Loading...
Sophora flavescens
שם בוטני  :  Sophora flavescens
שם סיני  :  Ku Shen
שם עממי  :  Sophora
שם עברי  :  סופורה
לכל הצמחים מוצרים בשימוש הצמח

הסופורה הינו שיח ירוק עד השייך למשפחת הפרפרניים. זהו שיח גדול מימדים המגיע עד לגובה 1.5 מטר אך נפרס לרוחב רב. הוא בנוי ממספר רב מאוד של ענפים שמהם יוצאים ענפיפים קטנים שעליהם מסודרים העלים באופן סימטרי אחד מול השני ויוצרים יחד ענף הנראה כעלה גדול או כמניפה. פרחיו בגוונים של לבן וצהוב ובעלי מראה פעמוני והם פורחים כמו העלים על פני ענפיף אחד בצורה סימטרית להפליא . הפריחה מופיעה בחודשי הקיץ  מיולי עד אוגוסט ושורשו נאסף למטרות רפואיות באביב ובסתיו. הצמח גדל באופן טבעי בסין, והוא מקובל מאד בשימוש ברפואה הסינית המסורתית.
ברפואת הצמחים המודרנית מיוחסת לו עוצמת פעילות מתונה עד בינונית והוא נחשב בטוח לשימוש משך פרקי זמן ארוכים.
 

חלקי הצמח בשימוש רפואי

שורש

זמן הקציר : סתיו
איכות :  מר וקר
מרידיאנים : שלפוחית השתן, לב, כבד ומעיים
קטגוריה : מפיגי חום ומייבשי לחות

שימושים ואינדיקציות:
• מפיג חום ומייבש לחות מהמחמם התחתון : הפרשות וגינליות מרובות, דיזנטריה מרובה, שתן כהה ומסריח.
• מסלק רוח ומפסיק גרד : פצעים חמים ולחים על פני העור, גרד כרוני, מוגלתיות ופצעים לאורך מרידיאן הכבד, גרד באזור אברי המין.
• מפיג חום ומשתן : מקיים פעולה של הוצאת חום מהלב דרך המעי הדק אל שלפוחית השתן, מטפל בלחות חמה במעי.
• אנטי פטרייתי
 

מרכיבים פעילים

תרכובות פנוליות:
תרכובות פלבונואידיות: kushenin
אלקלואידים: קוינוליזידיניים דוגמת matrine, oxymatrine, aloprine

במינונים רפואיים מקובלים, השכיחות של תופעות לוואי היא נמוכה. במינונים גבוהים של הצמח או בנטילת הפרקציה האלקלואידית המבודדת, ניתן לצפות לעתים בתסמינים הקשורים למערכת העיכול דוגמת כאבי בטן, בחילות, הקאות ועצירות. דווח גם על מקרים של סחרחורות ופריחות בעקבות שימוש במינונים גבוהים; מינונים גבוהים של האלקלואיד מטרין עלולים לגרום רעילות. בשל השפעתו על פעילות הלב ומערכת העצבים יש להימנע משילוב הצמח עם תרופות הפועלות על הלב ועם תרופות המשמשות להורדת לחץ הדם; הצמח אינו מומלץ לבעלי עיכול חלש הנוטים לשלשולים כרוניים; מדד רעילות LD50: בהזרקה לעכברים, 15 גרם לק"ג - מנה המקבילה ל1ק"ג עבור אדם ממוצע, בהזרקה יומית של 100 מ"ג\ק"ג של האלקלואיד אוקסימטרין לעכברים למשך שבועיים, מנה המקבילה ל-7 גרם ליום לאדם, לא נצפו שינויים היסטולוגיים כלשהם.

טינקטורה: 1:3, 45% אכוהול, 3-5 מ"ל 3 פעמים ביום
תמצית יבשה : 5:1 , 2-4 גרם TID
מרתח : 2-4 גרם 3 פעמים ביום
כחלק מפורמולה: 30%-40%
 

1. על פי מקור סיני משנת 1990 נמצאו הצמח ואלקלואידים המופקים ממנו כיעילים בטיפול בסרפדת, אקזמה אקוטית ומחלות עור דלקתיות נוספות.

2. אלקלואיד אשר בודד מהצמח הדגים השפעה מעכבת על נפיחות מקומית.

3. מחקר יפני משנת 2003, אשר נערך במטרה לזהות חומרים מעכבי גרד, בחן תמציות כוהליות של שבעה צמחים שונים הידועים כמשמשים לטיפול במחלות עור. בניסוי שנערך בעכברים עם מודלים מושרים של גרד אקוטי וכרוני, התמצית אשר הופקה מצמח הסופורה נמצאה כיעילה ביותר מבין התמציות שנבדקו, וזאת במינון של 200 מ"ג\ק"ג בנטילה פומית. נמצא כי במינון זה עיכבה תמצית הצמח תגובת גירוד תלוית סרוטונין במודל מחקרי של דלקת עור אטופית. לא נצפתה השפעה שלילית על ביטויים תנועתיים של העכברים, וצוות החוקרים מציע כי תמצית הצמח עשויה לשמש כחומר נוגד גרד במצבים אקוטיים וכרוניים.

4. השפעתו של הצמח נבדקה במחקר פתוח שכלל מעקב במשך 3 שנים אחר 14 חולים אסטמתיים כרוניים בגילים 22-70 שטופלו בתמצית הצמח. נמצא שיפור משמעותי באיכות החיים, בתסמינים הקליניים ובתפקוד ריאתי לאורך כל תקופת הניסוי. בנוסף נמצאה הפחתה משמעותית בשימוש בתרופות סטרואידיאליות סינטטיות ובמרחיבי סימפונות, עד כדי הפסקה מוחלטת בשימוש בהם בחלק מהמקרים. לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות משימוש בצמח, ומתקבל הרושם שהתמצית יעילה ובטוחה בטיפול באסטמה הכרונית.

5. במחקר שנערך בביה"ח "הר סיני" בניו-יורק דווח כי הרכב צמחי הכולל תמציות של הצמחים סופורה, גנודרמה ושוש סיני נמצא יעיל כמו תרופות סטראידיאליות סינטטיות, אך ללא תופעות לוואי של עיכוב של רמות הקורטיזול בסרום והתפקוד החיסוני.

 במחקר נטלו חלק 89 חולי אסטמה לא תלויי סטרואידים, שחולקו לשתי קבוצות ניסוי. הקבוצה הראשונה מנתה 45 חולים, שחלקם טופלו בכמוסות המכילות את הרכב הצמחים והיתר בפלצבו. קבוצת ניסוי שניה מנתה 46 חולים שקיבלו, חלקם, טבליות המכילות 20 מ"ג פרדניזון ויתרתם כמוסות פלצבו כביקורת. רמות הסרום של קורטיזול, ציטוקינים ונוגדני IgE עברו הערכה לפני ואחרי הטיפול, כמו גם הערכת תסמינים סובייקטיביים, תופעות לוואי ובדיקה ספירומטרית. התסמינים אשר נבדקו כללו תכיפות של שיעול, קוצר נשימה, צפצופי נשימה, יקיצה לילית ויקיצה עם שחר הנובעות מקוצר נשימה, אפיזודות של ריניטיס אלרגית ומידת הצורך בשימוש בתרופות מרחיבות סימפונות בשאיפה. כמו כן, נבדקו רמות של אאוזינופילים בדם והציטוקינים אינטרלוקין-5, אינטרלוקין-13 ואינטרפרון-Y.

  בתום ארבעה שבועות הראו חברי שתי הקבוצות שיפור בתסמינים, בתפקוד הריאתי וברמות האאוזינופילים באופן שווה. יש לציין, כי בשתי הקבוצות רמות הקורטיזול שלפני הטיפול היו מעט נמוכות מהנורמה, דבר שכיח בקרב הלוקים באסטמה. עם זאת, לאחר הטיפול הראתה הקבוצה אשר קיבלה תרופות סטרואידיאליות סינטטיות עיכוב בציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל, אשר התבטא בירידה תלולה יותר ברמות הקורטיזול. לעומתה, הראתה קבוצת המטופלים אשר קיבלו את הטיפול הצמחי חזרה לרמות נורמליות של קורטיזול בסרום. בנוסף, בתום 4 שבועות נצפתה בקרב חברי הקבוצה שקיבלה פרדניזון עלייה משמעותית במשקל, בעוד הקבוצה שטופלה בצמחים לא הראתה עלייה שכזו. כמו כן נמצא כי בקבוצה אשר קיבלה את הטיפול הצמחי הייתה הפחתה משמעותית של רמות אינטרלוקין-3 ואינטרלוקין-5, וכן עלייה בערכי אינטרפרון-Y (חומר אנדוגני בעל פעילות אנטי-ויראלית ומשפעלת חיסונית משמעותית), בעוד בקבוצת הפרדניזון היה עיכוב של אינטרפרון-Y. החוקרים סבורים כי ממצאים אלה מצביעים על השפעה משמעותית של ההרכב הצמחי על התגובה החיסונית בחולי אסטמה.

6. הסופורה (Sophora flavescens) הינו צמח מקובל מאוד בשימוש ברפואה הסינית המסורתית כמסלק חום ולחות, בעוד שברפואת הצמחים המערבית המודרנית מוגדרת השפעה זו כנוגדת דלקת. בניסוי הנוכחי הצליחו לזהות פעילות נוגדת דלקת מובהקת, ובמסקנות המחקר נקבע כי ראוי להמשיך ולחקור את הנושא.


Refrences
1. Dong Zhi Lin and Yu Shu Fang, Modern Study and Application of Materia Medica, 1990 China Ocean Press, Beijing.
2. Zhou Chongchu, et.al., Anti-inflammatory and anti-allergic actions of aloprine, ACTA Pharmacologica Sinica 1989; 10(4): 360–365.
3. Tomomi Yamaguchi-Miyamoto, Toru Kawasuji, Yasushi Kuraishi, and Hideyo Suzuki, Antipruritic Effects of Sophora flavescens on Acute and Chronic Itch-Related Responses in Mice, Biological & Pharmaceutical Bulletin Vol. 26 (2003) , No. 5 722
4. Hoang BX, Shaw DG, Levine S, Hoang C, Pham P. New approach in asthma treatment using excitatory modulator. Phytotherapy Research. 2007 Jun:21(6): 554-7.
5. Hoang BX, Levine SA, Shaw DG, Pha P, Hoang C. Bronchial epilepsy or broncho-pulmonary hyperexcitability as a model of asthma pathogenesis. Med Hypothesis 2006 Jun;67(5):1042-51.
6. Wallenstein S, Sapson H, Kattan M, Li XM. Efficacy and tolerability of anti-asthma herbal medicine intervention in adults with moderate-severe allergic asthma. J Allergy Clin Immunol. 2005 Sep;116(3):517-24.
7. Quang TH, et al., Phytother Res. 2013 Sep;27(9):1300-7.