Loading...
Silybum marianum
שם בוטני  :  Silybum marianum
שם סיני  :  Shui Fei Ji
שם עממי  :  Milk thistle
שם עברי  :  גדילן מצוי
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הגדילן המצוי הינו צמח חד-שנתי ממשפחת המורכבים הנפוץ מאוד למראה בסוף החורף ותחילת האביב הישראלי,  כיום ניתן למצאו בבר גם באמריקה הצפונית והדרומית ואף באוסטרליה. הוא מתאפיין בגבעול גבוהה ואיתן הנישא עד 2 מטרים בשיאו, לאורכו עלים ובקצהו העליון פרח אחד סגול וקוצני במיוחד. שושנת העלים מתפתחת בעונת החורף, ובשיאו של האביב מצמיח הצמח עמוד פריחה גבוה הנושא פרחים בצבע סגול לילך. הקרקפת כדורית וגדולה, מוקפת עלי מעטפת מעוגלים בחלקם התחתון וקוצניים בחלקם העליון. הזרעים מצוידים בגופי הפצה, צבעם חום, טעמם שמנוני ומעט מר והם מבשילים בתחילת הקיץ.
הגדילן ידוע בסגולותיו הרפואיות זה למעלה מ- 2300 שנה. הרופא היווני דיוסקורידס מציין בכתביו הרפואיים כי זרעי הצמח יעילים לטיהור הדם, לטיפול בהכשת נחשים ולטיפול בצהבת ובמחלות כבד. במאה השש-עשרה כתב לוניצרוס שזרעי גדילן מרוסקים הינם תרופה למחלות כבד, ובמאה השבע-עשרה ההרבליסט האנגלי הנודע ניקולס קלפפר מספר אודות כך שהצמח יעיל לטיפול בצהבת ולהסרת חסימות בכבד ובטחול. הרפואה האקלקטית בארה"ב של סוף המאה התשע-עשרה עשתה שימוש בגדילן לטיפול בבעיות מחזור, במחלות של הוורידים ובגודש בכבד, בטחול ובכליות. לצד השימוש הרפואי, מקובלים גם שימושים קולינריים בחלקי הצמח השונים; העלים והגבעולים הצעירים משמשים להכנת סלטים, מיצים וכירק מבושל, חלקי הפרח הלא קוצניים נאכלים בדומה לארטישוק והזרעים הקלויים שימשו בעבר כתחליף לקפה. ברפואת הצמחים המודרנית נחשב הגדילן לצמח עדין ונטול רעילות, לו השפעה מורכבת על תפקודי הכבד עם דגש על הגנה מפני גורמים רעלניים שונים, אשר הינו מתאים לשימוש ממושך.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

זרעים

ספרות מדעית :
Martindale current edition
 הצמח מגן ומשקם את תאי הכבד, ומשמש לטיפול בשחמת הכבד על רקע ויראלי או על רקע של שימוש מוגבר באלכוהול. לחומר הפעיל העיקרי בצמח, סילימרין, השפעה אנטי אוקסידנטית חזקה, מגינה ומשקמת לכליות ולכבד. לצמח פעילות אנטי דלקתית הבאה לידי ביטוי בטיפול בשחמת הכבד. 


פעילות ברפואת הצמחים המסורתית: ממריץ מרה, משלשל עדין, משקם\מגן כבד, נוגד חמצון,
שימושים עיקריים: דלקת הכבד (אקוטי), דלקת הכבד (כרוני), ליקויים בתפקודי הכבד,
שימושים משניים: כבד שומני, כימותרפיה (תמיכה), עצירות, פינוי רעלים (דה-טוקסיפיקציה), פסוריאזיס, שחמת הכבד,

זמן הקציר : אביב
איכות :  מריר, מעט מתוק, קריר.
מרידיאנים : כבד, כיס מרה
קטגוריה : מסלקי חום ומייבשי לחות

שימושים ואינדיקציות:
• מסלק חום ולחות מהכבד וכיס המרה : טעם מר בפה, עניים צהובות או אדומות, גרד במפשעות, דלקת הכבד אקוטית וכרונית, שחמת הכבד, כבד שומני.
• סטגנציה של צ'י הכבד : בחילות, כאב ראש, סחרחורות, מתח בחזה, עצירות, כבד וטחול מוגדלים.


 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
תרכובות פלבונואידיות: (1.5-3%): תערובת flavolignans הידועה בשם "Silymarin", המורכבת בעיקרה מ-silybin, silydianin, silychristin והכוללת, בין השאר, גם את dihydro-silybin, deoxysilycristin, deoxysildianin, isosilybin, siliandrin, silybinome, silyhermin, neosilyhermin, silybonol . בנוסף, תרכובות פלבונואידיות דוגמת taxifolin, quercetin, dihydrokaempferol, kaempferol apigenin, naringin, eriodyctiol, chrysoeriol
תרכובות איזופרנואידיות:
סטרולים: sitosterol, campesterol, stigmasterol, cholesterol
חומרים מוצילגניים (רירה):
חומצות אורגניות: myristic acid, oleic acid, palmitic acid, stearic acid, , linoleic acid
חומרים נוספים : betaine hydrochloride

הצמח נחשב כבטוח ביותר לשימוש. לא ידועות תופעות לוואי או התוויות נגד; שימוש בצמח עשוי לצמצם את הדרישה לאינסולין בקרב חולי סוכרת הסובלים גם משחמת הכבד; מכיוון שהצמח מגן על רקמת הכבד, ניתן להשתמש בו במקביל לנטילת תרופות הגורמות לרעילות לכבד או לכליות (כגון כימותרפיה), על מנת למנוע תופעות אלו; קיים דיווח בודד לפיו יוחסה לצמח השפעה מעכבת על ציטוכרום P-450 3A4, היכולה תיאורטית להעלות את רמת התרופות אשר מפורקות באמצעות ציטוכרום זה בדם. מקור הדיווח בניסוי שנערך בתרביות מעבדה. אין דיווחים נוספים או ממצאים קליניים התומכים בממצא זה.
הריון: הצמח מתאים לשימוש במהלך תקופה זו.
הנקה: הצמח מתאים לשימוש במהלך תקופה זו.
 

טינקטורה: 1:3, 25% אלכוהול, 3-5 מ"ל TID.
תמצית יבשה תקנית: 80% סילימרין , 1-3 גרם TID.
מרתח: 3-5 גרם TID.
כחלק מפורמולה: 25%-30%.


 

1. המרכיב האנטי-הפטוטוקסי הפעיל העיקרי בצמח נקרא Silymarin, שהוא למעשה קבוצה של מרכיבים פעילים מהצמח. תוצאות מחקרים מסבירות את השפעתו בכך שהחומר פועל על קרומי התא של תאי הכבד, מאזן אותם ובאופן זה מונע כניסה של רעלנים ויראליים (Virus Toxins) וחומרים רעילים נוספים.

2. ממחקרים נוספים עולה כי Silymarin משמש בהצלחה לטיפול בחולים הסובלים מדלקת כבד כרונית ומשחמת. כן נמצא כי הסילמרין פעיל כנגד וירוס הפטיטיס בי.

3. ניסוי קליני איטלקי (1997) בדק את ההשפעה של סילימרין על מטופלים הסובלים מסוכרת ומשחמת הכבד. הניסוי נערך משך 12 חודשים וכלל שתי קבוצות של 30 מטופלים. בקבוצה הראשונה המטופלים קיבלו 600 מ"ג סילימרין ליום בנוסף לטיפול הסטנדרטי, ואילו בקבוצה השנייה קיבלו המטופלים רק את הטיפול הסטנדרטי. תוצאות הניסוי הראו כי חלה ירידה משמעותית ברמות הגלוקוז לאחר צום, רמות הגלוקוז במשך היום וכן ברמות HbA1c בקרב המטופלים בקבוצת המחקר, כבר לאחר 4 חודשים. בנוסף חלו שינויים חיוביים בפרמטרים נוספים הקשורים לייצור ולניצול האינסולין, וזאת בהשוואה לקבוצת הביקורת. החוקרים הסיקו כי הטיפול בסילימרין עשוי להפחית את תהליך חמצון השומנים בממברנות התאים ואת התנגודת לאינסולין, וכמו כן להפחית באופן משמעותי את ייצור היתר של אינסולין בגוף ואת הצורך במתן אינסולין באופן חיצוני.

4. ניסוי שנערך בהונגריה (1990) מצא כי מתן של סילימרין לחולי שחמת הכבד במשך 6 חודשים השיב את רמות התאים הלבנים לנורמה, לאחר שהיו לא תקינות בעקבות המחלה.6

Refrences
PH.EUR
1. Wagner H. et al. (1984) Arzneim Forsch. 25, 82
2. Poster G. (1971) Arzneim Forsch 21, 1209
3. Benda I. , Zenz W. (1973) Wienm. Med. Wschr. 123, 512
4. Devault R. L. , Rosenbrook, W. (1973) J. Antibiotic. 26, 532
5. Velussi M et al., J Hepatol. 1997 Apr;26(4):871-9.
6. Deak G et al., Orv Hetil. 1990 Jun 17;131(24):1291-2, 1295-6.
 

מוצרים בשימוש הצמח

₪0.00
 

₪0.00
 

₪0.00