השפעת הצמח ותמציות ממנו בטיפול בגברים הסובלים מסימפטומים של מערכת השתן התחתונה, הקשורים לגידול שפיר של בלוטת הערמונית (LUTS/BPH).

2. מטה-אנליזה שנערכה באיטליה (2004) סקרה את כל הניסויים הקליניים שהתבצעו עם תמצית תקנית מפירות הצמח Serenoa repens בטיפול בגברים שסובלים מסימפטומים של מערכת השתן התחתונה (LUTS) הנובעים מגידול שפיר בבלוטת הערמונית (BPH). בסך הכול נסקרו 14 ניסויים שבוצעו באופן אקראי ו-3 מחקרים פתוחים שכללו יחדיו 4280 משתתפים. מסיכום של התוצאות, המסקנות של סקירה זו הן כי התמצית הייתה יעילה יותר מפלסבו בטיפול בגברים הסובלים מ- BPH, בכל המדדים המקובלים שנבדקו.

3. מחקר תצפיתי ארוך טווח בדק את השימוש המתמשך בתמצית פרי דקל המסור במינון של 320 מ"ג ליום במשך 10 שנים בקרב 38 חולים עם תסמינים מוקדמים של הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. תוצאות המחקר הראו כי ההתקדמות המחלה נפסקה וכי חלה הטבה הן במדדים סובייקטיביים הקשורים באיכות החיים והן במדדים אובייקטיביים דוגמת נפח הערמונית, שיעור הטלת שתן, נפח שארית השתן ועוד. יתרה מכך, לא נצפו כל תופעות לוואי הקשורות ישירות לשימוש בתמצית הצמחית.

4. ניסוי קליני בחן שתי קבוצות אשר טופלו באנטיביוטיקה בשל דלקת ערמונית כרונית, כאשר האחת קיבלה לאחר הטיפול האנטיביוטי גם טיפול ממושך בתמצית מרוכזת של דקל המסור והשנייה הסתפקה בטיפול האנטיביוטי בלבד. התוצאות הראו כי בקבוצה אשר טופלה גם בתמצית הצמחית חל שיפור משמעותי בתסמינים שונים האופייניים למצב לעומת הקבוצה שטופלה באנטיביוטיקה בלבד.

 

Refrences
1. Boyle P et al., BJU Int. 2004 Apr;93(6):751-6.
2. Aliaev IuG, Vinarov AZ, Demidko IuL, Spivak LG, Urologiia. 2013 Jul-Aug;(4):32-6
3. Stamatiou K, Pierris N, Arch Ital Urol Androl. 2013 Dec;85(4):190-6.

 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 
ספר-פיטותרפיה מודרנית ומסורתית

ספר-פיטותרפיה מודרנית ומסורתית

ספר-פיטותרפיה מודרנית ומסורתית

₪145.00
 

₪0.00
 
DEEP ROOTS

DEEP ROOTS

DEEP ROOTS

₪149.00